Відмінності між версіями «Охорона рослинного світу та її вивчення в шкільному курсі біології»
Рядок 6: | Рядок 6: | ||
|Перший (бакалаврський) рівень | |Перший (бакалаврський) рівень | ||
|- | |- | ||
| | |Назва спеціальності/освітньо-професійної програми | ||
| | |014. 15 Середня освіта. Природничі науки | ||
|- | |- | ||
|Форма навчання | |||
| | |Денна, заочна | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | |Курс, семестр, протяжність | ||
| | |Курс 3, Семестр 6 | ||
|- | |- | ||
| | |Семестровий контроль | ||
| | |Залік | ||
|- | |- | ||
| | |Обсяг годин (усього: з них лекції/практичні) | ||
| | |Всього 180 ,лекції 34, лабораторні 40 | ||
|- | |- | ||
| | |Мова викладання | ||
| | |Українська | ||
|- | |- | ||
| | |Кафедра, яка забезпечує викладання | ||
| | |Ботаніки і методики викладання природничих наук | ||
|- | |- | ||
| | |Автор дисципліни | ||
| | |Іванців Оксана Ярославівна | ||
|- | |- | ||
| | |Короткий опис | ||
| | |Навчальна дисципліна ознайомлює студентів із сучасними можливостями охорони рослинного світу і наслідками збіднення видового складу рослинного покриву. Визначає місце і роль охорони рослинного світу в житті людини та вказує на значення цієї проблеми при вивченні шкільного курсу біології. А саме вказує на можливості екологічних аспектів при вивченні ботаніки, зоології, загальної біології, розглядає методи та методичні прийоми для викладання матеріалу природоохоронного змісту як в навчальній роботі, так і в позашкільних заходах. | ||
|- | |- | ||
| | |Вимоги до початку вивчення | ||
| | |Опанування дисциплін «Ботаніка», «Екологія біологічних систем», « Фізіологія та біохімія рослин», «Методика навчання біології». | ||
|- | |- | ||
| | |Що буде вивчатися | ||
| | |Динаміка зменшення рослинного покриву Землі та її причини; особливості морфології, фізіології і відтворення, географічне поширення і екологія представників основних таксонів; методи досліджень і аналізу живих систем, математичні методи обробки; принципи формування і функціонування надорганізмових систем різних рівнів; основні принципи формування смарагдової мережі; наслідки антропогенних впливів на біосферу. | ||
|- | |- | ||
| | |Чому це цікаво/треба вивчати | ||
| | |Наслідки діяльності людини на планеті та в нашій державі в окремих питаннях є незворотні, а ті які можна змінити потребують не лише ґрунтовних знань, а й умінь. Ми повинні зберегти рослинний світ для себе та прийдешніх поколінь. | ||
|- | |- | ||
| | |Чому можна навчитися (результати навчання) | ||
| | |Оцінювати природоохоронний статус видів; розробляти заходи щодо забезпечення охорони та раціонального використання рослинного світу; здійснювати оцінку рослинних ресурсів визначеного регіону України; аналізувати фактори, що визначають формування ландшафтного та біологічного різноманіття; планувати заходи щодо охорони рослинного світу; визначати рідкісні і зникаючі види рослин України ; обґрунтовувати основні аспекти раціонального природокористування. Усвідомлює необхідність навчання впродовж усього життя з метою поглиблення набутих та здобутих знань. | ||
|- | |||
|Як можна користуватися набутими знаннями й уміннями (компетентності) | |||
|Після вивчення дисципліни студенти оволодіють здатностями : чітко і логічно відтворювати основні теорії і закони біології та екології; оцінювати нові відомості та інтерпретації в контексті формування в учнів цілісної природничо-наукової картини світу відповідно до вимог державного стандарту з освітньої галузі «Природознавство» в основній (базовій) середній школі; знати та розуміти теоретичні основи екології, охорони довкілля та збалансованого природокористування; інтегрувати знання з біології та екології для розуміння екологічних проблеми біосфери в цілому; до формування в учнів ключових і предметних компетентностей та здійснення міжпредметних зв’язків. А також зможуть аналізувати інформаційні бази даних про фіторізноманіття; оцінювати сучасний стан фіторізноманіття в Україні; виявляти причини загроз й оцінювати рівень небезпек для популяцій рослин, видів, фітоценозів; застосовувати отримані знання під час виконання польових досліджень та експертиз. | |||
