Навчально-наукова лабораторія початкової освіти Нової української школи
Положення про науково-дослідну лабораторію початкової освіти [1]]
План роботи науково-дослідної лабораторії початкової освіти на 2020–2023 р. [[2]]
Положення про навчально-наукову лабораторію початкової освіти Нової української школи[3]
План роботи навчально-наукової лабораторії початкової освіти Нової української школи[4]
- Підпорядкування лабораторії: кафедра теорії і методики початкової освіти
- Рік створення лабораторії: 2020
- Адреса: м. Луцьк, вул. Винниченка, 30 (корпус В, каб. 310)
- Постійно чинна науково-дослідна лабораторія початкової освіти функціює з вересня 2020 року. Вона є науковим підрозділом Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки, створена у складі науково-дослідної частини на факультеті педагогічної освіти та соціальної роботи при кафедрі теорії і методики початкової освіти університету з метою вирішення вагомих наукових проблем, широкого залучення викладачів, аспірантів і студентів до проведення науково-дослідницької роботи.
- Темою науково-дослідної діяльності лабораторії початкової освіти на 2020–2023 рр. є «Теоретико-методичні засади формування професійної компетентності в майбутніх учителів початкової школи у контексті інтеграції в європейський освітній простір».
ОСНОВНА МЕТА ТА ФУНКЦІЇ ДІЯЛЬНОСТІ ЛАБОРАТОРІЇ
Мета:
- Дослідження наукових, навчально-методичних засад початкової освіти Нової української школи.
- Формування у майбутніх учителів початкових класів теоретико-наукових і навчально-методичних підходів до реалізації концептуальних положень Концепції Нової української школи, Державного стандарту початкової освіти, проєкту Професійного стандарту за професією «Вчитель початкових класів закладу загальної середньої освіти».
Функції:
- Вивчення та узагальнення нормативно-правової бази з питань здійснення інноваційно-педагогічної діяльності та ознайомлення з нею студентів спеціальності 013 Початкова освіта.
- Вивчення, узагальнення та поширення вітчизняного й зарубіжного досвіду експериментальної педагогічної діяльності Нової української школи серед освітян Волинської області.
- Організація й проведення науково-практичних конференцій, семінарів, майстер-класів, тренінгів та ін. форм роботи з актуальних проблем початкової освіти Нової української школи.
- Підготовка й випуск наукових, навчально-методичних та інформаційних видань для учителів Нової української школи, здобувачів початкової освіти.
- Співпраця із НАПН України, науково-дослідними інститутами, науково-методичними установами, закладами вищої освіти, обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти з питань обміну науковою та навчально-методичною інформацією щодо інноваційної діяльності Нової української школи.
Напрями діяльності лабораторії:
- Проведення наукових, науково-методичних досліджень із актуальних проблем початкової освіти Нової української школи.
- Обґрунтування доцільності впровадження інноваційних підходів до навчання в Новій українській школі.
- Підготовка якісних професійно-компетентних майбутніх учителів Нової української школи.
- Підготовка та видання наукових публікацій за результатами досліджень.
- Розроблення і видання навчально-методичних матеріалів для студентів спеціальності 013 Початкова освіта.
- Виготовлення навчально-методичних матеріалів для здобувачів початкової освіти Нової української школи.
- Надання консультацій з питань початкової освіти, налагодження партнерських взаємозв’язків із закладами загальної середньої освіти Волинської області.
План роботи науково-дослідної лабораторії початкової освіти на 2020–2023 р.
