Наукові школи, тренінги

Матеріал з wiki.vnu.edu.ua
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Викладачі кафедри фізіології людини і тварин медико-біологічного факультету беруть активну участь у наукових школах та тренінгах.

Тиждень мозку 2023

З 13 по 19 березня 2023 року на факультеті біології та лісового господарства ВНУ ім. Лесі Українки проходив «Тиждень мозку».
У рамках цього заходу відбулася публічна лекція «Нервові тіки: симптоми, причини, діагностика». Лектор: Євпак Наталія - випускниця біологічного факультету, спеціаліст з реєстрації ЕЕГ.
Не менш змістовною була також публічна лекція «Паразитарні захворювання нервової системи на прикладі нейроцистециркозу». Доповідач: Некрасова Наталія - д.мед.н., професор кафедри неврології Харківського Національного медичного університету, лікар вищої категорії, невропатолог, психотерапевт.
Оглядове відео «Тижня мозку». [Нервові тіки :симптоми, причини, діагностика.]

Тиждень мозку 2022

Електроенцефалографія: теорія, норма, патологія [1]- доповідач доц. кафедри фізіології людини і тварин Качинська Тетяна Валеріївна

Вивчення проблем гальмування і переключення моторних програм мануальних рухів людини [2]- доповідач асистент фізіології людини і тварин Коржик Ольга Василівна

Школа з нейроінформатики та обчислювальної нейронауки

21-23 травня на базі практик «Гарт» відбулася Школа з нейроінформатики та обчислювальної нейронауки під головуванням доцента кафедри Іллі Кузнецова та за участю співробітників факультету біології та лісового господарства ВНУ ім. Лесі Українки. Учасники розглянули дотичні до р-хакінгу теми, зокрема структуру та обмеження аналізу варіативності (ANOVA) і так звані рісемплінг-методи (bootstrap, jackknife, permutation test). Також в рамках школи проводились практичні сесії роботи із програмним забезпеченням для аналізу ЕЕГ-даних та нейрофідбеку – NeuroPype та Neuromore. Школа нейроінформатики1.jpg

Участь в заході з підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників ЗВО "Освітній десант. Онлайн"

Викладач,завідувач кафедри фізіології людини і тварин, професор Моренко Алевтина Григорівна 13 грудня 2020 року взяла участь в заході з підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників ЗВО Освітній десант. Онлайн(6 годин)

Сердифікат.jpeg


Захід включив низку майстер-класів із особливостей організації on off line навчання в сучасних умовах, який був організований

  • Громадською організацією "Вище",
  • Міжнародною школою тренінгу і супервізії "TrainingBOX",
  • Тренінговим центром T-Update.


Участь у Oxford Autumn School in Neuroscience

Викладачі кафедри фізіології людини і тварин (проф. Моренко Алевтина Григорівна , доц. Кузнєцов Ілля Павлович, асист. Коржик Ольга Василівна ) як слухачі взяли участь у онлайн школі:


Oxford Autumn School in Neuroscience 28th - 29th September 2020 Monday, 28 September 2020 at 09:25 - Tuesday, 29 September 2020 at 16:00 (BST) Програма школи.


Посилання на головні події:



Участьв онлайн курсі NeuroHackademy 2020

Фото лд.jpeg


Професор Моренко Алевтина Григорівна, з 27 по 31 липня 2020 взяла участь в онлайн курсі NeuroHackademy 2020.

В курсі прозвучали цікаві доповіді, серед яких найбільший інтерес викликали:


Участь у роботі міжнародної конференції Neuronus IBRO Neuroscience Forum

C1.jpg

Асистент кафедри фізіології людини і тварин Коржик Ольга Василівна взяла участь у роботі міжнародної конференції Neuronus IBRO Neuroscience Forum (8-11.12.2020) та представила постерну доповідь «Event-Related Potentials under Condition of Switching over of the Programs of Manual Movements in Humans» (автори Ольга Коржик, Алевтина Моренко, Андрій Поручинський, Oлена Дмитроца).

Проводиться конференція раз на два роки в Ягеллонському університеті в Кракові, Польща. Цьогоріч у зв’язку із поширенням COVID19 та задля безпеки учасників формат проведення було змінено на онлайн.

