Вдосконалення освітньої програми «Природничі науки» очима академічної спільноти

Матеріал з wiki.vnu.edu.ua
Перейти до навігації Перейти до пошуку

На сучасному етапі розвитку та реформування освіти виникла необхідність здійснення низки кардинальних змін для інтеграції в світовий освітянський простір. Перехід до Нової української школи вимагає від вчителів опанування новими компетентностями. Зокрема, йдеться мова про природничі науки. А саме, спираючись на пропозиції європейської комісії (2018 р.), щодо ключових компетентностей українська система загальної середньої освіти визначила компетентність у галузі природничих наук, техніки і технологій. Вона передбачає здатність та готовність застосовувати відповідний комплекс знань і методологій для пояснення світу природи, визначення і формування висновків на основі отриманої інформації та відповідальність особи за наслідки своєї діяльності.
Вся справа в тому, що саме ця компетентність стимулює реформу природничої освіти у напрямку інтеграції таких навчальних дисциплін як: біологія, географія, фізика, хімія. Тобто, на місці існуючих у навчальному плані дисциплін виникає інтегрований курс «Природничі науки». Більшість закладів середньої освіти на даний момент не мають підготовлених фахівців, що здатні водночас якісно викладати усі складові інтегрованого курсу «Природничі науки». Щодо цієї проблеми, то певні позитивні зрушення уже відбулися. І саме в нашому регіоні, за вирішення цієї проблеми взялися фахівці Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки. Ними запропоновано освітньо-професійну програму першого рівня вищої освіти за спеціальністю – 014.15 Середня освіта (Природничі науки). Потрібно відмітити, що в ній враховані суспільні виклики, які є предметом обговорень, моніторингу та звернень педагогічної спільноти.
Структурно-логічна схема освітньо-професійної програми 014.15 Середня освіта (Природничі науки) галузі знань – 01 Освіта/Педагогіка, дозволяє зробити висновок, що зміст дисциплін відповідає компетентнісній моделі випускника.
Унікальність програми – підготовка педагогів, ерудованих у галузі природничих наук, що здатні інтегрувати весь їх цикл в єдине ціле та сформувати цілісну картину світу.
Все це дає, змогу зробити висновок про ефективність запропонованої освітньо-професійної програми 014.15 Середня освіта (Природничі науки) галузі знань – 01 Освіта/Педагогіка Волинського національного університету імені Лесі Українки.
Хоча поряд із позитивними і незаперечними перевагами програми визначаються і окремі недоліки, які потребують усунення.
Зокрема, на основі аналізу змісту ОПП 2018 та 2020 рр. можна стверджувати, що цілі ОП загалом відповідають місії та стратегії ЗВО, проте сформульовані недостатньо чітко і спрямовані на підготовку вчителя закладу загальної середньої освіти без зазначення рівня базової загальної середньої освіти. Наприклад у меті ОП неодноразово зазначається що вона (ОП) спрямована на «здобуття… кваліфікації для викладання природничих дисциплін, фізики, хімії та біології в закладі середньої освіти».
ЗВО здійснює підготовку педагогічних кадрів, здатних до науково-дослідної діяльності, що відповідає другому (магістерському) рівню вищої освіти. Ці два моменти рекомендую уточнити та відкоригувати. До циклу дисциплін загальної підготовки віднесено ряд освітніх компонентів, що спрямовані на професійну підготовку, зокрема, ОК8 Фізика з основами астрономії, ОК9 Зоологія, ОК10 Ботаніка, ОК11 Анатомія людини, ОК12 Загальна цитологія і гістологія, ОК13 Хімія неорганічна, ОК14 Генетика з основами селекції, ОК15 Екологія біологічних систем загальним обсягом 54 кредита. ми пропонуємо перенести їх у відповідний цикл підготовки. Також слід врахувати, окремі зауваження, що були висловлені ГЕР та ЕГ.
Структура та зміст освітньо-професійної програми засвідчують розуміння розробниками актуальних проблем формування цілісної картини світу. Усі освітні компоненти, що подані у програмі, розвивають ключові компетентності, академічні навички, враховують потребу регіону.