[3]
НАУКОВО-ДОСЛІДНА РОБОТА
Участь у проєктах
1. Проєкт з розроблення та впровадження ігрових та діяльнісних методів навчання в освітній процес закладів дошкільної, загальної середньої, вищої та післядипломної педагогічної освіти
З 1 вересня 2020 року доц. Вітюк В. В., ст. викл. Кашуб’як І. О. працюють у проєкті з розроблення та впровадження ігрових та діяльнісних методів навчання в освітній процес закладів дошкільної, загальної середньої, вищої та післядипломної педагогічної освіти відповідно до Меморандуму про взаєморозуміння між Міністерством освіти і науки України та the LEGO Foundation (наказ МОН від 14.11.2019 р.). Однією з форм участі є запровадження та викладання спецкурсу «Педагогічні технології: навчання через гру».
18–19 березня 2021 р. – конференція (Запоріжжя)
01.04.2021 р. – Play mate (Запорізький національний університет, Волинський національний університет імені Лесі Українки, Львівський національний університет імені Івана Франка |
2. Проєкт «Фінська підтримка реформи української школи» («Навчаємось разом»)
З 17 листопада 2020 р. по 15 червня 2021 р. доц. Вітюк В. В. брала участь у проєкті «Фінська підтримка реформи української школи» («Навчаємось разом»), пройшла навчання з курсу «Новий український підручник. Методи та інструментарій оцінювання якості навчальних матеріалів для Нової української школи».
З 2017 по 2019 рр. В. В. Вітюк працювала експертом у складі експертної комісії для проведення експертиз електронних версій проектів підручників для 5, 1, 2 класів закладів загальної середньої освіти відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 01 листопада 2018 р. № 1190 та листа Інституту модернізації змісту освіти від 17.01.2019 р. № 22 1/10-151.
3. Проєкт «Підприємливі діти»
Програма «Підприємливі діти» створена на замовлення Мерії м. Люблін (Республіка Польща) факультетом педагогіки та психології Університету Марі Кюрі-Склодовської (Małgorzata Chojak – Koordynator Zespołu ds. Współpracy z Otoczeniem Zewnętrznym na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Kierownik Laboratorium Badań nad Neuroedukacją Kierownik Interdyscyplinarnego Zespołu Badawczego "NeuroEduLab«) і вперше була реалізована у 2018 році у школах м. Любліна. У 2021 році «Підприємливі діти» вперше були масштабовані на міжнародний рівень у рамках співпраці м. Любліна та м. Кембрідж (Велика Британія).
У 2022 році, завдячуючи давній співпраці двох муніципалітетів Луцька та Любліна, а також з ініціативи громадської організації «Ефект дитини» Луцьк став першим містом України, що реалізовує програму «Підприємливі діти» у своїх школах.
Головною метою програми є виховання та розвиток у дітей віком 6-10 років компетентності «підприємливість та фінансова грамотність», а також низки «м”яких навичок», що відповідає у тому числі і вимогам Нової української школи.
Учасники проєкту: Комунальний заклад загальної середньої освіти «Луцький ліцей № 9 Луцької міської ради», Комунальний заклад загальної середньої освіти «Луцький ліцей № 21 ім. Михайла Кравчука», Комунальний заклад загальної середньої освіти «Луцький ліцей № 26», Комунальний заклад загальної середньої освіти «Луцький ліцей № 27 Луцької міської ради» Волинської області.
Діяльність учасників проєкту висвітлено в соціальній мережі Facebook : https://www.facebook.com/profile.php?id=100077880784923
Відгуки про участь у проєкті
Мала і Я Велику честь, бути учора на «Шоу талантів». Навіть не передати ту позитивну атмосферу, яка панувала у класному кабінеті, це щось неймовірне!!!! Креативність, високий рівень знань, творчість, надерудованість, сумлінність, сила духу, і це далеко не усі таланти у 3-А. Вони – сила !!!!!! З великою шаною та подякою звертаюсь до нашої Класної мами – Н. Л. Соняк за золоте майбутнє України, яке Ви виховуєте та любите! Дякую кожній нашій класній родині, мамі, татові за таких фантастичних дітей!
Цей проєкт дає кожній нашій дитині чітке розуміння, цілей та бажань! Щиро дякуємо Валeнтині Вітюк за таку можливість розвиватись та навчатись! (Ганна Полінаріївна Малесик).