Метою міжнародної конференції Neuronus IBRO Neuroscience Forum є залучення молодих науковців-дослідників з різних галузей нейронауки.

Тематика охоплює молекулярну, загальну та обчислювальну нейробіологію, когнітивну та афективну нейронауку, а також клінічну неврологію, створюючи платформу для міждисциплінарного спілкування.

C2.jpg

Формат конференції складався із паралельних тематичних симпозіумів, присвячених когнітивним та біологічним аспектам нейронаук, сесії з клінічної неврології, постерних доповідей, а також основних лекцій визнаних вчених світу, таких як Pico Caroni "A brain network to implement flexible learning" (Інститут біомедичних досліджень імені Фрідріха Мішера, Швейцарія), Dayu Lin "Neural Mechanisms of Aggression" (Університет Нью-Йорка, США), Karin Roelofs "Human defensive reactions and their role in decision making" (Університет Неймегена, Нідерланди), Karl Friston "Me and my Markov blanket" (Університетський коледж Лондона, Велика Британія), Alejandro Schinder "Remodeling of hippocampal circuits by experience and neurogenesis" (Leloir Institute, Aргентина), Adam Hampshire "Cognitive and mental health impact of COVID-19, insights from the Great British Intelligence Test" (Імперський коледж Лондона, Велика Британія), Viktor Jirsa "Translational neuroscience: from network theory to personalized medicine" (Університет Екс-Марсель, Франція), Panayiota Poirazi "Active dendrites and their role in neuronal and circuit computations" (Foundation for Research and Technology-Hellas, Греція), Dominik Paquet "Developing a new generation of human brain disease models using CRISPR editing and iPS cells" (Мюнхенський університет імені Людвіга і Максиміліана, Німеччина).

Форум зі спікерами з усього світу був динамічним середовищем для обміну досвідом і знаннями у сфері нейронаук та дозволив продемонструвати загалу напрацювання й потенціал кафедри фізіології людини і тварин.

Участь у вебінарі «Академічна доброчесність – запорука успішного розвитку науки і держави»

193682.jpg



Коржик Ольга Василівна 8 липня 2020 року взяла участь у вебінарі «Академічна доброчесність – запорука успішного розвитку науки і держави», організованому Національним агентством із забезпечення якості вищої освіти ' Доповіді вебінару:

Тема 1: Академічна доброчесність як чинник якості освіти Квіт Сергій Миронович, д. філол. н., професор Могилянської школи журналістики, голова Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти. Резюме: Роль, функції, можливості Національного агентства у формуванні та дотриманні норм академічної етики в суспільстві.

Тема 2: Наукова етика та академічна свобода: виклики часу та ризики ціннісної трансформації Ярошенко Тетяна Олександрівна, к.і.н, доц., віце-президент з наукової роботи та інформатизації Національного університету "Києво-Могилянська академія" Про ризики втрати цінностних етичних орієнтирів університетської науки та освіти в сучасних умовах. "Каргокульт" символьно-наукометричних оцінок роботи науковців, мотивації до роботи, комерціалізації університетів тощо. Досвід НаУКМА у запровадженні міжнародних стандартів та етичних принципів.

Тема 3: Академічна доброчесність в університеті: нормативно правове регулювання, технологічні рішення, популяризація Главчева Юлія, заступник директора науково-технічної бібліотеки, Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут» Імплементація принципів академічної доброчесності (АД) в освітній та науковий процес є актуальним завданням. Університети проводять активну роботу для вирішення цього завдання: нормативно правове регулювання, запровадження в дію технологічних рішень, використання академічних інформаційних компетентностей та популяризація принципів АД. У презентації представлено як бібліотека університету долучається до цієї роботи: інформаційне забезпечення, публікаційна підтримка, навчання.

