Відеоекскурсія: «Ботсад вільного університету Берліна»

Матеріал з wiki.vnu.edu.ua
Перейти до навігації Перейти до пошуку


Сади Берліну2.jpg
Броиелієві
Сади Берліну3.jpg
Кактуси
Вологі тропіки
Альпінія
Алое строкате
Камелія
Біла кориця
Мильне дерево

Для студентів було проведено відеоекскурсію «Ботсад вільного університету Берліна». Ботанічний сад і ботанічний музей вільного університету Берліна (ФРН) – один із найбільших та найважливіших центрів світової ботаніки. Професор Сергій Волгін ознайомив студентів факультету з організацією одного з найбільших гербаріїв світу, експозиціями ботанічного музею. Проведена фотоекскурсія колекціями експозиційного фонду ботанічного саду: ботаніко-географічними колекціями відкритого ґрунту, колекціями культурних і лікарських рослин, ботаніко-географічними та таксономічними колекціями тропічних і субтропічних рослин закритого ґрунту. Особлива увага надана роботам із збереження зникаючих рослин світу в умовах культури. Продемонстровані технічні, технологічні та організаційні засади обслуговування колекційних фондів.


Берлінський ботанічний сад налічує майже п'ять століть історії. Протягом свого довгого життя він двічі переїжджав з місця на місце.
Вперше ботанічний сад згадувався в 1573 році і виконував він на той момент суто утилітарну роль - вирощування плодових і овочевих рослин. На його місці зараз знаходиться міський парк Лустгартен.
У 1679 році він змінив своє місце розташування, але залишився придворним джерелом плодів і овочів, ну і трошки рідкісних рослин. Його науковий розвиток починається з 1809 року, коли ботанік Карл Людвіг Віллденов (Carl Ludwig Willdenow) домігся передачі саду Берлінському університету.
З 1888 року, з закладки арборетума починається перенесення саду на нове, його сучасне місце в містечку Далем, а на старому місці залишається черговий міський парк. В даний час ботанічний сад є структурним підрозділом Вільного університету Берліна.
Його площа становить близько 43 га, а колекція налічує 22 тисячі видів і зараз є найбільшою в Німеччині.
Будівництво перших оранжерей доводиться на початок 20 століття (наприклад, велику тропічну оранжерею будували з 1905 по 1907 рік). А потім комплекс поступово розростався, добудовувався і в даний час являє собою багаторівневу споруду, яке дуже важко цілком сфотографувати.

Фінансування на утримання цього дорогого об'єкта дає не тільки держава. Проводяться екскурсії, відвідування саду коштує близько 5 євро. Багато рослин мають «шефів», які оплачують їх зміст, поряд з рослиною стоїть табличка, де згадано ім'я «благодійника». Коштує це щастя від 250 до 1500 євро залежно від рідкості, примхливості і розміру підопічного.
Оранжереї мають буквену нумерацію і назву, що відображає росте в них видовий склад рослин. Природно, нумерація бере початок з великою тропічної оранжереї. Далі є розділи бегоній, тропічних культурних рослин, де я затрималася досить надовго, орхідей і ароїдних, рослини вологих тропіків, тропічні і субтропічні папороті, бромелієві, сукуленти Африки, кактуси і інші сукуленти Америки, рослини Південної Африки, рослини жарких прерій, флора Австралії і нової Зеландії, камелії та азалії, водні рослини, Середземноморські види і рослини Канарських островів. У 2010 році була урочисто відкрита пальмова оранжерея.

