Анонім

Відмінності між версіями «Загальної педагогіки та дошкільної освіти»

Матеріал з wiki.vnu.edu.ua
нема опису редагування
 
(Не показано 6 проміжних версій цього користувача)
Рядок 1: Рядок 1:
== Про кафедру ==  
== Історична довідка ==  
До 2013 року кафедра педагогіки дошкільної та початкової освіти та кафедра педагогіки існували як самостійні підрозділи університету.
До 2013 року кафедра педагогіки дошкільної та початкової освіти та кафедра педагогіки існували як самостійні підрозділи університету.
Свої витоки кафедра педагогіки бере з часу заснування Луцького учительського інституту і на момент утворення об’єднувала викладачів педагогіки і психології. У повоєнний час, після відновлення роботи інституту, кафедру очолювали Ю. С. Ніколко та О. С. Татенко. У 1952 році, під час  реорганізації учительського інституту в педагогічний, завідувачем кафедри був обраний доцент М. С. Дмитрієв.
Свої витоки кафедра педагогіки бере з часу заснування Луцького учительського інституту і на момент утворення об’єднувала викладачів педагогіки і психології. У повоєнний час, після відновлення роботи інституту, кафедру очолювали Ю. С. Ніколко та О. С. Татенко. У 1952 році, під час  реорганізації учительського інституту в педагогічний, завідувачем кафедри був обраний доцент М. С. Дмитрієв.
У 1979 р. наказом міністра освіти України кафедра була розділена на дві: кафедру педагогіки і кафедру психології. Тривалий час працювали на кафедрі: С. В. Ліпнер, О. Ф. Кочкіна, В. О. Нечипорук, О. М. Шпортенко, В. В. Струбицький, А.С. Нісімчук, Г. В. Балахнічова, Г. І. Кримська, В. М. Коваленко, К.О. Нісімчук.
У 1979 р. наказом міністра освіти України кафедра була розділена на дві: кафедру педагогіки і кафедру психології. Тривалий час працювали на кафедрі: С. В. Ліпнер, О. Ф. Кочкіна, В. О. Нечипорук, О. М. Шпортенко, В. В. Струбицький, А.С. Нісімчук, Г. В. Балахнічова, Г. І. Кримська, В. М. Коваленко, К.О. Нісімчук.
 
З 1993 р. кафедра педагогіки функціонувала як підрозділ Волинського державного університету імені Лесі Українки (тепер педагогічного інституту Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки), яка забезпечує навчально-виховну роботу зі студентами усіх спеціальностей,  факультетів та інститутів. Тривалий час очолював її доктор педагогічних наук, професор, член-кореспондент АПН України А.С.Нісімчук .
З 1993 р. кафедра педагогіки функціонувала як підрозділ Волинського державного університету імені Лесі Українки (тепер педагогічного інституту Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки), яка забезпечує навчально-виховну роботу зі студентами усіх спеціальностей,  факультетів та інститутів. Тривалий час очолював її доктор педагогічних наук, професор, член-кореспондент АПН України Нісімчук А.С.
 
