Сучасні біотехнології: новий погляд у дослідженні проблеми стресостійкості
13 травня 2019 року, на біологічному факультеті Східноєвропейського національного університету відбулася зустріч студентів та викладачів кафедри ботаніки і методики викладання природничих наук з Бронніковою Ларисою Іванівною - м.н.с., відділ генетичної інженерії, Інститут фізіології рослин та генетики НАН України.
Тема доповіді: Сучасні біотехнології: новий погляд у дослідженні проблеми стресостійкості.
Проблема стресостійкості рослин — одна з найбільш фундаментальних і є предметом досліджень на всіх ієрархічних рівнях. На цей час вона стала ще актуальнішою через збіднення дикої і культивованої флори, спричиненого порушеннями (часто необоротними) навколишнього середовища і кліматичних умов.
Отримано Cd резистентні клітинні лінії тютюну (Nicotiana tabacum L.), яким притаманна комплексна стійкість до різних типів засолення та водного дефіциту. З них виділено варіанти (С. № 1 та С. № 6), що ростуть на середовищах з дозою іонів кадмію, яка втричі перевищує летальну. Клітинні лінії підтримували ріст в умовах дії летальних доз іонів кадмію, солей морської води, сульфату натрію, маніту. При цьому відносний приріст біомаси калусу
обох ліній був найвищим на середовищі з іонами Cd2+ і перевищував цей показник за нормальних умов. Вивчали вміст вільного проліну в клітинах в період їх активного розвитку.
Рівень вільного проліну в клітинній лінії — С. № 1 під час вирощування на селективних середовищах перевищував контрольні показники. У лінії С. № 6 у разі культивування на середовищі з додаванням Na2S04 рівень проліну був нижчий за контрольні дані. Максимальний вміст проліну в клітинах обох ліній зафіксовано на середовищі з манітом. Коливання рівня проліну можуть бути показником життєздатності організму за стресових умов.
Висловлюється припущення про різні способи процесу адаптації Cd�стійких ліній тютюну до засолення, що може бути зумовлено епігенетичними змінами.