Звичайно, є рослини, які є предметом гордості і захоплення співробітників і ботанічного співтовариства. Наприклад, старожилами саду є один з папоротей, який привезли ще з старого Ботанічного саду, бамбук, який досягає 25 м у висоту і приростає по 30 см за добу. Можна прийти два дні поспіль на екскурсію і подивитися на це диво рослинного світу. Особливе благоговіння у співробітників і просунутих ботаніків викликає екземпляр воллемії благородної (Wollemia nobilis) в розділі австралійської флори. Його-то як вид виявили тільки 1994 році, а до того вважали, що їм милувалися лише динозаври, а нам дісталися тільки скам'янілі відбитки.
У розділі африканських сукулентів алое. Крім чисто екзотичних і цілком декоративних видів, це алое соккотрійское, яке під час спеціальних експедицій заготовляли ескулапи Олександра Македонського перед його грандіозними походами для приготування ранозаживляючих засобів. Крім того, представлені і алое сьогодення, і алое страхітливе з ефектними шипами на листках.


Дуже цікава експозиція корисних тропічних рослин. Крім чисто побутових захоплень з приводу плодоносних кави і какао, представлені різні види кориці. Крім основних - кориці цейлонської і кориці китайської, які мають світове значення на ринку прянощів, можна познайомитися, наприклад, з Коричником лавролистним, який використовується в якості прянощів тільки в країнах Індокитаю, і корицею білої, яка відноситься навіть до іншого ботанічного роду, але використовується аналогічно представникам роду Cinnamonum.
Те ж можна сказати про Альпіна. Галгант, як її ще називають, є пряним рослинам і використовується як більш дешевий замінник імбиру. Гурмани і кулінари ставлять її нижче, але практично у всіх країнах Південно-Східної Азії кореневища можна зустріти на ринку. Крім того, Альпіна використовують в якості лікарської рослини в традиційній медицині цих країн при захворюваннях шлунково-кишкового тракту і як загальнозміцнюючий засіб. Видів Альпіни дуже багато і більшість з них знаходить місцеве застосування.

У цьому ж розділі корисних тропічних рослин розмістилася і Ветиверія. Для шанувальників французької парфумерії вона більш відома як ветивер. Це злакова рослина широко вирощується для отримання в'язкого і дуже стійкого до видихання ефірного масла. Ефірна олія ветиверії отримують парової перегонкою коренів протягом доби і більше, причому коріння попередньо сушать і тривалий час бережуть. Таке зберігання істотно підвищує якість ефірного масла. Аромат ветиверії відноситься до фіксаторний - тобто він не тільки довго тримається сам, але і утримує інші запахи.

Мало хто звертає увагу на коряве деревце, схоже на мандарин своїми дрібненькими плодами. А тим часом це - бігардія, або помаранча. Звичайно, він не є чимось екзотичним в субтропічних країнах, але у нас може рости тільки в оранжереях. Ця рослина рекордсмен - з нього отримують три види різного по аромату, фармакологічну дії і вартості виду ефірного масла: з квіток - масло неролі, з плодів - масло гіркого апельсина, з листя - петігреневое масло. Тому прийшовши в аптеку, ви відразу представите, з чого зроблені перераховані масла.

У відділі орхідей важливе місце займає непентес. Величезні хижі глечики кокетливо звисають в різних кінцях оранжереї. Серед рослин Америки своїми розмірами і великою етикеткою виділяється мильне дерево. Його листя і кору індіанці центральної і Південної Америки використовували в якості миючого засобу. Високий вміст сапонінів дозволяло його використовувати як замінник мила і прального порошку.

Ботанічний музей заслуговує особливого захоплення. Він відкритий був ще в 1905 році і з тих пір вдосконалює свої експозиції з урахуванням сучасних засобів, аж до мультимедійнийх стендів. На відміну від оранжереї, конструкції якої майже не постраждали від бомбардувань, будівлю музею було дуже сильно зруйновано і відновлення тривало до 80-х років минулого століття. Може його експозиції не такі цікаві фахівця, але як викладача його стенди привели мене в повний захват. Тут можна проводити заняття для студентів та уроки біології для школярів (що власне і робиться).
При музеї знаходиться величезна бібліотека, зібрана протягом декількох століть, і гербарій.