Відмінності між версіями «Філософії та релігієзнавства»

Матеріал з wiki.vnu.edu.ua
Перейти до навігації Перейти до пошуку
 
(Не показані 70 проміжних версій 2 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
== Історія кафедри ==
== Історія кафедри ==
Кафедра філософії та релігієзнавства веде історію з 1972 року, коли в Луцькому державному педагогічному інституті імені Лесі Українки була створена кафедра політекономії та філософії. У 1986 році вона була реорганізована, наслідком чого стало утворення двох кафедр – політекономії та філософії. З цього часу кафедра філософії функціонує як окремий структурний підрозділ та самостійна одиниця в системі викладання суспільствознавчих дисциплін. У 1990 році в педінституті було відкрите відділення соціальних дисциплін, а наступного року утворений Республіканський центр світоглядної освіти молоді, який очолив доктор філософських наук, професор Р. А. Арцишевський. До складу центру ввійшли науково-дослідна лабораторія світоглядної освіти молоді, факультет соціальних дисциплін та факультет перепідготовки вчителів для викладання шкільних предметів соціально-гуманітарного циклу.
'''Рік заснування: 2008'''
 
    Історія кафедри починається з 1972 року, коли в Луцькому державному педагогічному інституті імені Лесі Українки була створена кафедра політекономії та філософії. З 1986 року кафедра філософії функціонує як окремий структурний підрозділ в системі викладання суспільствознавчих дисциплін у педагогічному інституті. В різні роки кафедру очолювали доценти Бурчак Н. В., Храковський Й. Н., Сахно М. П., Мудрик А. М., Семенов А. М., професори Береговой І. Й., Арцишевський Р. А.
В 1994 році у Волинському національному університеті імені Лесі Українки на базі РЦСОМ утворено Інститут соціальних наук, складовою якого була кафедра філософії, яка з 2008 року має нинішню назву. У різні роки кафедру очолювали доценти Бурчак Н. В., Храковський Й. Н., Сахно М. П., Мудрик А. М., Семенов А. М., професори Береговой І. Й., Арцишевський Р. А. Нині завідувачем кафедри філософії та релігієзнавства є доктор філософських наук, доцент Борейко Ю. Г.
    У 1990 році було відкрите відділення соціальних дисциплін, у 1991 році – Республіканський центр світоглядної освіти молоді, який очолив доктор філософських наук, професор Р. А. Арцишевський. До складу центру увійшов факультет соціальних дисциплін, в рамках якого здійснювалася підготовка викладачів предметів соціально-гуманітарного циклу. В 1994 році утворено Інститут соціальних наук, складовою якого була кафедра філософії, яка з 2008 року має нинішню назву.  
 
    На кафедрі функціонує наукова школа з проблем світоглядної освіти молоді в умовах переходу до інформаційного суспільства, колектив якої зробив вагомий внесок у дослідження трансформаційних процесів у сфері соціально-гуманітарної освіти в Україні. Засновником та керівником наукової школи тривалий час був член-кореспондент АПН України, доктор філософських наук, професор Арцишевський Р. А. Авторський колектив інтегрованого курсу «Особа, людина, суспільство» став переможцем Міжнародного конкурсу «Трансформація гуманітарної освіти в Україні».  
На кафедрі функціонує наукова школа з проблем світоглядної освіти молоді в умовах переходу до інформаційного суспільства, засновником і керівником якої тривалий час був член-кореспондент АПН України, доктор філософських наук, професор Арцишевський Р. А. Творчий колектив наукової школи зробив вагомий внесок у процеси трансформації соціально-гуманітарної освіти в Україні, запропонувавши наприкінці 80-х­ – на початку 90-х років минулого століття нову концепцію шкільної суспільствознавчої підготовки, здійснивши апробацію та впровадивши у навчальний процес інтегрований курс «Особа, людина, суспільство». Цей доробок був гідно поцінований і авторський колектив став переможцем Міжнародного конкурсу «Трансформація гуманітарної освіти в Україні».
    Доробок представників наукової школи включає праці в міжнародних, всеукраїнських та університетських виданнях; підручники з шкільного курсу «Світ і людина» для 8, 9, 10 і 11 класів, хрестоматію з курсу «Людина і світ», методичні розробки з курсу «Світ і людина», університетські курси «Філософія освіти» та «Філософія особистості».  
 
    На базі кафедри проводяться міжнародні та всеукраїнські конференції, присвячені проблемам світогляду, ціннісних орієнтацій молоді. Кафедра є співорганізатором українсько-голландського семінару з проблем створення підручників з громадянської освіти. Викладачі кафедри є авторами і співавторами навчально-методичних праць, у процесі підготовки яких отримано 4 гранти для створення підручників з гуманітарної та громадянської освіти (Арцишевський Р. А., Семенов А. М., Колосок Т. С.).
У межах наукової школи опубліковані праці зі світоглядної освіти молоді у міжнародних, всеукраїнських та університетських наукових виданнях; підручники з шкільного курсу «Світ і людина» для 8, 9, 10 і 11 класів, хрестоматія з курсу «Людина і світ», методичні розробки з курсу «Світ і людина», університетських курсів «Філософія освіти» та «Філософія особистості».
    З вересня 2017 року кафедра філософії та релігієзнавства функціонує в структурі факультету історії, політології та національної безпеки. Завідувачем кафедри є доктор філософських наук, доцент Борейко Ю. Г. Наукова діяльність професорсько-викладацького складу кафедри реалізується в рамках теми «Релігія та церква в умовах сучасних викликів».
 
