Педагогічна практика.

Матеріал з wiki.vnu.edu.ua
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Анотація педагогічної практики


Мета педагогічної практики – підготувати студентів до виконання функцій учителя такласного керівника, до проведення системи навчально-виховної роботи з учнями у сучасній школі; сформувати у практикантівриси безперервного пошуку, постійної творчостіталюбові до дітей.
Завдання педагогічної практики:
-Розвинути необхідні вміння і навички студентів у плануванні навчально-виховної роботи при вивченні природничих дисциплінта у процесі їх діяльності як класних керівників. -Ознайомити студентів з навчально-методичною та психолого-педагогічною діяльністю вчителів-предметниківта класних керівників. Навчити їх аналізувати, узагальнювати і творчо втілювати досвід педагогів.
-Навчити студентів застосовувати на практиці знання, одержані в університеті, зокрема: проводити уроки та позакласні заходи з урахуванням сучасних вимог школи.-Ознайомити студентів з організацією науково-дослідної роботи у школі.
-Озброїти студентів уміннями організовувати психолого-педагогічні спостереження за окремим учнем його адаптацією у колективі.
-Ознайомити студентів з роботою предметних кабінетів.-Проводитипрофорієнтаційну роботу серед студентів. Виховувати у них любов до педагогічної професії, готувати до творчої викладацької діяльності.
-Прищепити інтерес і виробити практичні уміння студентів у справі організації та проведення науково-дослідної роботи.

Компетентності

Загальні
ЗК 3. Здатність вступати в толерантну комунікацію, бути зрозумілим, спілкуватися без обмежень (учні, вчителі, батьки)
ЗК 4. Знання та розуміння предметної професійної діяльностіта здатність до професійного самовдосконалення та навчання протягом життя.
ЗК 5. Здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях.
ЗК 6. Здатністьадаптуватися до умов сьогодення та забезпечити безпечне освітнє середовище різного соціального-економічного контексту.
ЗК 7. Здатність до пошуку, обробкита критичного аналізу інформації з різних джерел.
ЗК 8. Здатність працювати автономно та в команді, оцінювати, забезпечувати якість виконаних робіт та приймати обґрунтовані рішення.
ЗК 9. Визнання морально-етичних аспектів професійної діяльності і необхідності академічноїдоброчесності.
ЗК 10. Здатність до використання сучасних інформаційних технологій у професійній діяльності.
Фахові
ФК 1. Здатність оперувати сучасною термінологією та новітніми досягненнями, науковими поняттями, законами, концепціями, вченнями і теоріями природничих наук,фізики, хімії, біології.
ФК 2. Здатність використовувати знання й практичні навички з природничих наук для дослідження різних рівнів організації живих організмів, природних явищ і процесів.
ФК 5. Здатність організовувати позаурочну та позакласнудіяльність учнів з природничих дисциплін із урахуванням вимог програми ЗНЗ.
ФК 8. Здатність використовувати набуті методичні знання, вміння і навички для організації і проведення педагогічної діяльності.
ФК 9. Здатність застосовувати набуті знання з предметної галузі, сучасних освітніх методик і технологій для формування в учнів ключових і предметних компетентностей відповідно до особливостей шкільного інтегрованого курсу «Природничі науки».
ФК 10. Здатність вивчати психологічні особливості засвоєння школярами навчальної інформації з метою встановлення ефективності, аналізу та корекції навчально-виховного процесу.
ФК 11. Здатність до здійснення комплексного планування, організації навчальних проектів в галузі природничих наук, підготовки звітної документації.
ФК13. Здатністьзабезпечитибезпечнепроведення навчальної та пошуковоїдіяльності з природничих наук.

