До питання створення ботанічного заказника місцевого значення «ФІТЕУМА» в Іваничівському районі Волинської області
Науковцями Східноєвропейського університету ім. Лесі Українки виявлено місцезнаходження Phyteuma orbiculare L. в околицях с. Трубки Іваничівського району Волинської області, відомості про зростання якої в межах західної частини Волинської височини останнім часом відсутні. Нині за підтримки Волинської облдержадміністрації створюється ботанічний заказник місцевого значення «Фітеума».
Зростаючий вплив людини на оточуюче середовище визначає необхідність оцінки сучасного стану та тенденції зміни фітобіоти. Велику стурбованість викликає стрімке перетворення рослинного покриву навколо населених пунктів, що призводить до зникнення корінних екосистем та заміни їх новими, нерівноцінними, переважно рудеральносегетального типу. У зв’язку з цим під загрозою зникнення опинилася значна кількість видів рослин, що відзначаються складною біологією розвитку чи приурочені до специфічних умов зростання. Тому на порядку денному залишається виявлення територій, що відзначаються самобутністю флори, їх моніторинг та розробка заходів щодо їх охорони.
В основу наукового дослідження покладені матеріали польових обстежень, проведених протягом 2008–2019 рр. в околицях с. Трубки Іваничівського району Волинської області (Україна). За період дослідження було здійснено 5 виїздів, під час яких досліджували видовий склад судинних рослин, вивчали місцезростання рідкісних та зникаючих видів та рослинних угруповань. Був обстежений лісовий масив та торфова лука, що знаходяться в околицях с. Трубки. За матеріалами досліджень було надруковано ряд праць з метою привернути увагу до проблем проектованого заказника, основою для створення якого
слугувало єдине на території Волинської області місцезростання Phyteuma orbiculare L. Ph.orbiculare (фітеума куляста) – субсередземноморсько-субатлантичний середньоєвропейський вид, поширений на субальпійських луках, скелях, лісових галявинах, схилах, на карбонатних породах у горах в угрупованні класу Elyno-Seslerietea Br.-Bl. та дуже рідко на луках рівнин. На Волині вид перебуває на північно-східній межі ареалу.
У фондах Волинського краєзнавчого музею виявлено гербарні зразки виду (27.V.1937, Macko, 502/1-502/4, LUM), зібрані польським ботаніком, засновником музею С. Мацком на лузі в околицях с. Жабка Ківерцівського р-ну. У «Флорі УРСР» подаються найближчі рівнинні місцезнаходження виду з Рівненської області (Соснівський р-н, Гранне; Вербський р-н, Сенча) та Волинської області (м. Володимир-Волинський). На жаль, ці місцезнаходження нами не підтверджені.
Ph. orbiculare виявлено разом із Н.З. Романюк 11 червня 2008 р. в східній околиці с. Трубки Іваничівського району Волинської області поруч із автострадою Горохів – Іваничі, в стадії плодоношення у складі болотистих лук союзу Calthion palustris класу Molinio–Arrhenatheretea та евтрофних трав’яно-мохових боліт порядка Caricetalia davallianae класу Scheuchzerio–Caricetes nigree.
Повторні обстеження були проведені 20 травня 2011 р. І. Кузьмішиною, О. Кузяріним, В. Войтюком, 21 травня 2012 р. Л. Коцун, І. Кузьмішиною, В. Войтюком, під час яких було виявлено локалітети рідкісних видів рослин, що перебувають під охороною Червоної книги України (Carex davalliana Smith, C. umbrosa Host., Dactylorhiza incarnata (L.) Soό, D. majalis (Reichenb. P.F.Hunt et Summerhayes, Schoenus ferrugineus L.), 2 рідкісних рослинних угруповань (Caricetum davallianae i Schoenetum ferruginei), а також регіонально рідкісних видів Valeriana simplicifolia Kabath. та Salix rosmarinifolia L.
Вважаємо, що взяття під охорону 1 га території дозволить зберегти єдине в області місцезростання Ph. orbiculare і підвищить відсоток заповідності Іваничівського району, який на сьогодні становить 4,4 % проти 10,92 % для всієї Волинської області. Підготовлене наукове обґрунтування на створення заказника місцевого значення «Фітеума» неодноразово було передано у державне управління охорони навколишнього середовища. Проте ініціатива створення об’єкта природно-заповідного фонду зустріла опір місцевої влади у зв’язку із можливістю торфорозробок на осушеній території. В резолюціях науково практичних конференцій «Природная среда Полесья и устойчивое развитие агропромышленного комплекса региона», (12–14 вересня 2012 р., Поліський аграрно-екологічний інститут, м. Брест, Республіка Білорусь), «Природозаповідання як основна форма збереження біорізноманіття» (20–21 вересня
2012 р., Національний природний парк «Кременецькі гори», м. Кременець, Україна), на нараді з екології водно-болотних угідь і торфовищ (м. Київ, Україна, 2013 р.) та Круглого столу «Екологічні проблеми Волині» (24–26 березня 2016 р., кафедра екології Луцького національного технічного університету м. Луцьк, Україна) було звернуто увагу на необхідність посприяти створенню пропонованого заказника.
Зусиллями екологів управління екології та природних ресурсів Волинської обласної державної адміністрації та науковців СНУ призупинено початок робіт щодо торфорозробок на дослідженій території. Нині проводиться збір погоджень та довідок, розроблення картографічних матеріалів, їх упорядкування та затвердження, що пришвидшує в межах Волинської області створення нового об'єкту природнозаповідного фонду – ботанічного заказника місцевого значення «Фітеума».