Переддипломна практика: цілі та завдання

Матеріал з wiki.vnu.edu.ua
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Переддипломна практика є одним з важливих елементів підготовки викладачів біології.
Переддипломна практика спрямована на вдосконалення дослідницьких та творчих якостей студентів, а також їх ознайомлення з практичними питаннями організації наукових досліджень в галузі біології. Під час переддипломної практики перевіряється рівень наукової підготовки студентів, їх знань, вмінь і навичок щодо проведення досліджень, спрямованих на всебічне оволодіння основними методами і засобами біологічних досліджень, обробкою отриманої статистичної інформації.
Переддипломна практика студентів спеціальності 091 Біологія організується на базі кафедрі фізіології людини і тварин, зоології, ботаніки і методики викладання природничих наук, а також науково-дослідних лабораторій цих кафедр.
Розподіл по груповим керівникам здійснюється відповідно до наказу про затвердження тематики кваліфікаційних робіт.
Набуті знання та вміння студенти використовують при оформленні та захисті кваліфікаційних робіт.
Переддипломна практика проводиться у 3 семестрі та триває 6 тижнів.
Обов'язки керівника практики:

  1. Організовує роботу студентів на базі випускаючої кафедри та науково-дослідної лабораторій по узгодженню з їх завідувачами.
  2. Контролює проходження студентами переддипломної практики, дотримання ними встановленого режиму роботи.
  3. Надає консультативну допомогу студентам під час виконання ними завдань практики та оформлення звіту практики.
  4. Підводить підсумки переддипломної практики і звітує про них на засіданні кафедри.

Обов'язки студента-практиканта:

  1. Бере участь у настановчій і підсумковій конференціях з переддипломної практики.
  2. Своєчасно прибуває до місця проходження практики.
  3. Виконує всі розпорядження керівника практики, дотримується встановленого режиму роботи.
  4. Виконує всі необхідні види робіт, передбачені програмою переддипломної практики.
  5. У встановлені строки надає звіт за результатами практики.

Цілі та завдання

Мета практики полягає у формуванні дослідницьких навичок та вмінь, необхідних для практичного застосування новітніх наукових досягнень у професійній діяльності.

Завдання практики передбачають:

  1. Поглиблення та закріплення теоретичних знань студентів щодо організації наукових досліджень з біології, отриманих ними під час вивчення фундаментальних та прикладних дисциплін. Ознайомлення з організацією роботи науково-дослідних лабораторій при випускаючих кафедрах.
  2. Вдосконалення вміння застосовувати набуті знання на практиці під час проведення дослідницької роботи, обробки отриманих даних та оформлення результатів у вигляді кваліфікаційної роботи.
  3. Формування вміння робити наукові доповіді та кваліфіковано вести наукову дискусію.
  4. Формування вміння користуватися сучасними інформаційними засобами з метою ознайомлення з останніми досягненнями сучасної вітчизняної та зарубіжної біології. Розвиток творчого ставлення до професії викладача біології, прагнення до постійного професійного самовдосконалення.

Компетенції

До кінця проходження переддипломної практикистуденти-магістрантибудуть компетентними у таких питаннях:
Загальні компетенції:

  • ЗК1. Здатність до пошуку та аналізу інформації з використанням різних джерел, у т.ч. результатів власних досліджень.
  • ЗК2. Здатність генерувати нові ідеї (креативність).
  • ЗК4. Здатність виконувати професійні функції і проводити дослідження на відповідному рівні у галузі біологічних наук і на межі предметних галузей.
  • ЗК6. Здатність до прийняття рішень у складних і непередбачуваних умовах, що потребує застосування нових підходів та прогнозування.
  • ЗК7. Здатність до абстрактного мислення, аналізу і синтезу інформації в галузі біологічних наук і на межі предметних галузей.

Спеціальні (фахові, предметні) компетенції:

  • ФК1. Здатність до поглиблення теоретичних та методологічних знань у галузі біологічних наук і на межі предметних галузей.
  • ФК2. Здатність застосовувати знання у професійній діяльності з урахуванням новітніх досягнень, у т.ч. для дослідницької роботи.
  • ФК3. Здатність використовувати знання й практичні навички в галузі біологічних наук і на межі предметних галузей для виконання професійних завдань, у т.ч. для дослідження різних рівнів організації живих організмів, біологічних явищ і процесів.
  • ФК4. Навички аргументованого ведення дискусії та спілкування в галузі біологічних наук і на межі предметних галузей.
  • ФК7. Здатність на основі розуміння сучасних наукових фактів, концепцій, теорій, принципів і методів приймати рішення з важливих проблем біології і на межі предметних галузей.
  • ФК9. Здатність планувати і проводити наукові дослідження у галузі біологічних наук і на межі предметних галузей, здійснювати їх інформаційне, методичне, матеріальне забезпечення, інтерпретувати дані і робити висновки, готувати результати наукових робіт до оприлюднення.
  • ФК 10. Знання основних сучасних положень фундаментальних наук стосовно походження, розвитку, будови і процесів життєдіяльності живих організмів, здатність їх застосовувати для формування світоглядної позиції.

Програмні результати навчання:

  • ПРН1. Вміти спілкуватись у діалоговому режимі українською та іноземними мовами з коле
  • гами та цільовою аудиторією.
  • ПРН2. Використовувати інформаційніресурси:бібліотеки, бази даних, інтернет ресурси для пошуку необхідної інформації.
  • ПРН3. Знаходити шляхи швидкого та ефективного розв'язк у поставленого завдання, генерувати нові ідеї, використовуючи отримані знання та навички.
  • ПРН4. Визначати свій внесок у справу, здійснювати злагоджену роботу на результат з врахуванням суспільних, державних і виробничих інтересів.
  • ПРН6. Дотримуватись норм академічної доброчесності під час навчання та проведеннята проводження наукової діяльності з метою забезпечення довіри до результатів наукової роботи, знати основні правові категорії та особливості використання результатів інтелектуальної діяльності.
  • ПРН15. Знати принципи розробки алгоритму та проведення дослідно-пошукової діяльності за спеціалізаціями "фізіологія людини і тваринз основами нейробіології", "прикладна зоологія", "вищі рослинпи і прикладна ботаніка".
  • ПРН16. Застосовувати набуті знання для вирішення конкретних практичних завдань за спеціалізаціями "фізіологія людини і тваринз основами нейробіології", "прикладна зоологія", "вищі рослинпи і прикладна ботаніка".

Етапи практики:

Етапи Зміст, основні завдання, тривалість
Підготовчий Ознайомлення студентів планом проведення переддипломної практики, термінами та місцями її проведення, формою звітності, вимогами до ведення звітної документації.
Ознайомлювальний Відвідування відкритих занять викладачів та науково-методичних семінарів випускової кафедри. Ознайомлення з роботою наукових лабораторій та науковою роботою випускової кафедри. Проведення профорієнтаційної роботи в навчальних закладах. Апробація результатів роботи на наукових конференціях та (або) наукових семінарах.
Основний Завершення оформлення робочого каталогу і формування списку використаної літератури. Підготовка реферату, анотації проведеного дослідження. Розміщення цього матеріалу на веб-сторінці кафедри, факультету.
Підсумковий Захист практики.

Підведення підсумків практики

По закінченні переддипломної практики проводиться заключна конференція, на якій студенти звітують про виконану роботу, а також висловлюють свою думку щодо змісту та організації практики.
Звіт переддипломної практики здійснюється у формі передзахисту кваліфікаційної роботи та надання інформації щодо оприлюднення результатів досліджень (статті, тези, виступи на конференціях тощо). Результати передзахисту заносяться у протоколи засідань кафедри.

Оцінювання результатів практики

Зміст роботи, що оцінюється Кількість балів
Теоретична підготовка:

–знанняпредмету та об’єкту дослідження;
–знання стану досліджуваної проблеми.

20
Особистісні характеристики:

–дисциплінованість під час проходження практики;
–ініціативність;–самостійність;
–професійна спрямованість;
–інноваційність тощо.

20
Оцінювання звітної документації: 20
Захист практики. 40

Диференційований залік не ставиться у випадку, коли представлена робота на підсумковій конференції переддипломної практики має наступні недоліки:

1. Недоліки в оформленні.

  • Відсутність будь-якої складової у структурі роботи, що передбачено чинними вимогами університету до роботи певного рівня вищої освіти.
  • Недотримання вимог щодо оформлення робіт.
  • Відсутність авторської інтерпретації змісту таблиць і графіків.
  • Бібліографічний опис джерел у списку використаної літератури наведено довільно, без дотримання вимог дійсного Положення про кваліфікаційну роботу (проєкт).
  • - Обсяг роботи не відповідає вимогам.

2. Недоліки змісту як структурної складової роботи.

  • Зміст роботи не розкриває тему повністю.
  • Сформульовані розділи (підрозділи) не відбивають реальну проблемну ситуацію, стан об’єкта, тобто не стосуються теми (предмету, об’єкту) дослідження.

3. Недоліки вступу.

  • Мета дослідження не пов’язана з проблемою, сформульована абстрактно і не відбиває специфіки об’єкта і предмета дослідження.
  • В об’єкті не виділяється та його частина, яка є предметом дослідження.
  • Має місце збіг формулювання проблеми, мети, завдань роботи.

4. Недоліки оглядово-теоретичного розділу роботи.

  • Відсутність згадування важливих літературних джерел, що мають пряме відношення до розв’язання проблеми та опублікованих у доступній для студентів літературі, що вийшла друком за останні 5 років.
  • Використання великих фрагментів чужих текстів без вказівки на їх джерела, у тому числі кваліфікаційних робіт (проєктів) студентів минулих років.
  • Відсутність аналізу вітчизняних та зарубіжних праць, присвячених проблематиці дослідження.
  • Тема роботи не збігається з метою дослідження.

5. Недоліки аналітичного та емпіричного розділів роботи.

  • Робота побудована на основі чужої методики, модифікованої і скороченої автором без перевірки якості модифікації і скорочень.
  • Автор використовує методики без посилань на джерело їх отримання або їх автора.
  • У роботі відсутній детальний опис процедури проведення дослідження: за наведеним описом відтворення процедури є неможливим.
  • У роботі відсутня інтерпретація отриманих результатів, висновки побудовані як констатація первинних даних

6. Недоліки висновків.

  • Кінцевий результат не відповідає меті дослідження, висновки не відповідають визначеним завданням.

7. Етичні аспекти роботи.

  • Автор порушив етичні норми, невиправдано розкрив анонімність учасників дослідження.
  • Автор використовує дані інших дослідників без посилання на їх праці, де ці результати опубліковані.
  • Автор формулює практичні рекомендації, пропонуючи рішення, що виходять за межі його професійної компетентності і можуть мати непередбачувані наслідки для суспільства.

Шкала оцінювання

Оцінка в балах за всі види навчальної діяльності для екзамену для заліку
90 – 100 Відмінно Зараховано
82 – 89 Дуже добре Зараховано
75 - 81 Добре Зараховано
67 -74 Задовільно Зараховано
60 - 66 Достатньо Зараховано
1 – 59 Незадовільно Незараховано(з можливістю повторного складання)

Методичні рекомендації щодо проходження практики


  1. Оформлення курсових, дипломних і магістерських робіт  : методичні вказівки для студентів біологічного факультету / С.О. Волгін, С.О. Гнатуш, В.В.Манько. – Вид. 3-тє, випр. і доп. – Л.  : Львівський національний університет імені Івана Франка, 2012. –52 с.
  2. Волгін С. О., Кузьмішина І. І., Дмитроца О. Р., Зінченко М. О., Іванців О. Я., Коцун Л. О., Фіщук О. С. Написання і оформлення курсових робіт освітньо-кваліфікаційного ступеня «бакалавр» : методичні рекомендації. 48 с. – 2021 р.
  3. Шевчук М. Й. Курсова та кваліфікаційні роботи освітньо-кваліфікаційного рівня «Бакалавр», «Спеціаліст», «Магістр» / [Шевчук М. Й., Волгін С. О., Лісовська Т. П., Войтюк В. П., Кузьмішина І. І., Коцун Л. О.. –Методичні рекомендації до написання та оформлення. Для студентів біологічного факультету, які спеціалізуються на кафедрі ботаніки. – Луцьк: ПП. Іванюк В. П., 2016. – 64 с.]

Рекомендована література

  1. Бюлетень ВАК України. Спеціальний випуск. – 2000. – No 2. – 48 с.
  2. Нові вимоги до оформлення бібліографічного опису літературних джерел // Український пульмонологічний журнал. – 2008. – No 2. – С. 72.
  3. Основи методології та організації наукових досліджень: Навч. посіб. для студентів, курсантів, аспірантів і ад’юнктів / за ред. А. Є. Конверського. – К.: Центр учбової літератури, 2010. – 352 с.
  4. Пілюшенко В. Л., Шкрабак І. В., Словенко Є. І. Наукове дослідження: організація, методологія, інформаційне забезпечення. –К. – 2004. – 206 с.
  5. Право інтелектуальної власності Європейського Союзу та законодавство України / За ред. Ю.М. Капіци; Кол. авт.: Ю.М. Капіца, С.К. Ступак, В.П. Воробйов та ін. – К.: Слово, 2006. – 1104 с.
  6. 26_01_08.doc. Приклади оформлення бібліографічного опису у списку джерел, який наводять у дисертації, і списку опублікованих робіт, який наводять в авторефераті
  7. ЦехмістроваГ. С. Основи наукових досліджень. Навчальний посібник. – К. : Видавничий Дім «Слово», 2004. – 240 с.
  8. Шейко В. М., Кушнаренко Н. М. Організація та методика науково-дослідницької діяльності. – К.: Знання-Прес, 2003. – 295 с.