«Розробка проєкту зміни меж гідрологічного заказника місцевого значення «Луга» у Володимир-Волинському районі»
Гідрологічний заказник місцевого значення «Луга» (далі – Заказник) створений відповідно до рішення Волинської обласної ради від 30.05.2000 року № 12/3. Він складався з кількох ділянок в межах заплави річки Луга і розташовувався на території Бубнівської (412,7 га), Селецької (570,2 га), Хмелівківської (335,9 га), Зимнівської (441,8 га), Зарічанської (126,39 га), П’ятиднівської (151,6 га) сільських рад Володимир-Волинського району. Загальна площа заказника становила 2039,1 га.
Мета створення Заказника – збереження водно-лучно-болотного природного комплексу річки Луга – правої притоки річки Західний Буг та прибережних територій, що включають звивисте русло, стариці, болота від села Бубнів до міста Устилуг Володимир-Волинського району Волинської області.
У 2012 році на підставі клопотань органів місцевого самоврядування проведена інвентаризація земель Заказника і уточнення його меж розпорядженням Володимир-Волинської районної державної адміністрації від 26.01.2012 року № 26 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель природно-заповідного фонду» (додаток «Перелік земельних ділянок, відносно яких затверджується технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель природно-заповідного фонду Володимир-Волинського району»). У технічній документації визначені наступні площі ділянок заказника в межах Бубнівської (401,2680 га), Селецької (536,7453 га), Хмелівківської (294,6837 га), Зимнівської (430,8225 га), Зарічанської (77,7427 га), П’ятиднівської (193,7505 га), Льотничівської (8,2697 га) сільських рад та Устилузької міської ради (122,7375 га). Загальна площа заказника згідно проведеної інвентаризації становить 2066,0199 га.
В результаті проведеної в Україні адміністративно-територіальної реформи, територія Заказника увійшла до складу трьох об’єднаних територіальних громад Володимир-Волинського району: Устилузької ТГ, Володимир-Волинської ТГ, Зимнівської ТГ.
Порівняння означених площ свідчить про їх невідповідність із даними на час створення Заказника. Крім того, картографічні матеріали окремих ділянок та Заказника загалом на час його створення віднайти не вдалось і їх можна вважати втраченими. Така розбіжність у площах та відсутність картографічної основи вже тривалий час створює перешкоди у здійсненні належного контролю за використанням і охороною земель та природних ресурсів в межах територіальних громад, є фактором, що сприяє порушенням природоохоронного законодавства (ЗУ «Про природно-заповідний фонд»). Це може мати наслідком втрату наукової, освітньо-виховної та освітньої цінності заказника та негативно вплинути на екологічний стан регіону загалом.
Мета роботи – розробка проєкту зміни меж гідрологічного заказника місцевого значення «Луга».
Підставою для розробки проєкту зміни меж гідрологічного заказника місцевого значення «Луга» були клопотання органів місцевого самоврядування, підготовлених відповідно до ст.51-54 ЗУ «Про природно-заповідний фонд» та рішення на депутатський запит від 11.02.2021 року № 05/2-21 Волинської обласної ради від 11.02.2021 року №4/48 «Про запит депутата обласної ради Ярослава Матвійчука щодо здійснення заходів, спрямованих на очищення річки Луга та зміну меж гідрологічного заказника місцевого значення «Луга».
В процесі підготовки наукового обґрунтування проєкту зміни меж гідрологічного заказника «Луга» проведено польові дослідження, які містять результати геоботанічних та зоологічних обстежень, картографічні уточнення розташування ділянок, на основі яких обґрунтовуються зміни меж заказника для дотримання в них природоохоронного режиму відповідно з чинним законодавством.