Науковий семінар з елементами тренінгу «Оцінка якості поверхневих вод методами біоіндикації»

Матеріал з wiki.vnu.edu.ua
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Naukovyi seminar z elementamy treningu «Otsinka yakosti poverkhnevykh vod metodamy bioindykatsii» 2023 1.jpg

19 травня на кафедрі фізичної географії відбувся науковий семінар «Оцінка якості поверхневих вод методами біоіндикації» з елементами тренінгу, який організувала доцент кафедри фізичної географії Ірина Нетробчук. На заході були присутні викладачі кафедри Зоя Карпюк, Юрій Білецький, Валентина Стельмах, лаборант Сергій Ковальчук і здобувачі ОПП «Гідрологія» бакалаврського та магістерського рівнів. На початку дійства спікер Ірина наголосила на важливості якості поверхневих водойм у житті людини, ознайомила присутніх із методами їх оцінки, звернула увагу на біоіндикатори й особливості біоіндикації у водоймах різного типу та розповіла про макрофіти.

Naukovyi seminar z elementamy treningu «Otsinka yakosti poverkhnevykh vod metodamy bioindykatsii» 2023 2.jpg

Під час семінару з цікавою доповіддю про екологічну проблему прискореного розвитку мікроводоростей («цвітіння» води) у прісноводних водоймах виступила доцент Зоя Карпюк. Спікерка наголосила на так званому шкідливому цвітінні, яке є загрозою для нас, особливо влітку. Винуватець такого цвітіння – ціанобактерії, які виробляють ціанотоксини. Вони по-різному впливають на здоров’я людини. Деколи люди купаються у таких водоймах без будь-якої шкоди для себе, тому що той самий вид ціанобактерій може мати штами з різною ціанопродуктивністю, і візуально розрізнити ці штами неможливо. Небезпека для людини та тварин визначається кількістю токсинів у воді. На завершення свого виступу доповідачка зазначила, що маємо вирішувати самі – купатися у воді, яка цвіте, чи ні; пити воду з водогону чи купувати артезіанську (хоча б у період цвітіння води). Але у будь-якому випадку треба бути обережними і знати про небезпеку, яка ховається у воді, що цвіте.

Naukovyi seminar z elementamy treningu «Otsinka yakosti poverkhnevykh vod metodamy bioindykatsii» 2023 3.jpg

До обговорення теми семінару активно долучилися студенти Гідр-22 та Гідр-32, які виступили із заздалегідь підготовленими доповідями. Так, Дмитро Гусєв розповів про якість і класи води; Вадим Русило проінформував про біоіндикацію за визначенням трофічного статусу водойм; Єлизавета Щесюк доповіла про макрофіти як індикатори умов середовища; Віталія Судимак додала інформації про макрофіти-індикатори трофічного статусу водойм.

Naukovyi seminar z elementamy treningu «Otsinka yakosti poverkhnevykh vod metodamy bioindykatsii» 2023 4.jpg

На завершення семінару організатор Ірина провела тренінг щодо визначення назв водних вищих рослин (макрофітів) за допомогою програми PlantNet. Крім того, учасники дійства спостерігали в світловий і цифровий мікроскоп краплі води, взятої з відібраної проби у меліоративному каналі Центрального парку культури і відпочинку імені Лесі Українки, щоб побачити сукупність мікроскопічних і дрібних організмів, що мешкають у водоймі. Також розглядали клітини листка ряски триборозенчастої.

Naukovyi seminar z elementamy treningu «Otsinka yakosti poverkhnevykh vod metodamy bioindykatsii» 2023 5.jpg

Науковий семінар із елементами тренінгу пройшов в атмосфері свободи спілкування між учасниками дійства. Під час заходу значна увага була приділена практичним умінням. Виступи здобувачів на семінарі сприяють розвитку навичок наукових доповідей на конференціях, майбутньому захисту кваліфікаційних робіт, а також підвищенню рівня знань із питань сучасних напрямів розвитку науки та технологій.