Науковий семінар з елементами тренінгу «Оцінка якості поверхневих вод методами біоіндикації»
19 травня на кафедрі фізичної географії відбувся науковий семінар «Оцінка якості поверхневих вод методами біоіндикації» з елементами тренінгу, який організувала доцент кафедри фізичної географії Ірина Нетробчук. На заході були присутні викладачі кафедри Зоя Карпюк, Юрій Білецький, Валентина Стельмах, лаборант Сергій Ковальчук і здобувачі ОПП «Гідрологія» бакалаврського та магістерського рівнів. На початку дійства спікер Ірина наголосила на важливості якості поверхневих водойм у житті людини, ознайомила присутніх із методами їх оцінки, звернула увагу на біоіндикатори й особливості біоіндикації у водоймах різного типу та розповіла про макрофіти.
Під час семінару з цікавою доповіддю про екологічну проблему прискореного розвитку мікроводоростей («цвітіння» води) у прісноводних водоймах виступила доцент Зоя Карпюк. Спікерка наголосила на так званому шкідливому цвітінні, яке є загрозою для нас, особливо влітку. Винуватець такого цвітіння – ціанобактерії, які виробляють ціанотоксини. Вони по-різному впливають на здоров’я людини. Деколи люди купаються у таких водоймах без будь-якої шкоди для себе, тому що той самий вид ціанобактерій може мати штами з різною ціанопродуктивністю, і візуально розрізнити ці штами неможливо. Небезпека для людини та тварин визначається кількістю токсинів у воді. На завершення свого виступу доповідачка зазначила, що маємо вирішувати самі – купатися у воді, яка цвіте, чи ні; пити воду з водогону чи купувати артезіанську (хоча б у період цвітіння води). Але у будь-якому випадку треба бути обережними і знати про небезпеку, яка ховається у воді, що цвіте.
До обговорення теми семінару активно долучилися студенти Гідр-22 та Гідр-32, які виступили із заздалегідь підготовленими доповідями. Так, Дмитро Гусєв розповів про якість і класи води; Вадим Русило проінформував про біоіндикацію за визначенням трофічного статусу водойм; Єлизавета Щесюк доповіла про макрофіти як індикатори умов середовища; Віталія Судимак додала інформації про макрофіти-індикатори трофічного статусу водойм.
На завершення семінару організатор Ірина провела тренінг щодо визначення назв водних вищих рослин (макрофітів) за допомогою програми PlantNet. Крім того, учасники дійства спостерігали в світловий і цифровий мікроскоп краплі води, взятої з відібраної проби у меліоративному каналі Центрального парку культури і відпочинку імені Лесі Українки, щоб побачити сукупність мікроскопічних і дрібних організмів, що мешкають у водоймі. Також розглядали клітини листка ряски триборозенчастої.
Науковий семінар із елементами тренінгу пройшов в атмосфері свободи спілкування між учасниками дійства. Під час заходу значна увага була приділена практичним умінням. Виступи здобувачів на семінарі сприяють розвитку навичок наукових доповідей на конференціях, майбутньому захисту кваліфікаційних робіт, а також підвищенню рівня знань із питань сучасних напрямів розвитку науки та технологій.