Засідання екологічної комісії при відділі екології Луцької міської ради
9 лютого 2021 року відбулося засідання екологічної комісії при відділі екології Луцької міської ради, на порядок денний якого було винесено питання доцільності кронування дерев у місті Луцьку та розроблення правил їх обрізування.
На засідання були запрошені науковці Волинського національного університету імені Лесі Українки доц. кафедри ботаніки і методики викладання природничих наук Лариса Коцун та доц. кафедри лісового та садово-паркового господарства Василь Войтюк.
Лариса Коцун у своєму виступі відмітила, що кронування є стресом для рослин, а в поєднанні з кліматичними змінами та забрудненням міського повітря значно знижується біологічний вік рослин, їх декоративні та сануючі функції. Тому топінг потрібно застосовувати лише у випадках, коли дерева становлять небезпеку для здоров’я і життя людини. Для визначення таких росли необхідно провести інвентаризацію зелених насаджень міста. Також можна використати закордонний досвід і створити сайти відкритого доступу, на які мешканці міста могли вносити інформацію стосовно зелених насаджень. Василь Войтюк у своєму виступі зазначив, що для кваліфікованого кронування необхідні спеціалісти, які готує ВНУ імені Лесі Українки.
9 лютого 2021 року я взяв участь у засіданні робочої групи з врегулювання питань, пов’язаних з обрізкою та формуванням крон дерев на території Луцької міської територіальної громади. За його підсумками підготовлено проєкт рішення виконавчого комітету “Про затвердження Правил утримання та догляду за зеленими насадженнями на території Луцької міської територіальної громади”. Також відділ екології підготовив пропозиції департаменту муніципальної варти для внесення змін до Правил благоустрою Луцької громади, які містять пропозиції для врегулювання питання щодо обрізки дерев.
Пропонується заборонити на території міської громади глибоку (омолоджувальну) обрізку крон дерев (понад 30%). Основними способами догляду за кроною дерев буде формувальна та санітарна обрізки. У виключних випадках, коли необхідно зберегти стійкість дерева, ліквідувати загрози для життя людей та майна, можлива обрізка до 50% крони дерева. Обрізка крон дерев та кущів здійснюватиметься на підставі актів обстеження та рішення постійно діючої комісії з визначення стану зелених насаджень та їх відновної вартості на території Луцької МТГ. Важливо, що до проведення робіт з обрізки зелених насаджень загального користування та спеціального призначення допускатимуть лише спеціалістів після проходження фахового навчання з обрізки дерев.
Заборона кронування і глибокої обрізки у Луцькій громаді збереже наші зелені насадження. Місто набуде ошатнішого естетичного вигляду, покращиться екологічна ситуація. І з часом Луцьк поверне статус одного з найзеленіших міст України.