    Викладачі кафедри забезпечують читання курсів «Філософія», «Релігієзнавство», «Світові релігії», «Логіка» на неспеціалізованих напрямах підготовки. На кафедрі здійснюється підготовка аспірантів за спеціальностями 033 «Філософія» і 031 «Релігієзнавство». Кафедра забезпечує читання нормативного курсу «Філософія та методологія науки» для аспірантів усіх спеціальностей.
На базі кафедри були організовані та проведені міжнародні і всеукраїнські конференції, присвячені проблемам світогляду, ціннісних орієнтацій молоді. Кафедра була співорганізатором українсько-голландського семінару з проблем створення підручників з громадянської освіти.Викладачі кафедри є авторами і співавторами навчально-методичних праць, у процесі підготовки яких отримано 4 гранти для створення підручників з гуманітарної та громадянської освіти (Арцишевський Р. А., Семенов А. М., Колосок Т.С.).


== Склад кафедри ==
== Склад кафедри ==
=== Штатні викладачі ===
=== Штатні викладачі ===
   
   
* [[Борейко Юрій Григорович, доктор філософських наук, доцент;]]
* [[Борейко Юрій Григорович, доктор філософських наук, доцент, завідувач кафедри філософії та релігієзнавства;]]
* [[Гудзенко-Александрук Олена Георгіївна, кандидат філософських наук, доцент;]]
* [[Гудзенко-Александрук Олена Георгіївна, кандидат філософських наук, доцент;]]
* [[Динько Наталія Іванівна, старший викладач;]]
* [[Кондратик Ольга Василівна, кандидат філософських наук, доцент;]]
* [[Кондратик Ольга Василівна, кандидат філософських наук, доцент;]]
* [[Опейда Людмила Миколаївна, кандидат філософських наук, доцент;]]
* [[Опейда Людмила Миколаївна, кандидат філософських наук, доцент;]]
* [[Поляков Володимир Германович, кандидат філософських наук, доцент;]]
* [[Поляков Володимир Германович, кандидат філософських наук, доцент;]]
* [[Семенов Андрій Миколайович, кандидат філософських наук, доцент;]]
* [[Семенов Андрій Миколайович, кандидат філософських наук, доцент;]]
* [[Сацик Ігор Каленикович, кандидат філософських наук, доцент;]]
* [[Кондратик Леонід Йосипович, доктор філос. наук, професор.]]
* [[Кондратик Леонід Йосипович, доктор філос. наук, професор.]]


== Контакти ==
== Основні напрями наукових досліджень ==
* Адреса: 43025, м. Луцьк, пр. Волі, 13, Корпус А, ауд. 231.
* Телефон: +38(0332)249137 – роб., 067 334 3073 – моб.
* «Академічна філософія України XIX-XX століть»
* Електронна пошта: V_golovey@ukr.net
* «Проблеми людини в українській філософії»
* «Лінгвістична філософія XX століття»
* «Філософські та соціокультурні аспекти історичних трансформацій релігії»
* «Феноменологічний та антропологічний виміри релігійного досвіду»
* «Релігія і повсякденність»
* «Релігія та церква в історії України»
* «Історія релігієзнавчої думки»


== Посада ==
== Спеціальності, освітні програми підготовки фахівців ==
* Науковий ступінь: доктор філософських наук
* Вчене звання: професор кафедри культурології та менеджменту соціокультурної діяльності
* Посада: зав. кафедри, професор кафедри культурології та менеджменту соціокультурної діяльності Cхідноєвропейського національного університету імені Лесі Українки


== Біографічна довідка ==
                                            '''СПЕЦІАЛЬНІСТЬ 033 «ФІЛОСОФІЯ»'''
Народилася 26.10.1958 у м. Івано-Франківськ, Україна. Закінчила із золотою медаллю у 1975 році школу № 9.
                                            '''Освітній ступінь «БАКАЛАВР»'''
Закінчила з відзнакою у 1980 році історичний факультет Київського державного університету імені Тараса Шевченко і здобула кваліфікацію історика, викладача суспільствознавчих дисциплін з правом викладання англійською мовою.
                                  '''ОСВІТНЯ ПРОГРАМА «ФІЛОСОФІЯ, СУСПІЛЬНА АНАЛІТИКА, СУСПІЛЬСТВОЗНАВЧА ОСВІТА»'''
В 1984 році захистила дисертацію і одержала вчений ступінь кандидата історичних наук за спеціальністю 07.00.02 – історія СРСР.
У 1991 році отримала атестат доцента.
У 2013 р. захистила докторську дисертацію зі спеціальності 09.00.08 – естетика.
У 2016 р. отримала вчене звання професора кафедри культурології та менеджменту соціокультурної діяльності.
Автор понад 100 наукових публікацій. Підготувала переможців всеукраїнських студентських олімпіад з естетики та Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з історії та теорії культури. Успішно здійснює керівництво аспірантами (6 захищених дисертацій). З вересня 2014 р. по вересень 2016 р. завідувала кафедрою релігієзнавства. На посаді завідувача кафедри культурології та менеджменту соціокультурної діяльності – з листопада 2016 року.