У квітні 2009 року кафедра педагогіки була перейменована у кафедру педагогіки вищої школи
У квітні 2009 року кафедра педагогіки була перейменована у кафедру педагогіки вищої школи
Історія кафедри педагогіки і методики початкового навчання починається з часу заснування  факультету підготовки вчителів початкових класів у Луцькому педагогічному інституті - з 1959 року.  У той час кафедру очолювала кандидат педагогічних наук, доцент А.К.Мудрик, потім - кандидат психологічних наук, доцент М.М.Шкоруп.
До 1988 року кафедрою керувала кандидат педагогічних наук, доцент Л.І.Олефіренко.  Діяльність кафедри була спрямована на підготовку майбутніх  учителів початкової школи. На початку 90-х років кафедру, якою на той час завідував кандидат педагогічних наук, доцент Ф.В.Старко, було поділено на два структурних підрозділи – кафедру педагогіки і методики початкового навчання (згодом назву було змінено на "Кафедру педагогіки і психології дошкільного і початкового навчання"), яку очолила кандидат педагогічних наук, доцент М.П.Семенюк, і кафедру природничо-математичних дисциплін початкового навчання, завідування якої продовжив кандидат педагогічних наук, доцент Ф.В. Старко.  У 1995 році кафедра педагогіки і психології дошкільного і початкового навчання, що налічувала 49 членів, у свою чергу, була поділена на кафедри дошкільної педагогіки і теорії та методики початкового навчання. У 1997 році кафедра дошкільної педагогіки отримала статус випускової, який забезпечував право на підготовку та випуск фахівців за спеціальністю "Дошкільне виховання" з додатковою спеціалізацією "Іноземна (англійська) мова". Крім того, викладачі кафедри здійснювали викладання навчальних дисциплін педагогічного циклу на інших спеціальностях педагогічного факультету. З вересня 2000 року до серпня 2003 року кафедрою завідувала кандидат педагогічних наук, доцент Т.М.Лагутіна, з вересня 2003 по серпень 2007 року – кандидат педагогічних наук, доцент В.Ф.Сергеєва Кафедрою теорії та методики початкового навчання з 2004 по 2007 р. керувала к.п.н., доцент (нині  доктор педагогічних наук, професор) Р.М.Пріма.
З початку 2007-2008 навчального року було реорганізовано кафедри дошкільної педагогіки та теорії і методики початкової освіти у кафедру педагогіки дошкільної та початкової освіти, яку очолив доктор педагогічних наук, професор І.О.Смолюк. У 2013 році унаслідок об’єднання кафедри педагогіки дошкільної та початкової освіти і кафедри педагогіки вищої школи новостворена кафедра педагогіки отримала статус, який значно розширив коло та зміст її діяльності. Завідувачем кафедри було обрано доктора педагогічних наук, професора І.О.Смолюка.
У 2019 році внаслідок реорганізації кафедр факультету педагогічної освіти та соціальної роботи кафедру педагогіки було перейменовано у кафедру загальної педагогіки і дошкільної освіти. Кафедру очолив доктор педагогічних наук, професор Семенов Олександр Сергійович.


== Історія кафедри ==
== Склад кафедри загальної педагогіки та дошкільної освіти==
педагогіки і методики початкового навчання починається з часу заснування  факультету підготовки вчителів початкових класів у Луцькому педагогічному інституті - з 1959 року.  У той час кафедру очолювала кандидат педагогічних наук, доцент Мудрик А.К., потім - кандидат психологічних наук, доцент Шкоруп М.М.
# [[Семенов Олександр Сергійович]] – завідувач кафедри, доктор педагогічних наук, професор;
# [[Алендарь Надія Іванівна]] – кандидат педагогічних наук, старший викладач;
# [[Антонюк Володимир Зіновійович]] – кандидат педагогічних наук, доцент;
# [[Бартків Оксана Степанівна]] – кандидат педагогічних наук, доцент;
# [[Дурманенко Оксана Леонідівна]] – кандидат педагогічних наук, доцент;
# [[Ємчик Олександра Григорівна]] – кандидат педагогічних наук, старший викладач;
# [[Заремба Людмила Василівна]] – кандидат педагогічних наук, доцент;
# [[Корміна Лариса Іванівна]] – кандидат педагогічних наук, доцент;
# [[Мельник Ірина Миколаївна]] – кандидат педагогічних наук, доцент;
# [[Семенова Наталія Іванівна]] – кандидат педагогічних наук, доцент;
# [[Смолюк Іван Олександрович]] – доктор педагогічних наук, професор;
# [[Смолюк Світлана Володимирівна]]  – кандидат педагогічних наук, старший викладач;
# [[Фенко Марія Ярославівна]] – кандидат філологічних наук, доцент;
# [[Томашевська Ірина Петрівна]] – кандидат педагогічних наук, професор;
# [[Богдан Інеса Олексіївна]] – старший лаборант.