|- | |||
|Інформаційне забезпечення | |||
|1. Грицай Н. Б. Методика проведення біологічних екскурсій у природу / Н. Б. Грицай. – Х. : Вид. група «Основа», 2011. – 110 с. 64. | |||
2. Грицай Н. Б. Методика навчання біології : навчальний посібник / Н. Б. Грицай. – Рівне : ТзОВ «Дока центр», 2012. – 272 с. | |||
3. Грицай Н. Б. Методика навчання біології у таблицях і схемах : навчальний посібник / Н. Б. Грицай. – Рівне : ТзОВ «Дока центр», 2012. – 84 с. | |||
4. Грицай Н. Б. Інноваційні технології навчання біології : навчальний посібник / Н. Б. Грицай. – Рівне : ТзОВ «Дока центр», 2014. – 184 с. | |||
5. Грицай Н. Б. Методика підготовки та проведення екскурсій з біології : навч.-метод. посібник / Н. Б. Грицай. – Рівне : О. Зень, 2016. – 232 с. (рекомендовано Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України як навчально-методичний посібник для студентів вищих навчальних закладів, лист №1/11-771 від 29.01.2013) | |||
6. Злобін Ю.А. Основи екології. К.: Видавництво “Либідь”, 1998. 248 с. | |||
7. Іванців О. Я.Флористичні особливості гідрологічного заказника місцевого значення «Оріхівський» Ратнівського району Волинської області // Науковий вісник Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки № 7 (356) Серія: Біологічні науки 2017 с. 36-40 | |||
8. Іванців О. Я. Рідкісні та зникаючі види флори Ківерцівського національного парку «Цуманська Пуща» у списках видів, що потребують охорони / О. Я. Іванців, В. В. Іванців // Природа Західного Полісся та прилеглих територій : зб. наук. пр. / [за заг. ред. Ф. В. Зузука]. Луцьк : Східноєвроп. нац. ун-т ім. Лесі Українки, 2019. № 16. 78-82 с. к | |||
|- | |||
|Web-посилання на (опис дисципліни) силабус навчальної дисципліни на вебсайті факультету (інституту) | |||
|https://vnu.edu.ua/uk/faculties-and-institutes/fakultet-biologii-ta-lisovogo-gospodarstva | |||
|- | |- | ||
|} | |} |
Версія за 19:01, 8 січня 2021
Дисципліна | Опис дисципліни |
Рівень BO | Перший (бакалаврський) рівень |
Назва спеціальності/освітньо-професійної програми | 014. 15 Середня освіта. Природничі науки |
Форма навчання | Денна, заочна |
Курс, семестр, протяжність | Курс 3, Семестр 6 |
Семестровий контроль | Залік |
Обсяг годин (усього: з них лекції/практичні) | Всього 180 ,лекції 34, лабораторні 40 |
Мова викладання | Українська |
Кафедра, яка забезпечує викладання | Ботаніки і методики викладання природничих наук |
Автор дисципліни | Іванців Оксана Ярославівна |
Короткий опис | Навчальна дисципліна ознайомлює студентів із сучасними можливостями охорони рослинного світу і наслідками збіднення видового складу рослинного покриву. Визначає місце і роль охорони рослинного світу в житті людини та вказує на значення цієї проблеми при вивченні шкільного курсу біології. А саме вказує на можливості екологічних аспектів при вивченні ботаніки, зоології, загальної біології, розглядає методи та методичні прийоми для викладання матеріалу природоохоронного змісту як в навчальній роботі, так і в позашкільних заходах. |
Вимоги до початку вивчення | Опанування дисциплін «Ботаніка», «Екологія біологічних систем», « Фізіологія та біохімія рослин», «Методика навчання біології». |
Що буде вивчатися | Динаміка зменшення рослинного покриву Землі та її причини; особливості морфології, фізіології і відтворення, географічне поширення і екологія представників основних таксонів; методи досліджень і аналізу живих систем, математичні методи обробки; принципи формування і функціонування надорганізмових систем різних рівнів; основні принципи формування смарагдової мережі; наслідки антропогенних впливів на біосферу. |