Програмні результати навчання


ПРН 2. Вміння реалізовувати теоретичні й методичні засади навчання природничих дисциплін для виконання освітньої програми в ЗНЗ.
ПРН 3. Володіння засобами рефлексії, навичками оцінювання непередбачуваних проблем у професійній діяльностій обдуманого вибору шляхів їх вирішення.
ПРН 4. Володіння уміннями організації співпраці учнів і вихованцівта ефективної роботи автономно та в команді із можливостями ефективного використання іноземної мови, спеціальної термінології, пошуку інформації.
ПРН 5. Володіння знаннями щодо закономірності розвитку особистості, вікових особливостей школярів, особливості психології та особливих потреб учнів.
ПРН 6. Володіння уміннями забезпечувати охорону життя і здоров'я учнів у навчально-виховномупроцесі та позаурочній діяльності.
ПРН 7. Володіння вміннями застосовувати понятійний, термінологічний апарат, теоретичні та практичні досягнення природничих наук, що дозволяє інтерпретувати природні та економічні явища та процеси, порівнювати різні теорії та концепції природничих наук.
ПРН 8. Володіння навичками застосовувати сучасні методики і технології, в тому числі й інформаційні, для формування вучнів ключових і предметних компетентностей та забезпечення якості навчально-виховного процесу.
ПРН 9. Уміння застосовувати методи діагностування досягнень учнів, здійснювати педагогічний супровід процесів соціалізації та професійного самовизначення учнів, підготовки їх до свідомого вибору життєвого шляху.
ПРН 10. Володіння, з дотриманням етичних норм, уміннями формувати комунікаційну стратегію з колегами, соціальними партнерами, учнями й вихованцями та їхніми батьками.
ПРН 11. Володіння навичками аналізувати програми та підручники з дисциплін природничого циклу ЗНЗ із позиції реалізації дидактичних принципів навчання, структурувати навчальний матеріал для ефективної організації навчального процесу.
ПРН 12. Володіння практичними методами при вивченні природничих наук, уміннями планувати навчальну діяльність, розробляти та ставити експерименти, збирати матеріал, аналізувати та перевіряти гіпотези.
ПРН 13. Володіння уміннями характеризувати природні системи, явища та процеси, в умовах збалансованого природокористування та охорони природи.
ПРН 14. Володіння уміннями та навичками до професійного самовдосконалення та навчання протягом життя.
ПРН 16. Володіння уміннями використовувати екологічні знання у здійсненні просвітницької діяльності серед вихованців для формування в них екологічного мислення і свідомості.
ПРН 17. Дотримання норм академічної доброчесності в процесі навчання та провадження науково-педагогічної діяльності.

Етапи практики

Етапи Зміст, основні завдання, тривалість
Підготовчий 1. Дирекція школи спільно з методистом з університету розподіляє студентів по 6,7,8,9 класах, де вони працюватимуть як учителі предметними та як класні керівники. Проводяться відповідні бесіди студентів з учителями біології, класними керівниками та іншими вчителями.

2. До початку проведення навчально-виховної роботи зприродничих наук, фізики, хімії, біологіїстуденти повинні: опрацювати розділи шкільної програми, які вивчатимуться під час проходження практики; проаналізувати зміст, структуру та послідовність вивчення матеріалу та лабораторнихробіт; опрацювати календарні плани роботи вчителя та класного керівника, а також –зміст матеріалу шкільних підручників, підібрати відповідну наукову, методичну, хрестоматійну літературу таінші джерела, які необхідні у процесі організації роботи з школярами.
3. Практиканти повинні скласти детальний план проходження практики на весь її період.

Ознайомлювальний Тривалість – перший тиждень практики

1. Відвідування студентами уроків та позакласних заходів у тому класі, у якому вони виконують обов’язки класного керівника.
2. Ознайомлення з обладнаннямпрофільних кабінетів, з різними видами наочності та технічними засобами навчання.

Основний Тривалість –2-6 тижні

1. Систематична підготовка студентів до проведення уроків та виховних заходів.
2. Проведення студентами всіх уроків за спеціальністю у тих класах, до яких вони прикріплені (з них – не менше 6), а також –і в інших класах (узгоджується з учителем).
3. Проведення студентами виховних заходів у відповідності до плану роботи класного керівника (один з них –заліковий).
4. Відвідування студентами уроків у вчителяз метою вивчення його досвіду роботи.
5. Відвідування студентами уроків один в одного і участь у їх обговоренні.
6. Всебічне вивчення студентами школярів того класу, де вони виконують обов’язки класних керівників, з метою обрання одного з них для написанняпсихолого-педагогічної характеристики учня.

Підсумковий Тривалість – кінець 6 тижня.

Узагальнення матеріалів пед. практики: підготовка індивідуального щоденникаіз матеріалами виробничої педагогічної практикидо захисту педпрактики; детальні розробки конспекту уроків та одного з проведених виховних заходів; написання психолого-педагогічної характеристики на учня.