До 1988 року кафедрою керувала кандидат педагогічних наук, доцент Олефіренко Л.І. Діяльність кафедри була спрямована на підготовку майбутніх  учителів початкової школи. На початку 90-х років кафедру, якою на той час завідував кандидат педагогічних наук, доцент Старко Ф.В., було поділено на два структурних підрозділи – кафедру педагогіки і методики початкового навчання (згодом назву було змінено на "Кафедру педагогіки і психології дошкільного і початкового навчання"), яку очолила кандидат педагогічних наук, доцент Семенюк М.П., і кафедру природничо-математичних дисциплін початкового навчання, завідування якої продовжив кандидат педагогічних наук, доцент Старко Ф.В.  У 1995 році кафедра педагогіки і психології дошкільного і початкового навчання, що налічувала 49 членів, у свою чергу, була поділена на кафедри дошкільної педагогіки і теорії та методики початкового навчання. У 1997 році кафедра дошкільної педагогіки отримала статус випускової, який забезпечував право на підготовку та випуск фахівців за спеціальністю "Дошкільне виховання" з додатковою спеціалізацією "Іноземна (англійська) мова". Крім того, викладачі кафедри здійснювали викладання навчальних дисциплін педагогічного циклу на інших спеціальностях педагогічного факультету. З вересня 2000 року до серпня 2003 року кафедрою завідувала кандидат педагогічних наук, доцент Лагутіна Т.М., з вересня 2003 по серпень 2007 року – кандидат педагогічних наук, доцент Сергеєва В.Ф. Кафедрою теорії та методики початкового навчання з 2004 по 2007 р. керувала к.п.н., доцент (нині  доктор педагогічних наук, професор) Пріма Р.М.
== Дисципліни, викладання яких забезпечує кафедра: ==
'''Алендарь Надія Іванівна'''
# Родинна педагогіка та методика співпраці ЗДО з родинами
# Основи науково-педагогічних досліджень
# Родинна педагогіка
# Професійна адаптація вихователя ЗДО
'''Антонюк Володимир Зіновійович'''
# Управління інформаційно-комунікативними технологіями в дошкільній освіті
# Управління інформаційно-комунікативними технологіями у початковій школі
# Технології інтерактивного навчання
# Моніторинг у системі дошкільної освіти
# Дидактико-методичні основи навчання в НУШ
'''Бартків Оксана Степанівна'''
# Педагогіка (Сучасні педагогічні технології)
# Педагогіка (Методика виховної роботи)
# Педагогіка
'''Ємчик Олександра Григорівна'''
# Організація освітнього процесу в різновікових групах ЗДО
# Комп`ютерно-орієнтовані технології в закладах дошкільної освіти
# Педагогічна етика вихователя ЗДО
# Адаптація дитини до умов ЗДО
'''Дурманенко Оксана Леонідівна'''
# Розвиток і виховання дітей раннього віку
# Теорія та методика виховання і навчання обдарованих дітей
# Основи педагогічної майстерності вихователя ЗДО
'''Заремба Людмила Василівна'''
# Історія педагогічної думки, освіти і дошкільного виховання
# Теорія і методика виховання
# Професійно-комунікативна компетентність організатора дошкільної освіти
# Технології вивчення і діагностики особистості дитини дошкільного віку
# Дошкільна освіта у сучасних зарубіжних педагогічних концепціях
# Початкова освіта у сучасних зарубіжних педагогічних концепціях
# Освітні моделі у зарубіжних країнах
'''Корміна Лариса Іванівна'''
# Педагогіка (Сучасні педагогічні технології)
# Педагогіка (Методика виховної роботи)
'''Мельник Ірина Миколаївна'''
# Загальна та дошкільна педагогіка з методикою викладання у ЗВО
# Соціальне гувернерство
# Актуальні проблеми сучасної дошкільної освіти
# Основи та сучасні концепції управління у дошкільній освіті
# Історія дошкільної педагогіки
# Розвиток вітчизняної теорії і практики дошкільного виховання
# Педагогічна діагностика в освітньому процесі початкової школи
'''Семенов Олександр Сергійович'''
# Організаційно-управлінська діяльність у дошкільній освіті
# Неформальна освіта дітей дошкільного віку
# Історія дошкільної педагогіки
# Розвиток творчої особистості дитини дошкільного віку
'''Семенова Наталія Іванівна'''
# Вступ до спеціальності
# Педагогіка дошкільна
# Інноваційне методичне забезпечення дошкільної освіти
# Інноваційна діяльність організатора дошкільної освіти
# Сучасні технології викладання методик дошкільної освіти
# Здоров’язбережувальні технології в освітньому процесі ЗДО
'''Смолюк Іван Олександрович'''
# Педагогіка загальна
# Основи науково-педагогічних досліджень
# Порівняльна педагогіка
# Теорія і технологія науково-педагогічних досліджень
'''Смолюк Світлана Володимирівна'''
# Психолого-педагогічний тренінг
# Педагогіка порівняльна
# Загальна педагогіка
'''Томашевська Ірина Петрівна'''
# Аксіологія педагогічної освіти
# Інноваційна діяльність організатора початкової освіти.
# Аксіологія дошкільної освіти
# Менеджмент дошкільної освіти


З початку 2007-2008 навчального року було реорганізовано кафедри дошкільної педагогіки та теорії і методики початкової освіти у кафедру педагогіки дошкільної та початкової освіти, яку очолив доктор педагогічних наук, професор Смолюк І.О.
У 2013 році унаслідок об’єднання кафедри педагогіки дошкільної та початкової освіти і кафедри педагогіки вищої школи новостворена кафедра педагогіки отримала статус, який значно розширив коло та зміст її діяльності. Завідувачем кафедри було обрано доктора педагогічних наук, професора Смолюка І.О.
         