== Коло наукових інтересів ==
'''Передбачає підготовку''' філософів, суспільних аналітиків, фахівців у галузі соціальних, політичних та релігійних процесів, експертів у сфері наукової, організаційно-управлінської та освітньої діяльності, менеджерів інформаційно-аналітичних структур, вчителів суспільствознавчих дисциплін.  
* Трансформації духовних процесів в контексті секуляризації культури, сакральне мистецтво, феноменологія релігії, культурологія медіа.


== Викладання навчальних дисциплін ==
'''Перспективи працевлаштування:''' сфера освіти, аналітично-інформаційні агенції та інституції, органи державної влади та місцевого самоврядування, правоохоронні структури, засоби масової інформації, науково-дослідні установи, бізнес-структури, сфера консалтингових послуг (консультування із питань соціально-гуманітарної сфери керівників, управлінців в органах влади), соціальні та культурні заклади, партії, громадські організації фонди.
* Культура європейського Відродження
* Медіакультура
* Філософія і методологія науки
* Семіотика культури
* Сучасні арт-практики і медіа комунікації


== Перелік навчально-методичних, наукових праць ==
'''Посади (відповідно до Класифікатора професій):''' філософ, аналітик комунікацій, консультант апараті органів державної влади, виконкому), інформаційний оглядач, консультант із суспільно-політичних питань партіях та інших громадських організаціях), експерт із суспільно-політичних питань, менеджер із організації консультативних послуг, менеджер із комунікаційних технологій, прес-секретар, радник (органи державної влади), референт, секретар керівника (організації, підприємства, установи), фахівець із профорієнтації, фахівець із зв’язків з громадськістю та пресою; викладач професійного навчально-виховного закладу, викладач-стажист, вчитель середнього навчально-виховного закладу, завідувач навчального кабінету, завідувач лабораторії (освіта), інспектор шкіл, лаборант (освіта), методист культурно-освітнього закладу, методист позашкільного закладу; молодший науковий співробітник (інформаційна аналітика), молодший науковий співробітник у галузі філософії.
* Сакральне в мистецтві: проблеми образотворчої репрезентації: монографія. – Луцьк: Волин. нац. ун-т ім. Лесі Українки, 2012. – 420 с.
* Концепт сакрального у контексті філософсько-культурологічного дискурсу // Вісник нац. ун-ту «Львівська політехніка». – №750. – Сер. «Філософські науки». – 2013. – С. 91¬–97. (Фахове видання України).
* Особенности исследования сакрального в искусстве // Актуальные проблемы глобалистики и геополитики: Сб. науч. трудов. Выпуск 2 / под общей редакцией И.А. Пфаненштиля и М.П. Яценко. – Красноярск, 2013. – С. 253–259.
* Концепт сакрального у контексті філософсько-культурологічного дискурсу // Вісник нац. ун-ту «Львівська політехніка». – №750. – Сер. «Філософські науки». – 2013. – С. 91¬–97. (Фахове видання України).
* Метаморфози релігійного мистецтва в епоху Ренесансу // Науковий вісник Східноєвропейського нац. ун-ту ім. Лесі Українки. – Серія «Філософські науки». – 2013. – № 27. – С. 148–152. (Фахове видання України).
* Феноменологічна та онтологічна специфіка сакрального мистецтва // Наук. вісник Чернівецького ун-ту: Зб. наук. праць. Вип. 706–707. Філософія. – Чернівці: Чернівецький нац. ун-т, 2014. – С. 289–294. (Фахове видання України).
* Платонівська критика мистецтва в контексті становлення дискурсу репрезентації // Вісник національного університету «Львівська політехніка». Серія «Філософські науки». – 2014. – № 780. – С. 70–78. (Фахове видання України).
* Богословський дискурс Преображення та його вплив на іконопис православної традиції // Волинський благовісник: богословсько-історичний науковий журнал Волинської православної богословської академії УПЦ КП. ¬ Луцьк: EIKON, 2014. – С. 285–295.
* Естетичний вимір сакрального світовідношення // Науковий вісник Східноєвропейського національного ун-ту ім. Лесі Українки. – Серія «Філософські науки». – 2014. – № 16. – С. 96–102. (Фахове видання України).
*  Проблема образотворчої репрезентації божественного у ранньовізантійській патристиці // Гілея: науковий вісник. – 2015. – Вип. 95. – С. 290–293. (Фахове видання України).
*  Теорія символічного образу в богослов’ї псевдо-Діоніся Ареопагіта та Максима Сповідника // Релігія та Соціум. Міжнародний часопис. –Чернівці: Чернівецький нац. ун-т, 2015. – С. 20–26.  (Фахове видання України).
* Час у сакральному вимірі: феноменологічний та екзистенціальний аспекти // Науковий вісник Східноєвропейського національного ун-ту ім. Лесі Українки. – Серія «Філософські науки». – 2014. – № 18. – С. 120–125¬. (Фахове видання України).
* Поняття символу в контексті європейської філософсько-естетичної традиції // Актуальні проблеми філософії та соціології. ¬– 2015. – Вип. 4. – С. 40–44. (Фахове видання України).
* Становлення концепту репрезентації у філософсько-естетичному дискурсі // Наук. вісник Чернівецького ун-ту: Зб. наук. праць. Вип. 726-727. Філософія. – Чернівці: Чернівецький нац. ун-т, 2015. – С. 130–135. (Фахове видання України).
* Культура європейського Відродження: методичні рекомендації для студентів спеціальності 6.020101 – культурологія / В. Ю. Головей. – Луцьк: СНУ ім. Лесі Українки, 2015. – 32 с.
* Українське сакральне малярство : традиції і сучасність // Християнська традиція Київської Русі. Мат-ли міжнародної наук. конференції (Луцьк, 19 травня 2015 р.). – С. 55–63.
* Golovei W. Ochrona dziedzictwa kulturowego przez Cerkiew na Ukrainie // Kulturowy wymiar integracij europejskey. – Lublin, 2016. – S. 64–72.