Тема4: Академічна етика vs наукометрія Тихонкова Ірина, к.б.н., інформаційно-аналітичні ресурси та навчання, Clarivate Стандартні запитання: коли мою статтю надрукують, скільки авторів може бути у статті, чи додається керівник відділу до статті за замовчуванням, які джерела вказати в переліку літератури, наскільки детально описувати експеримент, чи можу використати ілюстрацію зі своєї чи чужої роботи, які методи статистики використати, чому не можу повторити свій текст ще раз, чи не вкрадуть мої результати рецензенти, чи можна подати одночасно в кілька видань, чому необхідно вказувати грантову підтримку, що таке конфлікт інтересів, хто може написати за мене статтю, як обрати видання для публікації, хочу опублікуватися в наукометричному виданні але там все платно, що можу робити з опублікованою роботою, як збільшити індекс Гірша та інші виходять з недостатнього усвідомлення принципів академічної етики. Про основні принципи, міжнародні норми та наслідки їхнього недотриманні на вебінарі.

Interdisciplinary Study of Human Behavior

Проф. Ірма Хачідзе, доц. Тетяна Качинська проводить лекцію для молодих науковців на 1-ій літній школі «Interdisciplinary Study of Human Behavior»
Спільне фото із учасниками 1-шої літньої школи «Interdisciplinary Study of Human Behavior»

З 23 по 27 липня 2016 року у м. Телаві, Грузія, проводилася 1-ша літня школа “Interdisciplinary Study of Human Behavior”. Запрошення для участі в роботі школи Качинській Тетяні, як лектору, та грантова підтримка були надані рішенням Державного наукового фонду Шота Руставелі за результатами попередньо поданої заявки та робочих матеріалів.

Відповідно до формату школи були прочитані лекції на тему:

  • «Викликані потенціали, як метод дослідження діяльності кори головного мозку (нейрональна організація)» - лектор: к.б.н. Тетяна Качинська (Україна);
  • «Психоаналіз та його використання у практичній психології» - лектор: практичний психолог Тамуна Азмайпарашвілі (Грузія);
  • «Ліворукість (філогенез та фізіологія)» - лектор: к.б.н., керівник школи Малхаз Макашвілі (Грузія);
  • «Електроенцефалографія, як метод дослідження діяльності головного мозку (норма та патологія)» - лектор: к.б.н. Ірма Хачідзе (Грузія);
  • «Лобові ділянки кори головного мозку, їх еволюція, нейрональна організація та фізіологія» - лектор: лікар-невропатолог Бакур Котетішвілі (Грузія).

Під час практичного курсу Качинська Тетяна презентувала програму «NeuroCom», де продемонструвала та пояснила на прикладах методи аналізу даних електроенцефалографії та викликаних потенціалів кори головного мозку. Теоретичний матеріал та практичне заняття викликали великий інтерес в учасників школи, лекторів та запрошених гостей. Учасників цікавили питання використання методики викликаних потенціалів для діагностики нейро- та психофізіологічних порушень.




«Викладацька майстерність в медичних ЗВО. Випуск перший. Зворотний зв'язок»

Dmytrotsa1jpeg.jpeg
Dmytrotsa2.jpg

З 6 травня – 4 червня 2020 року у м. Тернопіль проводився онлайн-тренінг "Викладацька майстерність в медичних ЗВО. Випуск перший. Звортній зв’язок", організованого українсько-швейцарським проєктом "Розвиток медичної освіти в Україні" спільно з "Іншою освітою" . Участь у цьому тренінгу взяла доцент кафедри фізіології людини і тварин Дмитроца Олена Романівна.

Протягом тренінгу було прослухано такі лекції:

  • “Трохи більше ніж знання. Що таке ефективне навчання та як створити атмосферу, яка сприятиме розвитку”
  • “Інструменти конструктивного зворотного зв’язку та підтримки у навчальному процесі”

Основні питання лекції:

  • Як створювати умови для розвитку й допомагати студентам і студенткам проактивно долучатися до навчального процесу;
  • Чому сучасні підходи до навчання пропонують позитивне сприйняття людини, як такої, що є соціальною й має внутрішню тенденцію до розвитку й що це означає на практиці;
  • Які основні принципи навчання дорослих й як можна використовувати різноманіття в групі студентів і студенток як перевагу;
  • Як використовувати зворотний зв’язок не лише в якості інструменту комунікації, а й для створення життєздатного навчального середовища.

Практичні заняття відбувались з фасилітаторами в Zoom, в групах по 15 учасників.





