Відмінності між версіями «Сучасні проблеми спадковості»

Матеріал з wiki.vnu.edu.ua
Перейти до навігації Перейти до пошуку
 
Рядок 3: Рядок 3:
  ! '''Опис дисципліни'''
  ! '''Опис дисципліни'''
  |-
  |-
  | «Сучасні освітні платформи та технології»
  | «Сучасні проблеми спадковості»
  |Вибіркова дисципліна  
  |Вибіркова дисципліна  
  |-
  |-

Поточна версія на 22:02, 2 березня 2021

Дисципліна Опис дисципліни
«Сучасні проблеми спадковості» Вибіркова дисципліна
Рівень BO Перший (бакалаврський) рівень
Назва спеціальності/освітньо-професійної програми Галузь знань 01. Освіта/педагогіка; Спеціальність 014. Середня освіта (Природничі науки); ОПП Середня освіта. Природничі науки; 014 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини), Середня освіта. Біологія, природознавство, здоров’я людини.
Форма навчання Денна, заочна
Курс, семестр, протяжність 4-й курс, 8 семестр, 7 кредитів.
Семестровий контроль Залік
Обсяг годин (усього: з них лекції/практичні) Усього: 210 год, денна – лекцій 34 год., лабораторні 32 год. / заочна - лекцій 10 год., лабораторні 6 год.
Мова викладання Українська
Кафедра, яка забезпечує викладання Кафедра фізіології людини і тварин
Автор дисципліни Коржик Ольга Василівна, асистент кафедри фізіології людини і тварин
Короткий опис
Вимоги до початку вивчення Базові знання з біології, генетики
Що буде вивчатися У курсі «Сучасні проблеми спадковості» будуть вивчатися останні актуальні наукові відомості про цитологічні та біохімічні основи спадковості, закономірності успадкування ознак, механізми розвитку спадкової патології. Також буде розглянуто вплив зовнішнього середовища на появу спадкових моногенних та полігенних захворювань людей. Висвітлені сучасні можливості, проблеми та перспективи медико-генетичного консультування для діагностики, лікування та попередження спадкової патології на всіх етапах - від виявлення спадкових хвороб до їх лікування в спеціалізованій клініці, наступного систематичного диспансерного спостереження та проведення генетичного (проспективного або ретроспективного) консультування сімей.
Чому це цікаво/треба вивчати Спадковість та мінливість являються невід’ємними елементами життя Спадкова та вроджена патологія займає одне з чільних місць в структурі захворюваності та смертності населення. За даними ВООЗ щорічно народжується близько 8 млн новонароджених з уродженими вадами розвитку, хромосомними та генними захворюваннями. На сьогодні вже відомо близько 30 000 хромосомних і генних захворювань, а більшість хронічних – спричинені спадковою схильністю. Будь-яке захворювання певною мірою залежить від спадкових особливостей організму, які також зумовлюють ступінь тяжкості хвороби та прогноз щодо одужання. Генетичний тягар людства загрозливо високий. Кожна людина планети є носієм 10-15 потенційно порушених генів. А близько 7,5-8% населення потребує медико-генетичного консультування. Тому задля ефективної профілактики і лікування захворювань, в основі розвитку яких є спадкова схильність до їх виникнення, обов’язковим є сприяння обізнаності населення в сфері генетики людини та врахування ролі спадковості у комплексі терапевтичних заходів. Зниження частоти спадкових захворювань і вроджених вад розвитку неможливе без відчутного удосконалення медико-генетичної допомоги, поширення мережі медико-генетичних консультацій, які потребують високої професійної підготовки фахівців. Беручи до уваги вищенаведене, дисципліна «Сучасні проблеми спадковості» є абсолютно необхідною для вивчення студентами, оскільки розкриває суть механізмів спадковості задля збереження генофонду націй, зниження ризику виникнення спадкової та вродженої патології шляхом вдосконалення методів профілактики та корекції можливих порушень. Крім того, вивчення дисципліни «Сучасні проблеми спадковості» дозволяє підготувати високопрофесійних фахівців, що матимуть теоретичні та практичні знання для забезпечення здоров’я наступних поколінь, що є і завжди буде пріоритетним завданням будь-якої країни.
Чому можна навчитися (результати навчання) У результаті вивчення дисципліни «Сучасні проблеми спадковості» студенти отримають ґрунтовні знання із цитологічних основ спадковості, зможуть навчитися за клінічною картиною чітко ідентифікувати різні групи спадкових хвороб, знати причини їх появи, способи профілактики спадкової патології та принципи лікування. Оволодіють фаховими знаннями в сфері сучасних методів пренатальної діагностики, скринінг-програм для новонароджених, перспектив генотерапії. Крім того, після вивчення дисципліни студенти зможуть самостійно проводити аналіз ролі спадковості й середовища в мінливості ознак та виникненні захворювань, а також приймати рішення щодо типу успадкування ознак. Отримають практичні навики роботи з різними методами дослідження генетики людини.
Чому можна навчитися (результати навчання)

Як можна користуватися набутими знаннями й уміннями (компетентності)

Після вивчення дисципліни «Сучасні проблеми спадковості» студенти зможуть реалізувати отримані знання і практичні уміння під час роботи в закладах освіти. Зможуть застосовувати здобуті знання та розуміння сучасних проблем біології (сучасних проблем спадковості) у педагогічній діяльності, ефективно розв’язувати практичні задачі у сфері генетики людини, формувати в учнів/студентів свідоме ставлення до власного здоров’я.
Інформаційне забезпечення
  1. Дистанційний курс викладений на платформі Microsoft Office 365
  2. Cучасні проблеми спадковості: Конспект лекцій / Т.Я. Шевчук, О.В Коржик, І. Я. Коцан. – Луцьк.: ПП Іванюк В.П., 2020. –126 с.
  3. Cучасні проблеми спадковості: Навчально-методичні матеріали до лабораторних занять / Т.Я. Шевчук, О.В. Коржик. – Луцьк.: ПП Іванюк В.П., 2020. – 36 с.
Web-посилання на (опис дисципліни) силабус навчальної дисципліни на вебсайті факультету (інституту) https://vnu.edu.ua/uk/faculties-and-institutes/fakultet-biologii-ta-lisovogo-gospodarstva