== Основні напрями наукових досліджень ==
'''Форма навчання:''' денна.
   
На основі середньої школи: 4 роки навчання, план прийому – 20 осіб.
* «Академічна філософія України XIX-XX століть»
 
* «Проблеми людини в українській філософії»
'''Сертифікати ЗНО для участі в конкурсі на державну форму навчання:'''
* «Лінгвістична філософія XX ст.»
1. Українська мова та література; 
* «Проблеми історії релігії та церкви в Україні»
2. Історія України;
* «Історія релігієзнавчої думки»
3. Іноземна мова або математика.
* «Філософські та соціокультурні аспекти історичних трансформацій релігії»
 
* «Онтологія сакрального мистецтва»
'''Сертифікати ЗНО для участі в конкурсі на платну форму навчання:'''
* «Феноменологічний та антропологічний виміри релігійного досвіду»
1. Українська мова та література;  
* «Становлення категоріального апарату сучасного релігієзнавчого дискурсу»
2. Історія України;
* «Релігія і політика в сучасній Україні»
3. Іноземна мова або географія.
* «Проблеми релігійної ідентичності»
 
* «Релігія і сучасні медіа»
                                                '''СПЕЦІАЛЬНІСТЬ 033 «ФІЛОСОФІЯ»'''
                                                  '''Освітній ступінь «МАГІСТР»'''
                                        '''ОСВІТНЯ ПРОГРАМА «ФІЛОСОФІЯ, СУСПІЛЬНА АНАЛІТИКА»'''
 
'''Передбачає підготовку''' філософів, суспільних аналітиків, фахівців у галузі соціальних, політичних та релігійних процесів, експертів у сфері наукової, організаційно-управлінської та освітньої діяльності, менеджерів інформаційно-аналітичних структур, викладачів філософських і суспільствознавчих дисциплін.
 
'''Перспективи працевлаштування:''' сфера освіти, аналітично-інформаційні агенції та інституції, органи державної влади та місцевого самоврядування, правоохоронні структури, засоби масової інформації, науково-дослідні установи, бізнес-структури, сфера консалтингових послуг (консультування із питань соціально-гуманітарної сфери керівників, управлінців в органах влади), соціальні та культурні заклади, партії, громадські організації, фонди.
 
'''Посади (відповідно до Класифікатора професій):''' філософ, експерт із суспільно-політичних питань, голова громадської організації у галузі культури, освіти, благодійності, прав людини, інформаційний оглядач, консультант (в апараті органів державної влади, виконкому), консультант із суспільно-політичних питань (в партіях та інших громадських організаціях), менеджер з адміністративної діяльності, з організації консультативних послуг, із персоналу, з комунікаційних технологій, менеджер у соціальній сфері, директор малого підприємства у сфері освіти, прес-секретар, фахівець із зв’язків з громадськістю та пресою; викладач вищого навчального закладу, директор професійно-технічного училища, професійного училища, технікуму, коледжу, середньої загальноосвітньої школи, спеціалізованої школи, гімназії, позашкільного закладу, директор центру підвищення кваліфікації, центру професійної орієнтації молоді, завідувач навчально-наукової бази, навчального кабінету, молодіжного центру, інспектор середніх спеціальних та професійно-технічних навчальних закладів, шкіл, методист культурно-освітнього закладу, позашкільного закладу, молодший науковий співробітник, науковий співробітник, науковий співробітник-консультант у галузі філософії. 
 
'''Форма навчання:''' денна.
На основі освітнього ступеня «Бакалавр», 1,5 роки навчання, план прийому – 10 осіб;
 
'''Абітурієнти складають''' вступні випробування (комп’ютерне тестування) з фахової дисципліни та іноземної мови. На освітній ступінь магістра можуть вступати бакалаври будь-якої базової спеціальності. Вступники можуть отримати додаткові конкурсні бали за перемоги у всеукраїнських студентських олімпіадах із фаху, всеукраїнських конкурсах студентських наукових робіт, а також за наукові публікації.
 
