Асистентська практика

Матеріал з wiki.vnu.edu.ua
Перейти до навігації Перейти до пошуку

АНОТАЦІЯ КУРСУ

Метою проведенняасистентської практики є :
підготовка магістрів до виконання функцій викладача, до проведення системи навчально-виховної роботи зі студентами.
Основними завданнями асистентської практики

  • Ознайомити магістрів з навчально-методичною роботою кафедр біологічного факультету.
  • Практиканти повинні детально опрацювати структуру та зміст навчальних програм тих курсів, які вони читатимуть, та проаналізувати їх методичне забезпечення.
  • Розвинути необхідні вміння і навички практикантів у плануванні навчальновиховної роботи при вивченні біологічних курсів (курси узгоджуються з керівником практики) та у процесі їх діяльності як кураторів груп.
  • Ознайомити магістрів з навчально-методичною та психолого-педагогічною
  • діяльністю викладачів. Навчити їх аналізувати, узагальнювати і творчо втілювати їх досвід на практиці.
  • Навчити практикантів самостійно і творчо застосовувати на практиці знання, одержані в університеті.
  • Виробити необхідні уміння і навики магістрів в організації навчально-виховної діяльності зі студентами. Спрямовувати таку діяльність на розвиток здібностей і таланту студентів та зростання їх самосвідомості.
  • Розвивати уміння практикантів виявляти, аналізувати та коментувати як позитивні сторони навчальних занять, так і недоліки.
  • Ознайомити магістрів з науково-дослідною роботою викладачів та розвивати інтерес і уміння у справі організації та проведення такої роботи.
  • Розвивати практичні навики майбутніх викладачів організовувати психологопедагогічні спостереження у групах.

ОПИС НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

Програма навчальної дисципліни «Асистенська практика» складена відповідно до освітньо-професійної програми «Середня освіта. Біологія, природознавство, здоров’я людини», спеціальності 014 «Середня освіта (Біологія та здоров’я людини)» галузі знань 01«Освіта»/ Педагогіка, освітній ступінь «Магістр». Етапи практики

  • Підготовчий, ознайомлювальний етап (40 год)
  • Основний та підсумковий етап (80 год.)
Етапи Зміст, основні завдання, тривалість
Підготовчий Тривалість – 1-й – 2-й день практики

1. Кожен студент прикріплений до викладача – керівника практики (згідно розпорядження). У перший день практики керівник визначає навчальні курси, які читатиме магістр та узгоджує їх зі студентом. Також визначається академгрупа, де практикант виконуватиме обов’язки куратора.
2. Магістри ґрунтовно вивчають навчальну та робочу програми тих курсів, з яких передбачене проведення ними занять впродовж практики: аналізується зміст, структура та послідовність вивчення матеріалу.
3. Практиканти підбирають наукову, методичну, хрестоматійну літературу та інші джерела, які необхідні їм у процесі організації роботи зі студентами.
3. Магістри складають детальний план проходження практики на весь її період.

Ознайомлювальний Тривалість – 3-й – 5-й дні практики

1. Вивчення практикантами особливостей організації навчальнометодичної роботи викладача та куратора групи. З цією метою магістри відвідують у керівника практики та куратора відповідні заняття.
2. Ознайомлення магістрів з різними засобами навчання, які використовує викладач у процесі читання курсу.
3. Ознайомлення практикантів з організацією науково-дослідної роботи.

Основний Тривалість – від 2-ого тижня – до закінчення практики

1. Систематична підготовка магістрів до проведення навчальних занять: опрацювання науково-методичної, хрестоматійної літератури; підбір різних засобів навчання тощо, які необхідні їм у процесі організації роботи зі студентами. Керівник практики допомагає практикантам у такій підготовці.
2. Постійне вивчення методичного та наукового досвіду викладача.
3. Проведення магістрами навчальних занять відповідно до їх плану роботи (лекцій, практичних і лабораторних робіт, семінарських занять), з них – не менше 6 . Керівник практики аналізує науково-методичний рівень проведених пар.
4. Систематичне відвідування магістрами навчальних занять один в одного і участь у їх обговоренні.
5. Підготовка студентів до проведення виховних заходів у академгрупах.
6. Проведення студентами виховних заходів у академгрупах (узгоджується з куратором), один з них заліковий.

Підсумковий Тривалість – останній тиждень практики

Узагальнення матеріалів асистентської практики для їх захисту:
1) підготовка індивідуального щоденника;
2) підготовка детальних розробок конспектів: лекції, практичної роботи (або лабораторної роботи чи семінарського заняття), академпари;
3) підготовка допоміжної інформації (наочних матеріалів: рисунків, опорно-інформаційних схем тощо).

