Декоративно-квітучі рослини в озелененні навчальних закладів.

Матеріал з wiki.vnu.edu.ua
Версія від 14:57, 20 лютого 2022, створена Yermeychuk Tamara (обговорення | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

ДЕКОРАТИВНО-КВІТУЧІ РОСЛИНИ В ОЗЕЛЕНЕННІ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ Актуальність роботи.
Декоративні та зелені насадження, що ростуть на території навчальних закладів вдало використовують у виховному та навчальному процесі учня через турботливе та бережне ставлення до природи, адже всі свої принципи людина формує з дитинства. Адже, досягти бажаного результату можна лише в тому випадку, якщо наочно розкривати з учнями цікаве і таємниче в житті тварин та рослин, показувати на своєму прикладі як можна насолоджуватися красою природи.

Мета роботи: дослідити декоративно-квітучі рослини в озелененні навчальних закладів.

Завдання:

  1. Розглянути значення та функції зелених насаджень у житті людини;
  2. Проаналізувати асортимент декоративних рослин. Опис технології вирощування та розмноження вивчених культур;
  3. Дослідити особливості застосування декоративно-квітучих рослини в озелененні навчальних закладів.

Об’єкт дослідження: декоративно-квітучі рослини.
Предмет дослідження: застосування декоративно-квітучих рослини в озелененні навчальних закладів.
З плином часу та збільшенням розвитку урбанізації, місто зазнає якісних змін, але не завжди ці зміни є позитивними, інколи, це може призвести до: погіршення санітарно-гігієнічних, фізичних та естетичних показників, які власне і є основою якісного міського середовища. Зелені насадження за цих умов виконують рятівну роль в місті, адже, саме вони в змозі нейтралізувати велику частину негативних чинників урбанізованого середовища та в той же момент покращити позитивні показники.
Функції озеленення на урбанізованих територіях:

  1. позитивно впливають на чистоту і склад повітря;
  2. допомагають регулювати температурний режим;
  3. знижують рівень міського шуму;
  4. створюють естетичну привабливість міста загалом і окремих його територій;
  5. знижують рівень психічного навантаження та покращують настрій у людей;
  6. доповнюють архітектурні ансамблі, а також є невід’ємною частиною парків і садів.

До головних принципів, яких дотримуються при виборі декоративних рослин для оформлення територій навчальних закладів, при якому зважають на своєрідну його діяльність закладу можуть бути віднесені такі:

  • забезпечення стабільного декоративного ефекту;
  • різноманітність трав'янистих рослин;
  • приналежність трав'янистих рослин до місцевих та інтродукованих видів;
  • широке використання сучасної садової класифікації квіткових культур та новинок селекції;
  • включення до створюваних композицій лікарських, пряно-ароматичних та овочевих культур;
  • різноманітність термінів цвітіння рослин;
  • переважне використання в озелененні квітково-декоративних багаторічних рослин весняно-літніх та літньо-осінніх термінів цвітіння;
  • доступність насіннєвого та вегетативного посадкового матеріалу;
  • стійкість та невибагливість рослин у культурі, їх довговічність у посадках;
  • можливість диференційованого використання рослин.

Кімнатні рослини, окрім того, що прикрашають приміщення школи, вони є ще матеріалом для деяких уроків та практичних робіт. Рослини, виставлені в класі, коридорі, прикрашають шкільне приміщення. Для біокабінету підбирають рослини, потрібні для навчальної роботи, для озеленення школи, які мають високі декоративні якості. Слід відзначити, що для внутрішнього озеленення найпридатніші декоративно-листяні рослини: фікуси, китайська роза, пальми, драцени та ін.
Озеленюючи школу, слід пам'ятати про головне: рослини повинні мати здоровий, свіжий вигляд. Абсолютно неприпустимо, щоб у школі були рослини з засохлими чи опалими листками, з безлистими гілками тощо. Доглядати за окремими рослинами чи їх групою треба доручити окремим учням, проінструктувавши їх щодо режиму поливання. Важливо також і те, в який посуд буде висаджено рослину. Абсолютно неприпустимо висаджувати рослини в бляшані банки, каструлі, відра тощо. Найкраще тримати рослини в глиняних горщиках, великі рослини — в дерев'яних ящиках, які трохи розширюються доверху. Бажано, щоб на рослинах були етикетки з назвою та із зазначенням їх батьківщини. Тоді рослини не тільки прикрашатимуть приміщення, а і виконуватимуть навчальну роль.
Відсоток озеленення земельних ділянок має складати 45-50% від загальної площі ділянки При межуванні земельної ділянки безпосередньо з зеленими масивами (сади,парки, сквери), а також при розташуванні навчальних закладів в межах сільської місцевості площу зелених насаджень дозволяється зменшувати, але не менше ніж до 30%.
Високорослі дерева варто насаджувати на дистанції не менше 10 м. від навчальних будівель, а кущі не менше 5 м. Зелені насадженням на території шкільного закладу повинні бути різновидними і естетично красивим, задля створення сприятливого візуального середовища. На ній мають зростати не лише тополі та береза, але і інші дерева, до прикладу, такі як липа, верба, горобина, дуб, каштан, ясен.
Квіткові насадження повинні зосереджуватися біля входу на шкільну територію перед фасадом будівлі, а також в місцях де батьки очікують своїх учнів. Квітники з однорічних насаджень зазвичай розміщують вздовж пішохідних доріжок, задля того, аби діти мали можливість їх поливати та вести спостереження.
Зелених рослин не повинно бути забагато на шкільній території, приблизно 40-50% від усієї території. Ці насадження мають покращувати санітарно-гігієнічні умови, бути місцем для відпочинку учнів, створювати умови для проведення практичних занять. А якщо ж на території вже є насадження, то їх потрібно ретельно оглянути та упорядкувати.
Підбираючи асортимент дерев і кущів для висаджування, необхідно враховувати їх біологічні особливості. Найкраще використовувати рослини місцевої флори. З деревних порід особливо потрібно вибрати для озеленення липа серцелиста, каштан кінський, клени, береза бородавчаста, дуб звичайний.
Також рекомендується насаджувати хвойні рослини такі як, модрина європейська, ялина європейська, ялина звичайна, таких рослин повинно бути біля 40% від загальної кількості всіх насаджень дерев і кущів.

  1. Сучасні навчальні заклади надають не тільки послуги навчання, але й виховання, складовою якого є екологічне виховання. Зелені куточки навчальних закладів надають індивідуальні, своєрідні риси, привчають любити природу рідного краю, а також роблять перебування в школі більш комфортним для учнів.
  2. Основну частину асортименту декоративних та квіткових рослин, які будуть використовуватись в озелененні пришкільних територій, повинні складати в першу чергу багаторічні квіткові рослини, які є красиво-квітучі так і декоративно-листяні. Також доцільно включати однорічні квіткові культури, оскільки рослини цієї групи здатні забезпечувати тривалий декоративний ефект. Для озеленення не слід розглядати, а тим більше використовувати ті рослини, що можуть якимось чином нашкодити дітям, наприклад, мати колючки та отруйні плоди.
  3. Насадження деревних рослин та квіткових композицій сприяють формуванню поняття про основи краси рослинних об’єктів, про співвідношення ідивідуально-особистоï реакції та якості об’єкта. Проведення занять на території зелених зон навчальних закладів компенсують дефіцит спілкування з живою природою, формують художньо-естетичний смак у дітей, виховують дбайливе ставлення до навколишнього середовища.