                                        '''СПЕЦІАЛЬНІСТЬ 031 «РЕЛІГІЄЗНАВСТВО»'''
                                            '''Освітній ступінь «БАКАЛАВР»'''
                            '''ОСВІТНЯ ПРОГРАМА «РЕЛІГІЄЗНАВСТВО, СУСПІЛЬСТВОЗНАВЧА ОСВІТА»'''
 
'''Передбачає підготовку''' фахівців з релігієзнавства, експертів у сфері міжконфесійних та державно-церковних відносин, аналітиків релігійних процесів, адміністраторів у галузі соціально-релігійної діяльності, вчителів суспільствознавчих дисциплін.
 
'''Перспективи працевлаштування:''' сфера освіти, аналітично-інформаційні структури, органи державної влади та місцевого самоврядування, духовно-релігійні  організації та центри міжконфесійного співробітництва, правоохоронні структури, засоби масової інформації, науково-дослідні установи, міжнародні та національні культурно-гуманітарні програми і проекти, благодійні культурні фундації, сфера консалтингових послуг (консультування із питань соціально-гуманітарної сфери керівників, управлінців в органах влади), соціальні та культурні заклади, партії, громадські організації, фонди, центри етики бізнесу та корпоративної поведінки.
 
'''Посади (відповідно до Класифікатора професій):''' фахівець з релігієзнавства, аналітик релігійних комунікацій, експерт із суспільно-політичних питань, міжконфесійних та державно-церковних відносин, інформаційний оглядач, консультант (в апараті органів державної влади, виконкому), консультант із суспільно-політичних питань (в партіях та інших громадських організаціях), радник із релігійних питань, менеджер з організації консультативних послуг, менеджер із комунікаційних технологій, менеджер з туризму, прес-секретар, радник (органи державної влади), референт, секретар керівника (організації, підприємства, установи), секретар ради (науково-технічної, наукової, художньо-технічної), фахівець із зв’язків з громадськістю та пресою; викладач професійного навчально-виховного закладу, викладач-стажист, вчитель середнього навчально-виховного закладу, завідувач навчального кабінету, завідувач лабораторії (освіта), інспектор шкіл, лаборант (освіта), методист культурно-освітнього закладу, методист позашкільного закладу; молодший науковий співробітник (інформаційна аналітика), молодший науковий співробітник у галузі релігієзнавства.
 
'''Форма навчання:''' денна.
 
'''На основі ОКР «Молодший спеціаліст»''', 2 роки навчання, план прийому – 20 осіб.
 
'''Для участі в конкурсі вступники подають''' сертифікат ЗНО з української мови та літератури і складають фахове випробування (комп’ютерне тестування) з історії України.
 
                                          '''СПЕЦІАЛЬНІСТЬ 031 «РЕЛІГІЄЗНАВСТВО»'''
                                              '''Освітній ступінь «МАГІСТР»'''
                              '''ОСВІТНЯ ПРОГРАМА «РЕЛІГІЄЗНАВСТВО, МІЖКОНФЕСІЙНІ ВІДНОСИНИ»'''
 
'''Передбачає підготовку''' фахівців з релігієзнавства, експертів у сфері міжконфесійних та державно-церковних відносин, аналітиків сучасних релігійних процесів, адміністраторів у галузі соціально-релігійної діяльності, викладачів філософських і суспільствознавчих дисциплін.
 
'''Перспективи працевлаштування:''' сфера освіти, аналітично-інформаційні структури, органи державної влади та місцевого самоврядування, духовно-релігійні  організації та центри міжконфесійного співробітництва, правоохоронні структури, засоби масової інформації, науково-дослідні установи, міжнародні та національні культурно-гуманітарні програми і проекти, благодійні культурні фундації, сфера консалтингових послуг (консультування із питань соціально-гуманітарної сфери керівників, управлінців в органах влади), соціальні та культурні заклади, партії, громадські організації, фонди, центри етики бізнесу та корпоративної поведінки.
 
'''Посади (відповідно до Класифікатора професій):''' фахівець з релігієзнавства, радник із релігійних питань, голова громадської організації у галузі культури, освіти, благодійності, прав людини, голова, спеціалізованого фонду некомерційного характеру, директор малого підприємства у сфері освіти, експерт із суспільно-політичних питань, міжконфесійних та державно-церковних відносин, інформаційний оглядач, консультант (в апараті органів державної влади, виконкому), консультант із суспільно-політичних питань (в партіях та інших громадських організаціях), референт, менеджер з туризму, менеджер з адміністративної діяльності, з організації консультативних послуг, з комунікаційних технологій, менеджер у соціальній сфері, прес-секретар, фахівець із зв’язків з громадськістю та пресою;
викладач вищого навчального закладу, викладач професійного навчально-виховного закладу, вчитель середнього навчально-виховного закладу, позашкільного закладу, директор центру професійної орієнтації молоді, завідувач молодіжного центру, методист культурно-освітнього закладу, молодший науковий співробітник, науковий співробітник, науковий співробітник-консультант у галузі філософії та релігієзнавства. 