A computational infrastructure for high-throughput a nalysis of large volumes of brain signal data

Доцент Кузнєцов Ілля та доктор Павел Херман під час засідання в рамках роботи за грантом ResearchLinks 2016-0587
Робоча зустріч учасників в рамках роботи за грантом ResearchLinks 2016-0587

21-22 листопада 2019 в Королівському технічному університеті (м. Стокгольм, Швеція), в рамках роботи за грантом ResearchLinks 2016-0587 на тему «A computational infrastructure for high-throughput a nalysis of large volumes of brain signal data», відбулася робоча зустріч учасників зі Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки (доценти Кузнєцов Ілля Павлович, Абрамчук Ольга Миколаївна, Качинська Тетяна Валеріївна та Журавльов Олександр Анатолійович), Київського національного університету ім. Тараса Шевченка (професори Макарчук Микола та Зима Ігор, аспірант Шпенков Олексій та магістр Черних Марія), Інституту геронтології ім. Д. Ф. Чеботарьова НАМН України (доцент Крижановський Сергій) з доктором Павелом Херманом. Під час засідання було обговорено питання щодо результатів виконання проекту, подальші перспективі і напрямки співпраця. Було відзначено широку географію представлення результатів досліджень учасників гранту, а також можливість використання ЕЕГ-даних, що отримані дослідниками, як маркерів для визначення чи попередження хвороби Паркінсона та інших розладів нервової системи.




Презентація обладнання компанії BIOPAC

Студент медико-біологічного факультету та представник компанії BIOPAC під час презентації навчально-методичного обладнання

14 листопада 2019 року в рамках тижня медико-біологічного факультету на кафедрі фізіології людини і тварин відбулася презентація навчально-діагностичного обладнання компанії BIOPAC (США). Представники компанії продемонстрували потужності приладу та можливості його використання у клініко-діагностичній практиці. Було проведено реєстрацію біоелектричних потенціалів м’язів кисті, здійснено аналіз показників та їх фізіологічну оцінку. Великий інтерес серед учасників заходу викликали можливості віртуальної лабораторії щодо вивчення електричних процесів в збудливих тканинах організму людини.









HeiNEC 3

Доцент Кузнєцов Ілля під час секційного засідання під час конференції HeiNEC 3
Доценти Качинська Тетяна, Абрамчук Ольга, Журавльова Олена та Журавльов Олександр під час секційного засідання під час конференції HeiNEC 3
Доценти Кузнєцов Ілля, Абрамчук Ольга, Качинська Тетяна та Журавльов Олександр під час конференції HeiNEC 3





11-12 жовтня 2019 року доценти кафедри доценти кафедри фізіології людини і тварин Кузнєцов Ілля Павлович, Качинська Тетяна Валеріївна, Журавльов Олександр Анатолійович та Абрамчук Ольга Миколаївна, в рамках роботи за грантом ResearchLinks 2016-05871, брали участь у конференції HeiNEC 3, яка відбувалася у Гайдельберзькому університеті Рупрехта-Карла, м. Гайдельберг, Німеччина. Науковці отримали інформацію щодо новітніх розробок та методів в сфері нейроінформатики та оптогенетики. Доповіді учасників конференції були спрямовані на використання сучасних нейробіологічних методів для діагностики та попередження розвитку хвороб людини, що мають різне походження (генетичне та негенетичне).




Ukrainian Neuroinformatics Workshop-2019

Себастьян Бергер (Мюнхенський технічний університет, Німеччина) під час виступу на тему «Ordinal Compexity in the Electroencephalogram» («Ukrainian Neuroinformatics Workshop-2019»)
Оргкомітет «Ukrainian Neuroinformatics Workshop-2019» Магістр Черних Марія, доценти Кузнєцов Ілля, Журавльов Олександр, Абрамчук Ольга, Качинська Тетяна, Крижановський Сергій

21-22 вересня 2019 року викладачами кафедри фізіології людини і тварин (доц. Кузнєцов Ілля Павлович, доц. Качинська Тетяна Валеріївна, доц. Журавльов Олександр Анатолійович та доц. Абрамчук Ольга Миколаївна) було проведено «Ukrainian Neuroinformatics Workshop-2019» . Учасниками воркшопу були науковці та студенти із університетів Швеції, Німеччини, США, Польщі, Грузії, Ізраїлю та України. У рамках заходу вчені представили результати своїх наукових досліджень, зокрема використання показників електричної активності мозку для визначення типу анестезії, ефективності нейрофідбек-тренінгу, вивчення моторних реакцій організму та моделювання роботи окремих нервових клітин.




