Анонім

Відмінності між версіями «Філософії та релігієзнавства»

Матеріал з wiki.vnu.edu.ua
нема опису редагування
Рядок 1: Рядок 1:
== Історія кафедри ==
== Історія кафедри ==
Кафедра філософії та релігієзнавства веде історію з 1972 року, коли в Луцькому державному педагогічному інституті імені Лесі Українки була створена кафедра політекономії та філософії. У 1986 році вона була реорганізована, наслідком чого стало утворення двох кафедр – політекономії та філософії. З цього часу кафедра філософії функціонує як окремий структурний підрозділ та самостійна одиниця в системі викладання суспільствознавчих дисциплін. У 1990 році в педінституті було відкрите відділення соціальних дисциплін, а наступного року утворений Республіканський центр світоглядної освіти молоді, який очолив доктор філософських наук, професор Р. А. Арцишевський. До складу центру ввійшли науково-дослідна лабораторія світоглядної освіти молоді, факультет соціальних дисциплін та факультет перепідготовки вчителів для викладання шкільних предметів соціально-гуманітарного циклу.
Рік заснування: 2008
 
Історія кафедри починається з 1972 року, коли в Луцькому державному педагогічному інституті імені Лесі Українки була створена кафедра політекономії та філософії. З 1986 року кафедра філософії функціонує як окремий структурний підрозділ в системі викладання суспільствознавчих дисциплін у педагогічному інституті. В різні роки кафедру очолювали доценти Бурчак Н. В., Храковський Й. Н., Сахно М. П., Мудрик А. М., Семенов А. М., професори Береговой І. Й., Арцишевський Р. А.
В 1994 році у Волинському національному університеті імені Лесі Українки на базі РЦСОМ утворено Інститут соціальних наук, складовою якого була кафедра філософії, яка з 2008 року має нинішню назву. У різні роки кафедру очолювали доценти Бурчак Н. В., Храковський Й. Н., Сахно М. П., Мудрик А. М., Семенов А. М., професори Береговой І. Й., Арцишевський Р. А. Нині завідувачем кафедри філософії та релігієзнавства є доктор філософських наук, доцент Борейко Ю. Г.
У 1990 році було відкрите відділення соціальних дисциплін, у 1991 році – Республіканський центр світоглядної освіти молоді, який очолив доктор філософських наук, професор Р. А. Арцишевський. До складу центру увійшов факультет соціальних дисциплін, в рамках якого здійснювалася підготовка викладачів предметів соціально-гуманітарного циклу. В 1994 році утворено Інститут соціальних наук, складовою якого була кафедра філософії, яка з 2008 року має нинішню назву.  
 
На кафедрі функціонує наукова школа з проблем світоглядної освіти молоді в умовах переходу до інформаційного суспільства, колектив якої зробив вагомий внесок у дослідження трансформаційних процесів у сфері соціально-гуманітарної освіти в Україні. Засновником та керівником наукової школи тривалий час був член-кореспондент АПН України, доктор філософських наук, професор Арцишевський Р. А. Авторський колектив інтегрованого курсу «Особа, людина, суспільство» став переможцем Міжнародного конкурсу «Трансформація гуманітарної освіти в Україні».  
На кафедрі функціонує наукова школа з проблем світоглядної освіти молоді в умовах переходу до інформаційного суспільства, засновником і керівником якої тривалий час був член-кореспондент АПН України, доктор філософських наук, професор Арцишевський Р. А. Творчий колектив наукової школи зробив вагомий внесок у процеси трансформації соціально-гуманітарної освіти в Україні, запропонувавши наприкінці 80-х­ – на початку 90-х років минулого століття нову концепцію шкільної суспільствознавчої підготовки, здійснивши апробацію та впровадивши у навчальний процес інтегрований курс «Особа, людина, суспільство». Цей доробок був гідно поцінований і авторський колектив став переможцем Міжнародного конкурсу «Трансформація гуманітарної освіти в Україні».
Доробок представників наукової школи включає праці в міжнародних, всеукраїнських та університетських виданнях; підручники з шкільного курсу «Світ і людина» для 8, 9, 10 і 11 класів, хрестоматію з курсу «Людина і світ», методичні розробки з курсу «Світ і людина», університетські курси «Філософія освіти» та «Філософія особистості».  
 
На базі кафедри проводяться міжнародні та всеукраїнські конференції, присвячені проблемам світогляду, ціннісних орієнтацій молоді. Кафедра є співорганізатором українсько-голландського семінару з проблем створення підручників з громадянської освіти. Викладачі кафедри є авторами і співавторами навчально-методичних праць, у процесі підготовки яких отримано 4 гранти для створення підручників з гуманітарної та громадянської освіти (Арцишевський Р. А., Семенов А. М., Колосок Т. С.).
У межах наукової школи опубліковані праці зі світоглядної освіти молоді у міжнародних, всеукраїнських та університетських наукових виданнях; підручники з шкільного курсу «Світ і людина» для 8, 9, 10 і 11 класів, хрестоматія з курсу «Людина і світ», методичні розробки з курсу «Світ і людина», університетських курсів «Філософія освіти» та «Філософія особистості».
З вересня 2017 року кафедра філософії та релігієзнавства функціонує в структурі факультету історії, політології та національної безпеки. Завідувачем кафедри є доктор філософських наук, доцент Борейко Ю. Г. Наукова діяльність професорсько-викладацького складу кафедри реалізується в рамках теми «Релігія та церква в умовах сучасних викликів».
 
Викладачі кафедри забезпечують читання курсів «Філософія», «Релігієзнавство», «Світові релігії», «Логіка» на неспеціалізованих напрямах підготовки. На кафедрі здійснюється підготовка аспірантів за спеціальностями 033 «Філософія» і 031 «Релігієзнавство». Кафедра забезпечує читання нормативного курсу «Філософія та методологія науки» для аспірантів усіх спеціальностей.
На базі кафедри були організовані та проведені міжнародні і всеукраїнські конференції, присвячені проблемам світогляду, ціннісних орієнтацій молоді. Кафедра була співорганізатором українсько-голландського семінару з проблем створення підручників з громадянської освіти.Викладачі кафедри є авторами і співавторами навчально-методичних праць, у процесі підготовки яких отримано 4 гранти для створення підручників з гуманітарної та громадянської освіти (Арцишевський Р. А., Семенов А. М., Колосок Т.С.).


== Склад кафедри ==
== Склад кафедри ==
trusted
273

редагування