Шановна і дорога наша класна родино! Хочу поділитися з вами почуттями неймовірної насолоди, яку отримала сьогодні, відвідавши ярмарку. Ви всі - просто неймовірні: і організатори, і класовод, і батьки, і наші чудові дітки. Яким щастям світилися їхні очі! А як готувалися вони! Скільки було хвилювань! Для дітей - це і життєвий урок, і розвага, і незабутні хвилини спілкування, і перший досвід, і сердечне тепло від того, що поряд мама і тато, і гордість через те, що батьки бачать, якими розумними і здібними зростають їхні діти. Для мене, бабусі двох внучок, це були дуже теплі і приємні моменти. Дякую! Щиро дякую всім! Ми - незламні. Нас ніхто не переможе. У нашої України прекрасне майбутнє, чиї очі сьогодні світилися щастям. (Неоніла Анатоліївна Кірчук)
Дозвольте висловити щиру вдячність за можливість спілкування у проєкті «Підприємливі діти», за ваш професіоналізм і вміння донести до кожного здобувача початкової освіти патріотичні й підприємницькі уміння та навички !!! (Бойчук Тетяна Олексіївна, вчитель 3-В класу КЗЗСО «Луцький ліцей № 21 імені Михайла Кравчук Луцької міської ради»)
Участь у конференціях, семінарах, тренінгах
Психолого-педагогічні аспекти творчості Василя Стефаника (до 150-річчя від дня народження)
21–22 квітня 2021 року працівники лабораторії початкової освіти Волинського національного університету імені Лесі Українки (доц. Вітюк В. В., доц. Іовхімчук Н. В.) та студенти ІІ курсів спеціальності 013 Початкова освіта взяли участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції «Психолого-педагогічні аспекти творчості Василя Стефаника (до 150-річчя від дня народження)» на платформі Cisco Webex Meeting.
Нова українська школа в дії: актуальні проблеми методик навчання та стратегії розвитку
12 травня 2021 р. працівники лабораторії початкової освіти Волинського національного університету імені Лесі Українки (доц. Вітюк В. В., доц. Остапйовська І. І., доц. Буднік С. В., ст. викл. Кашуб’як І. О.) та 29 студентів ІІ–ІV курсів спеціальності 013 Початкова освіта взяли участь у Всеукраїнській студентській науково-практичній конференції «Нова українська школа в дії: актуальні проблеми методик навчання та стратегії розвитку» (м. Рівне). Змістовні доповіді підготували три студентки: Андрійчук Софія «Застосування методів і прийомів розвитку критичного мислення у Новій українській школі», Нікончук Ольга «Застосування методів і прийомів розвитку критичного мислення на уроках української мови», Майструк Дар’я «Монографічне вивчення життєвого та творчого шляху Лесі Українки в Новій українській школі» (науковий керівник: доц. Вітюк В. В.).
Під керівництвом доцента Остапйовської Ірини Ігорівни студентка Мельник Юлія опублікувала тези «Зміст навчання математики учнів молодших класів в умовах Нової української школи» та Троцан Катерина «Інформаційно-комунікаційні технології як засіб створення математичних квестів для навчання молодших школярів» у збірнику наукових праць здобувачів вищої освіти «Нова українська школа в дії: актуальні проблеми методик навчання та стратегії розвитку».
[ ] |
Сучасна лінгводидактика в початковій школі: проблеми, пошуки, здобутки
14 травня 2021 р. працівники лабораторії початкової освіти Волинського національного університету імені Лесі Українки (доц. Вітюк В. В., доц. Іовхімчук Н. В.) та 7 студентів ІІ–ІV курсів спеціальності 013 Початкова освіта взяли участь у VІІ студентській науково-практичній конференції «Сучасна лінгводидактика в початковій школі: проблеми, пошуки, здобутки» (м. Вінниця) дистанційно на платформі ZOOM. З вітальним словом виступила завідувачка лабораторії, доцент Вітюк В. В. Актуальні проблеми добору текстів для читання у початковій школі висвітлили у своїй доповіді студенти ІІІ курсу Майструк Дар’я та Протальчук Світлана. Студентка V курсу Андрійчук Софія презентувала методи і прийоми розвитку критичного мислення на уроках української мови та літературного читання.