== Основні напрямки наукового дослідження ==
== Основні напрямки наукового дослідження ==
 
Колектив кафедри працює над загальною темою наукового дослідження "Актуальні проблеми підготовки фахівця системи дошкільної освіти в контексті інтеграції в європейський освітній простір ".
Колектив кафедри працює над загальною темою наукового дослідження "Актуальні проблеми школи України в контексті інтеграції в європейський простір ".
 
       
== Склад кафедри ==
 
 
1. Семенов Олександр Сергійович – завідувач кафедри, доктор педагогічних наук, доцент
 
2. Смолюк Іван Олександрович – доктор педагогічних наук, професор
 
3. Томашевська Ірина Петрівна – кандидат педагогічних наук, професор
 
4. Алендарь Надія Іванівна – кандидат педагогічних наук, старший викладач
 
5. Антонюк Володимир Зіновійович – кандидат педагогічних наук, доцент
 
6. Бартків Оксана Степанівна – кандидат педагогічних наук, доцент
 
7. Ємчик Олександра Григорівна – кандидат педагогічних наук, старший викладач;
 
8. Дурманенко Оксана Леонідівна – кандидат педагогічних наук, доцент
 
9. Заремба Людмила Василівна – кандидат педагогічних наук, доцент
 
10. Корміна Лариса Іванівна – кандидат педагогічних наук, доцент
 
11. Мельник Ірина Миколаївна – кандидат педагогічних наук, доцент
 
12. Семенова Наталія Іванівна – кандидат педагогічних наук, доцент
 
13. Смолюк Світлана Володимирівна  – кандидат педагогічних наук, старший викладач
 
14. Богдан Інеса Олексіївна – старший лаборант.
 
 
 
== Основні навчально-методичні та наукові праці викладачів: ==
== Основні навчально-методичні та наукові праці викладачів: ==
 
'''Надія Алендарь'''
'''І.О.Смолюк'''
# Застосування ігрових технологій на уроках у початкових класах // Науковий вісник Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки, Серія «Педагогічні науки». Луцьк, 2017. Вип. 1 (350). C. 24-29.
 
# Ігрові педагогічні технологію у навчально-виховному процесі початкової школи // Матеріали ІІ Міжнародної науково-практичної конференції «Актуальні проблеми  педагогічної освіти: європейський і національний вимір (16-17 травня 2017 р.). С. 9-12.
1. Особливості виховання громадянських якостей у дітей молодшого шкільного віку [Текст] / І. О. Смолюк // Педагогічний часопис Волині. – 2016 . – №1 (2) . – С.19-26.
# Дидактична гра як засіб стимулювання пізнавальної активності молодших школярів // Матеріали ХI Міжнародної науково-практичної конференції аспірантів і студентів «Молода наука Волині: пріоритети та перспективи досліджень» (16-17 травня 2017 року). Луцьк, 2017. С. 581-584.
# Формування інформаційної культури майбутнього вчителя початкових класів // Всеукраїнська науково-практична онлайн-конференція «Підготовка конкуренто-здатного фахівця початкової освіти в контексті реалізації концепції «Нова українська школа»», 25 вересня 2017 р., Луцьк
2. Формування суспільної активності особистості як умова її громадянської зрілості [Текст] / І. О. Смолюк // Науковий вісник Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки. – № 1 (350). – 2017. – С. 41-69.
# Використання тренінгових форм навчання у професійній підготовці педагогів // Матеріали ІІІ Міжнародної науково-
3. Трансформация образовательной среды в условиях кредитно-модульной системы организации учебного процесса [Текст] / І.О. Смолюк // Азимут научных исследований: педагогика и психология. Ежеквартальный научный журнал. «Некоммерческое партнерство «Институт направленного образования». – г. Тольятти. – ISSN: 2309-1754. – 2015. – № 2. – С. 29-32.
#
4. Використання інноваційних методів навчання у підготовці фахівців дошкільного профілю [Текст] / І.О. Смолюк // Педагогічний часопис Волині. – № 2 (5) 2017. – С. 102-107.
 
5. Формування суспільної активності особистості як умова її громадянської зрілості [Текст] / І.О. Смолюк // Науковий вісник Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки. – № 1 (350) . – 2017. – С.41-69.
 
Н.І.Алендарь
1. Менеджмент освіти // Інформаційно-фаховий збірник кафедри педагогіки : навч. прогр. : в 2-х т. : Т.1 / уклад. І.О.Смолюк та ін.  – Луцьк : Вежа-Друк, 2014 . – С. 5-15
 
2
trusted
1523

редагування