Науково-дослідна лабораторія спеціальної та інклюзивної освіти

Матеріал з wiki.vnu.edu.ua
Перейти до навігації Перейти до пошуку
  • Підпорядкування лабораторії: кафедра спеціальної та інклюзивної освіти
  • Рік створення лабораторії: 2015.
  • Адреса: м. Луцьк, вул. Винниченка, 30 (корпус В, каб. 204, 205)
  • Постійно діюча науково-дослідна лабораторія спеціальної та інклюзивної освіти функціонує з вересня 2015 року. Вона є науковим підрозділом Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки, створена у складі науково-дослідної частини на факультеті педагогічної освіти та соціальної роботи при кафедрі спеціальної та інклюзивної освіти університету з метою вирішення вагомих наукових проблем, широкого залучення викладачів, докторантів, аспірантів і студентів до проведення науково-дослідної роботи та вирішення важливих наукових завдань.
  • Темою науково-дослідницької діяльності лабораторії спеціальної та інклюзивної освіти на 2015-2020 рр. є «Технології практичної реалізації системи інклюзивної освіти у Волинській області».

Основна мета та функції діяльності лабораторії 

Мета:

  • Розробка наукових, організаційно-педагогічних та методичних засад спеціальної та інклюзивної освіти.
  • Формування теоретико-методологічних підходів до розробки науково-методичного забезпечення навчання дітей, які потребують корекції психофізичного розвитку;
  • Забезпечення якісної підготовки майбутніх фахівців спеціальної освіти до професійної діяльності в умовах інтегрованого та інклюзивного навчання.

Функції:

  • Вивчення та узагальнення нормативно-правової бази з питань здійснення інноваційно-педагогічної діяльності та ознайомлення з нею працівників освіти Волинської області.
  • Вивчення, узагальнення та поширення вітчизняного й зарубіжного досвіду експериментальної педагогічної діяльності серед освітян області.
  • Здійснення експертизи заявок щодо доцільності проведення експериментальної педагогічної діяльності в ЗДО та ЗЗСО Волині.
  • Забезпечення науково-методичного та організаційного супроводу експериментальних педагогічних досліджень у ЗДО та ЗЗСО Волині.
  • Здійснення загального контролю за ходом експериментальних педагогічних досліджень обласного рівня.
  • Здійснення експертизи ходу та результатів експериментальних педагогічних досліджень та надання рекомендацій щодо їх упровадження в навчально-виховний процес ЗДО та ЗЗСО Волині.
  • Науково-методичне забезпечення спеціалізованих курсів для слухачів ЗДО та ЗЗСО області.
  • Координація роботи працівників районних науково-методичних центрів з питань інноваційної діяльності.
  • Організація, координація та проведення науково-практичних конференцій, семінарів, презентацій експериментальних педагогічних програм, “круглих столів” тощо.
  • Підготовка та випуск науково-методичних та інформаційних видань.
  • Співпраця із НАПН України, науково-дослідними інститутами, науково-методичними установами, закладами вищої освіти, обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти, громадськими організаціями з питань обміну науковою та методичною інформацією щодо інноваційної діяльності.

Напрямки діяльності лабораторії:

Групова.jpg
  1. проведення наукових досліджень з модифікації корекційно-реабілітаційної діяльності;
  2. розробка та обґрунтування новітніх підходів щодо впровадження інклюзивної освіти у заклади загальної та спеціальної освіти;
  3. підготовка та перепідготовка педагогічних кадрів для системи спеціальної освіти, реалізації інклюзивного навчання;
    Заняття.jpg
  4. організація методичної підтримки педагогам, які працюють в класах (групах) з інклюзивним навчанням, у заклади загальної та спеціальної освіти;
  5. створення банку даних ресурсів з проблем спеціальної та інклюзивної освіти;
  6. інформаційна підтримка педагогів і батьків з питань спеціальної та інклюзивної освіти;
  7. розроблення та видання наукових публікацій за результатами досліджень;
  8. підготовка методичних матеріалів для фахівців закладів різного відомчого підпорядкування, що здійснюють допомогу особам із різними вадами психофізичного розвитку;
  9. розробка і видання навчально-методичних матеріалів для студентів;
  10. надання консультацій з питань спеціальної освіти, впровадження інклюзивної моделі освіти;
  11. співпраця з інклюзивно-ресурсними центрами (ІРЦ), громадськими організаціями (ГО), партнерських взаємозв'язків з ВІППО та освітніми закладами Волині.
3.jpg
  • За період 2015-2021 рр. була проведена організаційна робота, а саме: розроблено положення про лабораторію; розроблені посадові інструкції наукових співробітників; створений банк нормативно-правової бази інклюзивного навчання; налагоджено партнерські взаємозв'язки з ВІППО та спеціальними й інклюзивними освітніми закладами Волині; підготовлені матеріали для консультування педагогів області з проблеми інклюзивної освіти; підготовлені презентації до зазначених матеріалів; підготовлені матеріали (за нозологіями) для семінарів у закладах освіти (за запитом); прийняли участь у роботі обласного семінару для педагогічних працівників, які працюють в загальноосвітніх інтернатних закладах та інклюзивних класах/групах з презентацією щодо роботи лабораторії; організовано і проведено Всеукраїнську науково-практичну конференцію з проблем інклюзивного навчання (м. Луцьк, 17-19 лютого 2016 р.), Всеукраїнську науково-практичну конференцію "Сучасні теоретичні й прикладні контексти спеціальної та інклюзивної освіти" (м. Луцьк, 11-12 травня 2021р.); науково-практичний семінар «Що таке інклюзивне навчання?» (м. Луцьк, 12 березня 2019 р.); науково-методичний семінар "Інклюзивне навчання у початковій школі: організація, досвід, вектори успіху" (1-5 жовтня 2021р.); засідання круглих столів: «Формування професіоналізму фахівця у системі спеціальної освіти Волині» (жовтень 2019 р.), «Проблеми та перспективи розвитку спеціальної та інклюзивної освіти Волині» (м. Ківерці, січень 2020 р.); проведено роботу зі створення матеріальної бази для роботи працівників лабораторії.
  • Співробітниками науково-дослідної лабораторії спеціальної та інклюзивної освіти розроблено освітньо-професійні програми підготовки фахівців першого (бакалаврського) та другого (магістерського) ступенів вищої освіти галузі знань 01 «Освіта» зі спеціальності 016 «Спеціальна освіта».
  • Крім того, спільно з Навчально-науковим інститутом неперервної освіти Волинського національного університету імені Лесі Українки ліцензовано курси підвищення кваліфікації за програмою «Організація інклюзивного навчання у закладах освіти» (Ліцензія Міністерства освіти і науки України : наказ № 1010-л від 12.12.2019 р., додаток 2.6.); підготовлено навчальний план з підвищення кваліфікації фахівців за програмою «Технології логопедичної роботи у закладах освіти» зі спеціальності 016 «Спеціальна освіта»
  • Науково-дослідна лабораторія спеціальної та інклюзивної освіти є співорганізатором щорічної Міжнародної науково-практичної конференції «Сучасний світ і незрячі: інклюзивна освіта, інтелектуалізація праці, активізація дозвілля – запорука соціальної інтеграції осіб з інвалідністю»[[1]]. Крім того, співробітники лабораторії постійно беруть активну участь в організації та проведенні першої всеукраїнської конференції «Інклюзивна освіта в Україні: проблеми та перспективи розвитку» (лютий 2017 р.), міжнародних конференцій з проблем спеціальної та інклюзивної освіти (квітень 2016 р., жовтень 2018 р., березень 2019 р., жовтень 2019 р.), що відбувались у Білорусі та Польщі, І-ІІ З’їздів корекційних педагогів України  «Актуальні питання соціалізації дітей з особливими освітніми потребами» (29-30 листопада 2016 р., м. Дніпро;7 листопада 2019 р., м. Київ) .
  • На базі лабораторії у 2016 році створено Волинський осередок Української асоціації корекційних педагогів (УАКП) – Всеукраїнської громадської організації, яка об’єднує більше 500 корекційних педагогів в 15 областях України. У 2020 році осередок налічує 17 осіб. Це, зокрема, корекційні педагоги, що працюють в сфері надання освітніх, соціальних послуг особам із психофізичними порушеннями; науково-педагогічні працівники, що працюють в галузі корекційної педагогіки, а також особи, які не є корекційними педагогами, але беруть участь в роботі Асоціації або працюють у сфері допомоги дітям із особливостями психофізичного розвитку. Ці люди – великі оптимісти, які залюблені у свою роботу.
  • Результати досліджень і розробок упроваджуються у навчальний процес з метою підвищення якості підготовки фахівців та залучення студентської молоді до виконання науково-дослідних робіт на актуальну тематику.

Співробітниками лабораторії спільно з Волинським осередком Українського Товариства сліпих (УТОС) підготовлено та видано монографію «Інтегрований підхід до інклюзивної освіти осіб із порушеннями зору», що опублікована у видавництві «Терен». Серед авторів – голова Волинського осередку УАКП (Української асоціації корекційних педагогів), завідувач кафедри спеціальної та інклюзивної освіти, доктор педагогічних наук Ірина Кузава, доцент цієї ж кафедри Людмила Стасюк.

Монографія 2.jpg

Автори монографії зазначають, що нова парадигма гуманізації соціуму на засадах пріоритету становлення особистості шляхом активізації процесів соціалізації кожного члена суспільства розширює можливості для незрячих і слабозорих людей у виході на активні позиції в українському суспільстві. У книзі висвітлюються актуальні питання соціальної адаптації цієї категорії громадян через інклюзивну освіту, що має інтегративний характер і охоплює їх дошкільне і загальноосвітнє навчання та професійну підготовку. Науково обґрунтовано історико-філософські, психологічні та методичні аспекти запровадження інтегративного підходу до інклюзивної освіти осіб із порушенням зору. Матеріали монографії розкривають бачення авторами шляхів розвитку інклюзивної освіти в Україні, яке формувалось із врахуванням результатів досліджень, що проводилися з метою вивчення ролі рівносторонньої розвиваючої освіти осіб, котрі потребують корекції фізичного і розумового розвитку для їх становлення як соціально активних, творчих членів суспільства. Слід зауважити, що це вже друге видання монографії, яка була опублікована у 2014 році під назвою «Напрями та перспективи інклюзивної освіти людей із порушеннями зору в українському освітньому просторі». Книга суттєво доопрацьована і розширена, містить новий змістовий і методичний матеріал. В ній подано майстер-класи, розроблені за навчально-розвивальними методиками авторів монографії. Монографія збагачена добіркою важливих додатків, які розкривають порядок організації інклюзивного навчання у загальноосвітніх та вищих закладах освіти, надають рекомендації щодо психолого-педагогічного супроводу осіб з особливими освітніми потребами за основними типами порушень, щодо їх спеціалізованого технічного супроводу, а також пропонують окремі нормативні документи з питань інклюзивної освіти.

Положення про лабораторію

[[2]]

План роботи лабораторії

[[3]]

Науково-практичний семінар «Що таке інклюзивне навчання?»

[[4]]

Програма семінару

[[5]]

Звіт про проведення семінару

[[6]]

Участь у проєкті інклюзивного ХАБу

[[7]]

Знай більше

  • Інклюзивна освіта. Ірина Кузава [[8]]