До початку роботи конференції було підготовлено збірник матеріалів конференції, рецензентом якого була доцент Вітюк В. В. У збірнику опубліковано тези Банзерук Діни «Виховання молодших школярів засобами української народної казки в умовах Нової української школи», науковий керівник: доцент Іовхімчук Н. В. та тези Нікончук Ольги «Аналіз стану застосування інноваційних методів і прийомів навчання на уроках української мови у Новій українській школі», науковий керівник: доцент Вітюк В. В.
Фестиваль науки Волинського національного університету імені Лесі Українки
Креативна майстерня Нової української школи
15 травня 2021 року – День науки в Україні. Упродовж тижня у нашому ЗВО триває Фестиваль науки. Студенти групи ПО-41 активно долучилися до заходів – на ЯрФесті-2021, представили свої напрацювання у «Креативній майстерні Нової української школи» (керівник – кандидат педагогічних наук, старший викладач кафедри теорії і методики початкової освіти Ірина Олександрівна Кашуб’як). Інтегруючи освітні галузі початкової освіти, студенти згенерували ідеї, як зробити книгу цікавою для дітей. Здобувачі початкової освіти можуть «оживити» книги, створити «веселі» правила користування книгою, хмарку слів з асоціаціями до слова «книга», переглянути розгортку «Пам’ятники книзі у світі», QR-коди на сайти із корисними інструментами для спільного занурення батьків та дітей у світ книжок. Наші гості створювали «зіркову книгу», minibook, повітряного змія «Прочитані книги», book report (книжковий звіт про улюблену книгу), заповнювали «мобільний» читацький нотатник, квітковий шестикутник «Різноманітність тваринного світу», залишали свої дописи на парусах корабля «Моя улюблена книга».
Науково-дослідницька діяльність студентів як чинник становлення конкурентоздатного фахівця ХХІ століття
24 травня 2021 р. завідувач лабораторії початкової освіти доцент Вітюк В. В. та 12 студентів ІІ–V курсів спеціальності 013 Початкова освіта взяли участь у Міжнародному науково-методичному семінарі «Науково-дослідницька діяльність студентів як чинник становлення конкурентоздатного фахівця ХХІ століття»: Івано-Франківськ – Хелм – Кросно – Луцьк – Ніжин – 2021 як співорганізатори. Найбільше зацікавлення у здобувачів вищої освіти було під час обміну досвідом організації науково-дослідницької діяльності студентів у ЗВО України та Польщі.
Реалізація диференційованого підходу під час вивчення мовно-літературної освітньої галузі
25 червня 2021 року на базі лабораторії початкової освіти кандидат педагогічних наук, доцент, завідувач кафедри теорії і методик початкової освіти Рівненського державного гуманітарного університету Суржук Тетяна Борисівна провела майстер-клас «Реалізація диференційованого підходу під час вивчення мовно-літературної освітньої галузі» зі студентами ІІ курсу спеціальності «Початкова освіта». Учасники майстер-класу в ході виконання та самостійного укладання різнорівневих завдань, працюючи в парах і групах, передбачали активну діяльність кожної дитини, орієнтуючись на можливості та інтереси здобувачів початкової освіти. Студентів-практиків зацікавило питання формувального оцінювання на уроках української мови та літературного читання під час диференційованого навчання. Завершальним етапом майстер-класу була презентація «Кейсбука ситуаційних вправ для учнів 3 класу НУШ» та навчально-методичного посібника «Взаємодіємо усно» Т. Б. Суржук, Т. В. Костолович, Т. Б. Шевчук, Л. А. Бісовецької, О. С. Ткачук, Г. О. Тупальської.