== Напрями підготовки /cпеціальності фахівців, які готує кафедра ==
'''Форма навчання:''' денна.
* Кафедра здійснює підготовку фахівців за напрямами філософія: освітньо-кваліфікаційний  рівень бакалавр (форми навчання – денна), спеціаліст (форми навчання – денна), магістр (форма навчання денна); релігієзнавство: освітньо-кваліфікаційний  рівень бакалавр (форми навчання – денна), спеціаліст (форми навчання – денна), магістр (форма навчання – денна)
На основі освітнього ступеня «Бакалавр», 1,5 роки навчання, план прийому 10 осіб;  


== Випускники філософи та релігієзнавці можуть працювати ==
== Абітурієнти ==
* у середніх спеціальних та вищих навчальних закладах викладачем навчальних курсів
складають вступні випробування (комп’ютерне тестування) з фахової дисципліни та іноземної мови. На освітній ступінь магістра можуть вступати бакалаври будь-якої базової спеціальності. Вступники можуть отримати додаткові конкурсні бали за перемоги у всеукраїнських студентських олімпіадах із фаху, всеукраїнських конкурсах студентських наукових робіт, а також за наукові публікації.
* у школах нового типу (гімназіях, ліцеях) викладачем релігієзнавчих, культурологічних, соціальних, філософських дисциплін
* у засобах масової інформації – в газетах, часописах, на радіо і телебаченні
* у закладах культури (музеї релігії та релігійного мистецтва
* в органах державної влади  та місцевого самоврядування
* у туристично-екскурсійній галузі
* в суспільних та громадських організаціях, партіях, фондах
* у комерційних структурах (менеджерами соціально-релігійної та соціально-гуманітарної сфери)
* засобах масової комунікації


== Посилання ==
== Посилання ==
[http://eenu.edu.ua Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки]
[http://eenu.edu.ua Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки]
[[Category:Кафедри]]
[[Category:Кафедри]]

Поточна версія на 11:21, 26 листопада 2019

Історія кафедри

Рік заснування: 2008

    Історія кафедри починається з 1972 року, коли в Луцькому державному педагогічному інституті імені Лесі Українки була створена кафедра політекономії та філософії. З 1986 року кафедра філософії функціонує як окремий структурний підрозділ в системі викладання суспільствознавчих дисциплін у педагогічному інституті. В різні роки кафедру очолювали доценти Бурчак Н. В., Храковський Й. Н., Сахно М. П., Мудрик А. М., Семенов А. М., професори Береговой І. Й., Арцишевський Р. А. 
    У 1990 році було відкрите відділення соціальних дисциплін, у 1991 році – Республіканський центр світоглядної освіти молоді, який очолив доктор філософських наук, професор Р. А. Арцишевський. До складу центру увійшов факультет соціальних дисциплін, в рамках якого здійснювалася підготовка викладачів предметів соціально-гуманітарного циклу. В 1994 році утворено Інститут соціальних наук, складовою якого була кафедра філософії, яка з 2008 року має нинішню назву. 
    На кафедрі функціонує наукова школа з проблем світоглядної освіти молоді в умовах переходу до інформаційного суспільства, колектив якої зробив вагомий внесок у дослідження трансформаційних процесів у сфері соціально-гуманітарної освіти в Україні. Засновником та керівником наукової школи тривалий час був член-кореспондент АПН України, доктор філософських наук, професор Арцишевський Р. А. Авторський колектив інтегрованого курсу «Особа, людина, суспільство» став переможцем Міжнародного конкурсу «Трансформація гуманітарної освіти в Україні». 
    Доробок представників наукової школи включає праці в міжнародних, всеукраїнських та університетських виданнях; підручники з шкільного курсу «Світ і людина» для 8, 9, 10 і 11 класів, хрестоматію з курсу «Людина і світ», методичні розробки з курсу «Світ і людина», університетські курси «Філософія освіти» та «Філософія особистості». 
    На базі кафедри проводяться міжнародні та всеукраїнські конференції, присвячені проблемам світогляду, ціннісних орієнтацій молоді. Кафедра є співорганізатором українсько-голландського семінару з проблем створення підручників з громадянської освіти. Викладачі кафедри є авторами і співавторами навчально-методичних праць, у процесі підготовки яких отримано 4 гранти для створення підручників з гуманітарної та громадянської освіти (Арцишевський Р. А., Семенов А. М., Колосок Т. С.). 
    З вересня 2017 року кафедра філософії та релігієзнавства функціонує в структурі факультету історії, політології та національної безпеки. Завідувачем кафедри є доктор філософських наук, доцент Борейко Ю. Г. Наукова діяльність професорсько-викладацького складу кафедри реалізується в рамках теми «Релігія та церква в умовах сучасних викликів».
    Викладачі кафедри забезпечують читання курсів «Філософія», «Релігієзнавство», «Світові релігії», «Логіка» на неспеціалізованих напрямах підготовки. На кафедрі здійснюється підготовка аспірантів за спеціальностями 033 «Філософія» і 031 «Релігієзнавство». Кафедра забезпечує читання нормативного курсу «Філософія та методологія науки» для аспірантів усіх спеціальностей.