РОЗПОДІЛ БАЛІВ ТА КРИТЕРІЇ ОЦІНЮВАННЯ

Для студентів заочної форми навчання галузі знань 01«Освіта» / Педагогіка, спеціальності 014 «Середня освіта (Біологія та здоров’я людини)», освітньо - професійної програми «Біологія, природознавство та здоров’я людини».
До кожного зі студентів на період практики прикріплений викладач – керівник практики (згідно розпорядження). Впродовж практики він керує роботою магістрів, систематично надає їм допомогу, а також корегує та контролює організацію навчальновиховної діяльності практикантів.
Робота магістрів наближається до змісту професійної діяльності викладача. На навчальних заняттях, що проводять практиканти (лекції, практичні, лабораторні, семінарські заняття), присутній викладач – керівник практики, а на академпарах – куратор відповідної групи. Після проведення занять здійснюється їх глибокий аналіз та виставляються оцінки. При цьому враховується як теоретична підготовка студентів, так і володіння ними методикою навчання біології. Систематичний аналіз науковометодичного рівня роботи магістрів спрямовується на розвиток їх умінь виявляти та коментувати як позитивні сторони діяльності, так і недоліки, що сприяє професійному вдосконаленню майбутніх викладачів.
При оцінюванні результатів проходження практики враховуються також психологопедагогічна майстерність практикантів (педагогічний такт, комунікабельність тощо) та їх особистісні характеристики (дисциплінованість, ініціативність тощо). Керівник практики надає консультації студентам та контролює підготовку магістрами документації, необхідної для захисту практики.
До такої документації відносяться:
1) звітна документація: конспект лекції та практичного (або лабораторного чи семінарського заняття), розробка академпари
2) допоміжна документація: загальне оформлення щоденника; оформлення наочних матеріалів - схем, знімків тощо. Керівник практики оцінює зміст та оформлення цієї документації.
Формою підсумкового контролю є залік – захист практики. Він проводиться у присутності комісії (згідно наказу).

Критерії оцінювання знань

Оцінка Загальні критерії оцінювання навчальних досягнень магістрів
90 – 100 Магістр вміє:

Планувати навчально-виховну роботу з біології. Самостійно розробляти курси лекцій, практичних та лабораторних занять. Проводити на належному науковому та методичному рівні навчальні заняття: лекції, практичні та лабораторні роботи. Вміє аналізувати навчальну інформацію, виділяти найважливіші ідеї, поняття та закономірності, які складають ядро навчального матеріалу. На основі застосування найважливіших принципів навчання домагається свідомого, глибокого засвоєння суті навчального матеріалу, розвитку умінь та навиків студентів практично застосовувати засвоєні істини. Вміє користуватись у процесі навчання натуралістичним принципом, організовувати самостійний навчальний пошук студентів, який би відкривав шлях до пошуку наукового. (застосування проблемно-пошукового підходу до побудови навчально-виховного процесу). Використовує у навчальному процесі технічні засоби навчання, комп’ютерну техніку, різноманітне обладнання тощо. Об’єктивно оцінює знання студентів. Вміє робити аналіз навчальних занять (інших магістрів чи викладачів та самоаналіз своїх занять).

89-75 Магістр вміє самостійно розробляти курси лекцій, практичних та лабораторних занять. Має необхідні знання і забезпечує науковий

рівень навчання та виховання студентів. У процесі діяльності поєднує різні форми, методи та прийоми роботи зі студентами. Застосовує найважливіші принципи навчання. Оптимально використовує наочні та технічні засоби навчання. Проте магістр не проявляє ініціативи та творчості у навчально-виховній діяльності зі студентами.

74-60 Магістр з допомогою викладача розробляє курси лекцій, практичних та лабораторних занять. При їх проведенні відчутні прогалини у знаннях, що зв’язано з деякою безвідповідальністю при підготовці. У зв’язку з цим йому важко зацікавити студентів та урізноманітнити їх діяльність. рядок
1-59 Студент з допомогою викладача готується до проведення занять. При цьому не проявляє старанності і є безвідповідальним. Без поважних причин не виконав основних завдань, що передбачені програмою.

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА ТА ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСИ

  1. Артемова Л.В. Педагогіка і методика вищої школи / Л.В. Артемоваю – К.:Кондор, 2008. – 272 с.
  2. Власова О. І. Основи психології та педагогіки: підручник / О. І.Власова, А. М. Марушкевич. – 2-ге вид., переробл.. – К.: Знання, 2011. – 333 с.
  3. Дичківська І. М. Інноваційні педагогічні технології : навч. Посібник / І. М.Дичківська. – К. : Академвидав, 2004. – 352 с.
  4. Навчальний процес у вищій педагогічній школі / За ред. Мороза О.Г. – К.: НПУ, 2001. – 338с.
  5. Нагаєв В.М. Методика викладання у вищій школі / В.М. Нагаев. – К.: Центр учбової літератури, 2007. – 232 с.
  6. Положення про організацію навчального процесу у Східноєвропейському національному університеті імені Лесі Українки. – Луцьк : СНУ ім. Л. Українки, 2013. – 50с.
  7. Сучасні педагогічні технології в освіті: збір. наук. метод. праць / за ред. О. Г. Романовського, Ю. І. Панфілова. – Харків: НТУ «ХПІ», 2012. – 224 с.
  8. Вища освіта. Інформаційно-аналітичний портал
  9. Інститут інформаційних технологій і засобів навчання Академії педагогічних наук України