Наукове обґрунтування необхідності створення ботанічного заказника місцевого значення «Фітеума» (2019 р.)

Матеріал з wiki.vnu.edu.ua
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ботанічний заказник «Фітеума» в селі Трубки Павлівської ОТГ створений за рішенням 29-ї сесії Волинської обласної ради від 12 березня 2020 року.

Ботанічний заказник «Фітеума».jpg
Ботанічний заказник «Фітеума» 1.jpg
Ботанічний заказник «Фітеума» 2.jpg
Ботанічний заказник «Фітеума» 3.jpg
Ботанічний заказник «Фітеума» 7.jpg
Ботанічний заказник «Фітеума» 4.jpg
Ботанічний заказник «Фітеума» 5.jpg


Phyteuma orbiculare L. (Ph. fistulosum Rchb., Ph. cordifolium Vill., Ph. tenerum Rich. Schulz subsp. anglicum Rich. Schulz) – фітеума куляста – субсередземноморсько-субатлантичний середньоєвропейський вид, поширений на субальпійських луках, скелях, лісових галявинах, схилах, на карбонатних породах у горах в угрупованні класу Elyno-Seslerietea Br.-Bl. та дуже рідко на луках рівнин. У флорі сусідньої Білорусі відсутній, у Польші росте досить рідко у Карпатах, Судетах. У «Флорі УРСР» подаються найближчі рівнинні місцезнаходження виду з Рівненської області (Соснівський р-н, Гранне (Барбарич!), Вербський р-н, Сенча (Котов!) та Волинської області (м. Володимир-Волинський). У фондах Волинського краєзнавчого музею виявлено гербарні зразки виду (27.V.1937, Macko, 502/1-502/4, LUM), зібрані польським ботаніком, засновником музею С. Мацком на лузі в околицях с. Жабка Ківерцівського р-ну Волинської області. Нами не підтверджені місцезнаходження в околицях м. Володимир-Волинського та с. Жабка. На Волині вид перебуває на північно-східній межі ареалу.

Ph. orbiculare виявлено 11 червня 2008 р. в східній околиці с. Трубки Іваничівського району Волинської області недалеко від автостради Горохів – Іваничі, в стадії плодоношення у складі болотистих лук союзу Calthion palustris класу Molinio–Arrhenatheretea та евтрофних трав’яно-мохових боліт порядка Caricetalia davallianae класу Scheuchzerio–Caricetes nigree
. Особини фітеуми трапляються куртинами на площі біля 1500 м2 (50х30). Травостій представлений гігрофітами: осотом річковим (Cirsium rivulare), гравілатом річковим (Geum rivale), коронарією зозулячою (Coronaria flos-cuculi), перстачами гусячим і прямостоячим (Potentilla anserina, P. erecta). На 1м2 нами виявлено по 2-3 куртини. Співвідношення між вегетативними та генеративними особинами пропорційне. Рослини у задовільному стані, цвітуть та плодоносять. На більш вологих місцях рослини зрідка трапляються у «вікнах» серед щучнику дернистого та очерету південного.

Повторні дослідження були проведені 20 травня 2011 р. І. Кузьмішиною, О. Кузяріним, В. Войтюком та 21 травня 2012 р. Л. Коцун, І. Кузьмішиною, В. Войтюком, під час яких було виявлено локалітети 5 рідкісних видів рослин, занесених до Червоної книги України (Carex davalliana Smith, C. umbrosa Host., Dactylorhiza incarnata (L.) Soό, D. majalis (Reichenb. P.F.Hunt et Summerhayes, Schoenus ferrugineus L.), 2 рідкісних рослинних угруповань (Caricetum davallianae i Schoenetum ferruginei), а також регіонально рідкісних видів Valeriana simplicifolia Kabath. та Salix rosmarinifolia L.