Нова українська школа: теорія та практика
Тиждень факультету педагогічної освіти та соціальної роботи триває… 28 вересня 2021 року викладачі кафедри теорії і методики початкової освіти в рамках лабораторії початкової освіти провели Всеукраїнський науково-методичний семінар «Нова українська школа: теорія та практика». З вітальним словом звернулась до учасників семінару проректор з навчально-виховної роботи та комунікації, кандидат філологічних наук, доцент кафедри соціальних комунікацій Благовірна Н. Б.
На пленарному засіданні виступили доктор педагогічних наук, професор, дійсний член Національної академії педагогічних наук України Вашуленко М. С., науковий співробітник відділу початкової освіти імені О. Я. Савченко Інституту педагогіки НАПН України Вашуленко О. В., перший проректор з науково-педагогічної роботи, кандидат педагогічних наук, доцент Вінницької академії безперервної освіти Іваниця Г. А.
Видавництво «Літера ЛТД» презентувала дружна команда на чолі з директором Макаревичем С. О. та провідним редактором видавництва Ларіна О. В., менеджером із зв’язків з громадськістю Білек Ю. С., авторкою підручників «Українська мова та читання», «Я досліджую світ» Іщенко О. Л, письменницею дитячої літератури, доктором філологічних наук, старшим науковим співробітником Інституту української мови НАНУ Мовчун Л. В. Тему української дитячої літератури продовжила сучасна дитяча письменниця, членкиня Національної Спілки письменників України Кротюк О. П. Упродовж багатьох років викладачі кафедри співпрацюють із видавництвами «Ранок», «Грамота», «Оріон», «Підручники і посібники», представники яких ознайомили з новинками навчально-методичного забезпечення Нової української школи. Своїми відгуками, враженнями, побажаннями з авторами чинних підручників НУШ поділилися заступник директора з навчально-виховної роботи КЗЗСО «Луцький ліцей 27 Луцької міської ради» Гаврилевич Н. М., учитель Луцької спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 1 Мартинюк Л. П., учитель Комунального закладу «ЛЗЗСО № 15» Луцької міської ради Волинської області Тимощук Г. П.
Оригінальним доповненням семінару став формат Open-air school «Мріємо та діємо в НУШ», на якому було презентовано творчий калейдоскоп «Лесині діти», у виконанні студентів ІІ–ІІІ курсів спеціальності «Початкова освіта», під керівництвом кандидата філологічних наук, доцента Іовхімчук Н. В. та кандидата педагогічних наук, доцента Здіховської Т. В.
Технічну підтримку семінару забезпечували кандидат педагогічних наук, доцент Ольхова Н. В., кандидат педагогічних наук, старший викладач Кашуб’як І. О. Цікавими майстер-класами подивували дитяча письменниця Гуркіна Н. А. «Сонячна легенда про Луцьк», кандидат педагогічних наук, доцент Буднік С. В. «Мистецтво кокедама – вирощування рослин в кулі», «Екокартини Волині», «Флораріум: міні-сад за склом», «Моделюємо підводний сад разом. Акватерапія», «Наноакваріум. Топ 5 цікавих дослідницьких проєктів з акваріумістики для молодших школярів».
Підсумувала роботу семінару завідувач кафедри теорії і методики початкової освіти, доктор педагогічних наук, професор Пріма Р. М.
Участь у конкурсах
- за ІІ МІСЦЕ в номінації «Студентська наукова робота» – Носаль Валентину Вікторівну, студентку факультету педагогічної освіти та соціальної роботи Волинського національного університету імені Лесі Українки.
Науковий керівник: доцент кафедри теорії і методики початкової освіти Іовхімчук Наталія Володимирівна.