Чому це цікаво/треба вивчати | Наслідки діяльності людини на планеті та в нашій державі в окремих питаннях є незворотні, а ті які можна змінити потребують не лише ґрунтовних знань, а й умінь. Ми повинні зберегти рослинний світ для себе та прийдешніх поколінь. |
Чому можна навчитися (результати навчання) | Оцінювати природоохоронний статус видів; розробляти заходи щодо забезпечення охорони та раціонального використання рослинного світу; здійснювати оцінку рослинних ресурсів визначеного регіону України; аналізувати фактори, що визначають формування ландшафтного та біологічного різноманіття; планувати заходи щодо охорони рослинного світу; визначати рідкісні і зникаючі види рослин України ; обґрунтовувати основні аспекти раціонального природокористування. Усвідомлює необхідність навчання впродовж усього життя з метою поглиблення набутих та здобутих знань. |
Як можна користуватися набутими знаннями й уміннями (компетентності) | Після вивчення дисципліни студенти оволодіють здатностями : чітко і логічно відтворювати основні теорії і закони біології та екології; оцінювати нові відомості та інтерпретації в контексті формування в учнів цілісної природничо-наукової картини світу відповідно до вимог державного стандарту з освітньої галузі «Природознавство» в основній (базовій) середній школі; знати та розуміти теоретичні основи екології, охорони довкілля та збалансованого природокористування; інтегрувати знання з біології та екології для розуміння екологічних проблеми біосфери в цілому; до формування в учнів ключових і предметних компетентностей та здійснення міжпредметних зв’язків. А також зможуть аналізувати інформаційні бази даних про фіторізноманіття; оцінювати сучасний стан фіторізноманіття в Україні; виявляти причини загроз й оцінювати рівень небезпек для популяцій рослин, видів, фітоценозів; застосовувати отримані знання під час виконання польових досліджень та експертиз. |
Інформаційне забезпечення | 1. Грицай Н. Б. Методика проведення біологічних екскурсій у природу / Н. Б. Грицай. – Х. : Вид. група «Основа», 2011. – 110 с. 64.
2. Грицай Н. Б. Методика навчання біології : навчальний посібник / Н. Б. Грицай. – Рівне : ТзОВ «Дока центр», 2012. – 272 с. 3. Грицай Н. Б. Методика навчання біології у таблицях і схемах : навчальний посібник / Н. Б. Грицай. – Рівне : ТзОВ «Дока центр», 2012. – 84 с. 4. Грицай Н. Б. Інноваційні технології навчання біології : навчальний посібник / Н. Б. Грицай. – Рівне : ТзОВ «Дока центр», 2014. – 184 с. 5. Грицай Н. Б. Методика підготовки та проведення екскурсій з біології : навч.-метод. посібник / Н. Б. Грицай. – Рівне : О. Зень, 2016. – 232 с. (рекомендовано Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України як навчально-методичний посібник для студентів вищих навчальних закладів, лист №1/11-771 від 29.01.2013) 6. Злобін Ю.А. Основи екології. К.: Видавництво “Либідь”, 1998. 248 с. 7. Іванців О. Я.Флористичні особливості гідрологічного заказника місцевого значення «Оріхівський» Ратнівського району Волинської області // Науковий вісник Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки № 7 (356) Серія: Біологічні науки 2017 с. 36-40 8. Іванців О. Я. Рідкісні та зникаючі види флори Ківерцівського національного парку «Цуманська Пуща» у списках видів, що потребують охорони / О. Я. Іванців, В. В. Іванців // Природа Західного Полісся та прилеглих територій : зб. наук. пр. / [за заг. ред. Ф. В. Зузука]. Луцьк : Східноєвроп. нац. ун-т ім. Лесі Українки, 2019. № 16. 78-82 с. к |
Web-посилання на (опис дисципліни) силабус навчальної дисципліни на вебсайті факультету (інституту) | https://vnu.edu.ua/uk/faculties-and-institutes/fakultet-biologii-ta-lisovogo-gospodarstva |