Neurofeedback in ADHD and insomnia

Лектор Мігель Гарсія Пімента, доц. Качинська Тетяна, маг. Черних Марія та інші учасники під час лекційного курсу «Neurofeedback in ADHD and insomnia»
Доц. Качинська Тетяна під час демонстрації різних протоколів нейрофідбек-тренінгу психотерапевтом Анікою Сільмахер («Neurofeedback in ADHD and insomnia»)

10-13 вересня 2019 року доцент кафедри фізіології людини і тварин Качинська Тетяна Валеріївна брала участь у 4-денному курс щодо використання нейрофідбек-тренінгу для осіб із синдромом дефіцит уваги/гіперактивність та порушеннями сну. Участь у воркшопі взяли 7 учасників з Великої Британії, США, Кувейту та Іспанії. Наукова програма курсу передбачала лекційні години та практичний курс, де лектором Мігелем Піментою було представлено різні клінічні випадки, а учасниками курсу здійснено аналіз ЕЕГ-кривих та запропоновано варіанти корекції електричної активності мозку за допомогою різних типів нейрофідбек-тренінгів. Також, розглянуті питання нейрофізіологічних аспектів сну та причин його порушення. За допомогою приладу, що фіксує температуру тіла та інтенсивність світла, учасники школи змогли здійснити аналіз власного добового сну. Участь у 4-денному курсі «Neurofeedback in ADHD and insomnia» дала можливість отримати нові навички щодо проведення процедури нейрофідбек-тренінгу та отримати нові знання в кількісній оцінці ЕЕГ-сигналів, що сприяє визначенню необхідного типу нейрофідбек-тренінгу для пацієнта на початку та зрозуміти його ефективність по завершенню всіх сеансів.

Neuroinformatics-2019

Доц. Качинська Тетяна та колеги-співавтори (Теона Губіанурі, доц. Абрамчук Ольга та проф. Ірма Хічідзе) під час постерної доповіді «Microstate analysis of pre- and post- alpha-neurofeedback training ERPs»
Доц. Качинська Тетяна під час дискусії з учасником конференції «Neuroinformatics-2019»

1-2 вересня 2019 доценти кафедри фізіології людини і тварин Качинська Тетяна, Абрамчук Ольга та їх колеги брали участь у міжнародній конференції «Neuroinformatics-2019». Під час постерної сесії науковці представили постер на тему «Microstate analysis of pre- and post- alpha-neurofeedback training ERPs». Результати дослідження викликала інтерес серед учасників конференції, оскільки представлені матеріали демонстрували ефективність неінвазивного методу корекції психоемоційного стану людини (альфа-тренінгу) для зниження рівня агресії у підлітків, що є актуальною проблемою сучасного суспільства.










Neurocomputing Advances in Brain Research

Доцент Кузнєцов Ілля під час наукової доповіді «In search of decision making correlates: ERP components related to anticipation and reward processing»
Доцент Качинська Тетяна під час виступу на симпозіумі “Neurocomputing Advances in Brain Research”
Колективне фото учасників симпозіуму «Neurocomputing Advances in Brain Research»

15-16 липня 2019 року доценти кафедри фізіології людини і тварин Кузнєцов Ілля Павлович та Качинська Тетяна Валеріївна брали участь у симпозіумі “Neurocomputing Advances in Brain Research”, який був організований Грузинським товариством психофізіологічних досліджень спільно з Кавказьким університетом (м. Тбілісі, Грузія). Кузнєцов Ілля провів воркшоп щодо використання ЕЕГ-даних для визначення мікростанів головного мозку та прочитав лекцію «In search of decision making correlates: ERP components related to anticipation and reward processing». Качинська Тетяна представила наукову доповідь на тему «Neurofeedback-training for lowering aggression level in adolescents». Вчені продемонстрували можливість використання неінвазивних методів для корекції психоемоційного стану підлітків та широкі можливості програмних продуктів в сфері нейроінформатики для діагностики, ідентифікації та попередження розвитку хвороб нервової системи.