- за ІІІ МІСЦЕ в номінації «Студентська наукова робота» – Федун Діану Олександрівну, студентку факультету педагогічної освіти та соціальної роботи Волинського національного університету імені Лесі Українки.
Науковий керівник: доцент кафедри теорії і методики початкової освіти Іовхімчук Наталія Володимирівна.
НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНА РОБОТА
- 1. Проведення курсів підвищення кваліфікації учителів початкових класів на базі лабораторії
З червня 2020 року на основі ліцензії Волинського національного університету ім. Лесі Українки на провадження освітньої діяльності з підвищення кваліфікації учителів початкових класів, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки № 1010-л від 12.12.2019 р., укладеної програми курсів підвищення кваліфікації учителів початкових класів, згідно з згідно з п. 2 ст. 59 Закону України «Про освіту» та п. 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 р. № 800 на базі лабораторії початкової освіти проходять курси підвищення кваліфікації учителів початкових класів. Форма навчання: очно-заочна. Термін навчання: 1 тиждень (1 кредит ЄКТС/30 навчальних годин).
- 2.Співпраця з авторами підручників нової української школи
- 3.Участь у діяльності громадських організації
11 червня 2021 р. – участь членкинь лабораторії у Програмі підвищення педагогічної кваліфікації «Вчитися інакше: виклик чи поштовх діяти разом» (м. Луцьк, 8 год., Громадська організація «ЕдКемп Україна»), посвідка засвідчує участь у регіональній (не)конференції для шкільних педагогів афілійованій міні-EdCamp Lutsk Lyceum 27.
- 4.Самостійна позааудиторна робота
Виготовлення сучасних дидактичних засобів навчання НУШ під час виконання самостійної позааудиторної роботи з ОК «Методика навчання мовно-літературної освітньої галузі»
ВОЛОНТЕРСЬКА РОБОТА
З 1 квітня до 1 липня 2022 р. у лабораторії працював клуб «Родинне дозвілля»: для дітей, чиї родини змушені були переїхати до Луцька через агресію росії, Викладачі кафедри теорії і методики початкової освіти, здобувачі освіти проводили пізнавально-розвивальні заняття: флешмоб «Ми з України», віртуальну екскурсію містом Луцьком, діти побудували замок Любарта з конструктора System, 6 цеглинок (лего); майстер-класи «Міні-сад за склом: флораріум», «Город на підвіконні», «Виготовлення екологічної іграшки – трав’янчика», «Акваріум для півника Betta splendens»; дослідницькі проєкти «Як рослини п’ють воду?», «Мистецтво кокедаму в моховій кулі», «Екокартини Волині»; майстер-класи із бісероплетіння, відвідали музей іграшки факультету педагогічної освіти та соціальної роботи.
За період роботи у клубі ми працювали з дітьми, чиї родини переїхали з м. Києва, Бучі, Чернігова, Харкова та інших міст Донецької, Запорізької, Луганської областей.
У червні 2022 р. на базі лабораторії початкової освіти проходила літня педагогічна практика в дитячих закладах оздоровлення та відпочинку. Здобувачі освіти проводили цікаві заняття з дітьми з окупованих територій: малювали долоньками, розвивали дрібну моторику рук, ліпили з пластиліну улюблених персонажів, проводили квест «Подорож до лісової школи», виготовляли блакитно-жовті ляльки-мотанки, які стали оберегом для кожної дитини, плели браслетики та кільця з резиночок, проводили майстер-клас «Картина з кави» та ін. Всі ці заняття супроводжували сучасні руханки, музичні фізкультхвилинки та смачні обіди 🍲 від Cafe de Vino.
Упродовж червня на базі лабораторії початкової освіти спільно з Волинською обласною Малою академією наук проводились безкоштовні заняття з підготовки до школи дітей воїнів ЗСУ, ТРО, волонтерів м. Луцька та територіальних громад Волинської області.