Склад кафедри

Штатні викладачі

Основні напрями наукових досліджень

  • «Академічна філософія України XIX-XX століть»
  • «Проблеми людини в українській філософії»
  • «Лінгвістична філософія XX століття»
  • «Філософські та соціокультурні аспекти історичних трансформацій релігії»
  • «Феноменологічний та антропологічний виміри релігійного досвіду»
  • «Релігія і повсякденність»
  • «Релігія та церква в історії України»
  • «Історія релігієзнавчої думки»

Спеціальності, освітні програми підготовки фахівців

                                           СПЕЦІАЛЬНІСТЬ 033 «ФІЛОСОФІЯ»
                                            Освітній ступінь «БАКАЛАВР»
                                  ОСВІТНЯ ПРОГРАМА «ФІЛОСОФІЯ, СУСПІЛЬНА АНАЛІТИКА, СУСПІЛЬСТВОЗНАВЧА ОСВІТА» 

Передбачає підготовку філософів, суспільних аналітиків, фахівців у галузі соціальних, політичних та релігійних процесів, експертів у сфері наукової, організаційно-управлінської та освітньої діяльності, менеджерів інформаційно-аналітичних структур, вчителів суспільствознавчих дисциплін.

Перспективи працевлаштування: сфера освіти, аналітично-інформаційні агенції та інституції, органи державної влади та місцевого самоврядування, правоохоронні структури, засоби масової інформації, науково-дослідні установи, бізнес-структури, сфера консалтингових послуг (консультування із питань соціально-гуманітарної сфери керівників, управлінців в органах влади), соціальні та культурні заклади, партії, громадські організації фонди.

Посади (відповідно до Класифікатора професій): філософ, аналітик комунікацій, консультант (в апараті органів державної влади, виконкому), інформаційний оглядач, консультант із суспільно-політичних питань (в партіях та інших громадських організаціях), експерт із суспільно-політичних питань, менеджер із організації консультативних послуг, менеджер із комунікаційних технологій, прес-секретар, радник (органи державної влади), референт, секретар керівника (організації, підприємства, установи), фахівець із профорієнтації, фахівець із зв’язків з громадськістю та пресою; викладач професійного навчально-виховного закладу, викладач-стажист, вчитель середнього навчально-виховного закладу, завідувач навчального кабінету, завідувач лабораторії (освіта), інспектор шкіл, лаборант (освіта), методист культурно-освітнього закладу, методист позашкільного закладу; молодший науковий співробітник (інформаційна аналітика), молодший науковий співробітник у галузі філософії.

Форма навчання: денна. На основі середньої школи: 4 роки навчання, план прийому – 20 осіб.

Сертифікати ЗНО для участі в конкурсі на державну форму навчання: 1. Українська мова та література; 2. Історія України; 3. Іноземна мова або математика.

Сертифікати ЗНО для участі в конкурсі на платну форму навчання: 1. Українська мова та література; 2. Історія України; 3. Іноземна мова або географія.

                                               СПЕЦІАЛЬНІСТЬ 033 «ФІЛОСОФІЯ»
                                                 Освітній ступінь «МАГІСТР»
                                       ОСВІТНЯ ПРОГРАМА «ФІЛОСОФІЯ, СУСПІЛЬНА АНАЛІТИКА»

Передбачає підготовку філософів, суспільних аналітиків, фахівців у галузі соціальних, політичних та релігійних процесів, експертів у сфері наукової, організаційно-управлінської та освітньої діяльності, менеджерів інформаційно-аналітичних структур, викладачів філософських і суспільствознавчих дисциплін.

Перспективи працевлаштування: сфера освіти, аналітично-інформаційні агенції та інституції, органи державної влади та місцевого самоврядування, правоохоронні структури, засоби масової інформації, науково-дослідні установи, бізнес-структури, сфера консалтингових послуг (консультування із питань соціально-гуманітарної сфери керівників, управлінців в органах влади), соціальні та культурні заклади, партії, громадські організації, фонди.

Посади (відповідно до Класифікатора професій): філософ, експерт із суспільно-політичних питань, голова громадської організації у галузі культури, освіти, благодійності, прав людини, інформаційний оглядач, консультант (в апараті органів державної влади, виконкому), консультант із суспільно-політичних питань (в партіях та інших громадських організаціях), менеджер з адміністративної діяльності, з організації консультативних послуг, із персоналу, з комунікаційних технологій, менеджер у соціальній сфері, директор малого підприємства у сфері освіти, прес-секретар, фахівець із зв’язків з громадськістю та пресою; викладач вищого навчального закладу, директор професійно-технічного училища, професійного училища, технікуму, коледжу, середньої загальноосвітньої школи, спеціалізованої школи, гімназії, позашкільного закладу, директор центру підвищення кваліфікації, центру професійної орієнтації молоді, завідувач навчально-наукової бази, навчального кабінету, молодіжного центру, інспектор середніх спеціальних та професійно-технічних навчальних закладів, шкіл, методист культурно-освітнього закладу, позашкільного закладу, молодший науковий співробітник, науковий співробітник, науковий співробітник-консультант у галузі філософії.

Форма навчання: денна. На основі освітнього ступеня «Бакалавр», 1,5 роки навчання, план прийому – 10 осіб;

Абітурієнти складають вступні випробування (комп’ютерне тестування) з фахової дисципліни та іноземної мови. На освітній ступінь магістра можуть вступати бакалаври будь-якої базової спеціальності. Вступники можуть отримати додаткові конкурсні бали за перемоги у всеукраїнських студентських олімпіадах із фаху, всеукраїнських конкурсах студентських наукових робіт, а також за наукові публікації.