The Brain Conferences - Dynamics of the brain: temporal aspects of computation

Постерна доповідь «EEG microstates during social interaction: team game model» для участі в конференції
Колективне фото учасників конференції «The Brain Conferences - Dynamics of the brain: temporal aspects of computation»

9-12 червня 2019 року у місті Копенгаген проходила міжнародна конференція «The Brain Conferences - Dynamics of the brain: temporal aspects of computation», в рамках якої доцентом кафедри фізіології людини і тварин Кузнєцовим І. П. та його колегами було представлено дослідження на тему «EEG microstates during social interaction: team game model».










BNA2019 – Festival of Neuroscience

Доценти кафедри фізіології людини та тварин Кузнєцов І. П., Качинська Т. В., Абрамчук О. М. та Журавльов О. А. під час презентації результатів дослідження у «BNA2019 – Festival of Neuroscience»
Робоче засідання учасників Шведського-українсько-грузинського міжнародного проекту. На фото доценти: Крижановський Сергій, Журавльов Олександр, Кузнєцов Ілля, Павел Херман, Качинська Тетяна та Абрамчук Ольга
Постер на тему «Machine learning approach to classification of Parkinson’s disease patients based on EEG microstates»

З 14 по 17 квітня 2019 року доценти кафедри фізіології людини і тварин Кузнєцов І. П., Качинській Т. В., Журавльов О. А. та Абрамчук О. М. брали участь у «BNA2019 – FESTIVAL OF NEUROSCIENCE».
Під час постерної сесії науковці представили постер на тему «Machine learning approach to classification of Parkinson’s disease patients based on EEG microstates». Тематика та результати дослідження викликала інтерес серед учасників конференції, оскільки представлені матеріали демонстрували сучасні підходи щодо пошуку та ідентифікації маркерів хвороби Паркінсона за електроенцефалографічними показниками.
Окрім цього, було проведено робоче засідання учасників Шведського-українсько-грузинського міжнародного проекту “A computational infrastructure for high-throughput analysis of large brain imaging datasets” щодо співпраці в реалізації спільних наукових досліджень.









Школа з обчислювальної біології

Доц. Кузнєцов І. П. проводить воркшоп для учасників «Школи з обчислювальної біології»
Проф. Ірма Хачідзе проводить лекцію для молодих науковців під час «Школи з обчислювальної біології»
Учасники школи з обчислювальної біології під час практичного курсу



З 20 по 22 вересня 2018 року викладачами кафедри фізіології людини і тварин (доц. Кузнєцов І. П., доц. Качинській Т. В., доц. Журавльов О. А. та доц. Абрамчук О. М.) було проведено «Школу з обчислювальної біології». Учасниками школи були молоді науковці та студенти із Національного університету Іллі (м. Тбілісі, Грузія), Київського національного університету ім. Тараса Шевченка та Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки. В рамках заходу доц. Кузнєцов І. П. виступив із лекцією та провів воркшопи щодо обробки та візуалізації електроенцефалографічних даних. Науковий співробітник Центру експериментальної медицини ім. І. Беріташвілі проф. Ірма Хачідзе представила наукову доповідь «Сон, його фази, механізми та порушення».













Стажування в Університеті Ілінойса

Кузнєцов Ілля Павлович у 2017 р. пройшов наукове стажування (протягом 8 місяців) в Університеті Ілінойса в м. Урбана-Шампейн, США, в Інституті Провідних Наук та Технологій Бекмана, в лабораторії др. Долкоса. За період стажування були опановані методики реєстрації ЄЄГ з високою просторовою роздільною здатністю, в парадигмах Medial Frontal Negativity (MFN), Late Positive Potential (LPP), N170, а також методики проведення поведінкових експериментів за допомогою психологічних програм стимуляції.
Протягом стажування відвідав лекції та семінари:

  • «Нейрофізіологічні основи соціальної поведінки»;
  • «Методологічні основи дослідження емоцій».

14-16 жовтня на психологічному факультеті в Державному Університеті Бола, м. Мансі, США прочитав публічну лекцію за матеріалами досліджень, проведених в СНУ імені Лесі Українки, провів робочі зустрічі із студентськими групами та викладацьким колективом університету.