Завдання для самостійної роботи

1. На основі навчальних програмзаспеціальністюпроаналізувати зміст, структуру та послідовність матеріалу, який вивчатиметься під час проходження практики.
2. Ґрунтовно опрацювати відповідний зміст матеріалу шкільних підручників.
3. Опрацювати календарний план роботи вчителя та план виховної роботи класного керівника (того класу, до якого прикріплений студент).
4. Скласти детальний план проходження практики на весь її період.
5. Систематично опрацьовувати науково-методичнулітературу та відповідні додаткові джерела, якінеобхідніу процесі організації навчально-виховної роботизішколярами.
6. Зібрати,систематизувати та узагальнити інформацію, необхідну для написання психолого-педагогічної характеристики на одного із учнів ввіреного класу.
7. Систематично готуватись та проводитиурокиу тому класі, до якого прикріплений, а також і в інших класах (узгоджуєтьсяз учителем).
8. Систематично опрацьовувати необхідніматеріали та відповідно до плану роботи класного керівника проводити позаурочну роботу.
9. Впродовж практики вивчати методику організаціїроботи вчителя природничих наук, фізики, хімії, біології, класного керівника та інших вчителів.
10. Проаналізувати особливості використання кабінетної системи та різних засобів навчання у процесі формування знань.
До захисту практики :
1. Підготувати звітну документацію(у формі щоденникапрактики):
-Детальний конспект одного з уроків.
-Підготувати детальну розробку одного з проведених виховних заходів.
-Написати психолого-педагогічну характеристику на учня.
2. Оформити індивідуальнийщоденник педагогічної практики.
3. Підготувати допоміжну інформацію:
-Наочні матеріали: рисунки, дидактичні матеріали, фотозвіттощо.

Методи та засоби діагностики результатів проходження практики

Груповий керівник практики від факультету та вчитель і класний керівник систематично надають допомогу студентам в організації навчально-виховної роботи з учнями, а також корегують та контролюють таку роботу.
На уроках, що проводять студенти, присутній вчитель, а на виховних заходах –класний керівник. Залікові заняття відвідує також груповий керівник практики від факультету. Обов’язковим є відвідування студентами навчальних занять один в одного. Після проведення кожного з занять здійснюється їх глибокий аналізта виставляється оцінка.
При цьому враховується як теоретична підготовка студента, так і володіння ним технологіями навчання. Систематичне обговорення методичних особливостей навчально-виховної роботи практикантів спрямовується на розвиток умінь студентів виявляти та коментувати як позитивні сторони навчальних занять, так і недоліки, що сприятиме професійному вдосконаленню майбутній вчителів.
При оцінці навчально-виховної роботи враховуються також психолого-педагогічна майстерність студентів (педагогічний такт, комунікабельність тощо) та особистісні характеристики (дисциплінованість, ініціативність тощо).
Груповий керівник практики від факультету надає консультації студентам щодо оформлення звітної і допоміжної документації таконтролює і оцінює виконання такої роботи.
Формою підсумкового контролю є залік – захист практики. Він проводиться у присутності комісії (згідно наказу). Залік включає суму балів за оцінку роботи студентів впродовж практики у школі – макс. 40 б.(проміжнийконтроль), виставлену груповим керівником практики від факультету спільно з учителем та класним керівником та бали, отримані за захист практики –макс. 60 б.(підсумковий контроль).Для оцінювання роботи студентів на захист запрошуються групові керівникипрактик. Студенту, який без поважної причини не з’явився вчасно на захист, оцінка за захист практики знижуєтьсяна 5 бал

Розподіл балів, які отримують студенти

1. Теоретична підготовка:знання методики та технологій навчання ;володіння матеріалом під час проведення уроків, гуртків, екскурсій тощо. - 10 балів
2. Психолого-педагогічна майстерність:педагогічний такт,комунікабельність, емпатійність,не конфліктність тощо. - 5 балів
3. Особистісні характеристики:ініціативність, самостійність, професійна спрямованість, інноваційність тощо. -5 балів
4. Оцінювання процесу проходження практики:проведення уроків (25 балів), виховних заходів (5балів).- 30 балів
5. Оцінювання звітної документації: план-конспект уроку, сценарій виховного заходу, психолого-педагогічна характеристика на учнівський колектив. - 25 балів
6. Оцінювання допоміжної документації:загальне оформлення щоденника; оформлення наочних матеріалів, схем, знімків тощо.- 5 балів
7. Захист практики - 20 балів
Сума - 100 балів