                                        СПЕЦІАЛЬНІСТЬ 031 «РЕЛІГІЄЗНАВСТВО»
                                            Освітній ступінь «БАКАЛАВР»
                           ОСВІТНЯ ПРОГРАМА «РЕЛІГІЄЗНАВСТВО, СУСПІЛЬСТВОЗНАВЧА ОСВІТА»

Передбачає підготовку фахівців з релігієзнавства, експертів у сфері міжконфесійних та державно-церковних відносин, аналітиків релігійних процесів, адміністраторів у галузі соціально-релігійної діяльності, вчителів суспільствознавчих дисциплін.

Перспективи працевлаштування: сфера освіти, аналітично-інформаційні структури, органи державної влади та місцевого самоврядування, духовно-релігійні організації та центри міжконфесійного співробітництва, правоохоронні структури, засоби масової інформації, науково-дослідні установи, міжнародні та національні культурно-гуманітарні програми і проекти, благодійні культурні фундації, сфера консалтингових послуг (консультування із питань соціально-гуманітарної сфери керівників, управлінців в органах влади), соціальні та культурні заклади, партії, громадські організації, фонди, центри етики бізнесу та корпоративної поведінки.

Посади (відповідно до Класифікатора професій): фахівець з релігієзнавства, аналітик релігійних комунікацій, експерт із суспільно-політичних питань, міжконфесійних та державно-церковних відносин, інформаційний оглядач, консультант (в апараті органів державної влади, виконкому), консультант із суспільно-політичних питань (в партіях та інших громадських організаціях), радник із релігійних питань, менеджер з організації консультативних послуг, менеджер із комунікаційних технологій, менеджер з туризму, прес-секретар, радник (органи державної влади), референт, секретар керівника (організації, підприємства, установи), секретар ради (науково-технічної, наукової, художньо-технічної), фахівець із зв’язків з громадськістю та пресою; викладач професійного навчально-виховного закладу, викладач-стажист, вчитель середнього навчально-виховного закладу, завідувач навчального кабінету, завідувач лабораторії (освіта), інспектор шкіл, лаборант (освіта), методист культурно-освітнього закладу, методист позашкільного закладу; молодший науковий співробітник (інформаційна аналітика), молодший науковий співробітник у галузі релігієзнавства.

Форма навчання: денна.

На основі ОКР «Молодший спеціаліст», 2 роки навчання, план прийому – 20 осіб.

Для участі в конкурсі вступники подають сертифікат ЗНО з української мови та літератури і складають фахове випробування (комп’ютерне тестування) з історії України.

                                         СПЕЦІАЛЬНІСТЬ 031 «РЕЛІГІЄЗНАВСТВО»
                                             Освітній ступінь «МАГІСТР»
                              ОСВІТНЯ ПРОГРАМА «РЕЛІГІЄЗНАВСТВО, МІЖКОНФЕСІЙНІ ВІДНОСИНИ»

Передбачає підготовку фахівців з релігієзнавства, експертів у сфері міжконфесійних та державно-церковних відносин, аналітиків сучасних релігійних процесів, адміністраторів у галузі соціально-релігійної діяльності, викладачів філософських і суспільствознавчих дисциплін.

Перспективи працевлаштування: сфера освіти, аналітично-інформаційні структури, органи державної влади та місцевого самоврядування, духовно-релігійні організації та центри міжконфесійного співробітництва, правоохоронні структури, засоби масової інформації, науково-дослідні установи, міжнародні та національні культурно-гуманітарні програми і проекти, благодійні культурні фундації, сфера консалтингових послуг (консультування із питань соціально-гуманітарної сфери керівників, управлінців в органах влади), соціальні та культурні заклади, партії, громадські організації, фонди, центри етики бізнесу та корпоративної поведінки.

Посади (відповідно до Класифікатора професій): фахівець з релігієзнавства, радник із релігійних питань, голова громадської організації у галузі культури, освіти, благодійності, прав людини, голова, спеціалізованого фонду некомерційного характеру, директор малого підприємства у сфері освіти, експерт із суспільно-політичних питань, міжконфесійних та державно-церковних відносин, інформаційний оглядач, консультант (в апараті органів державної влади, виконкому), консультант із суспільно-політичних питань (в партіях та інших громадських організаціях), референт, менеджер з туризму, менеджер з адміністративної діяльності, з організації консультативних послуг, з комунікаційних технологій, менеджер у соціальній сфері, прес-секретар, фахівець із зв’язків з громадськістю та пресою; викладач вищого навчального закладу, викладач професійного навчально-виховного закладу, вчитель середнього навчально-виховного закладу, позашкільного закладу, директор центру професійної орієнтації молоді, завідувач молодіжного центру, методист культурно-освітнього закладу, молодший науковий співробітник, науковий співробітник, науковий співробітник-консультант у галузі філософії та релігієзнавства.

Форма навчання: денна. На основі освітнього ступеня «Бакалавр», 1,5 роки навчання, план прийому – 10 осіб;

Абітурієнти

складають вступні випробування (комп’ютерне тестування) з фахової дисципліни та іноземної мови. На освітній ступінь магістра можуть вступати бакалаври будь-якої базової спеціальності. Вступники можуть отримати додаткові конкурсні бали за перемоги у всеукраїнських студентських олімпіадах із фаху, всеукраїнських конкурсах студентських наукових робіт, а також за наукові публікації.

Посилання

Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки