Практичне заняття з карпології. Тема: "«Морфологічна різноманітність плодів у рослинному світі»"

Матеріал з wiki.vnu.edu.ua
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Практичне заняття «Морфологічна різноманітність плодів у рослинному світі»

Практичне заняття «Морфологічна різноманітність плодів у рослинному світі»
Практичне заняття «Морфологічна різноманітність плодів у рослинному світі»
Практичне заняття «Морфологічна різноманітність плодів у рослинному світі»
Практичне заняття «Морфологічна різноманітність плодів у рослинному світі»
Практичне заняття «Морфологічна різноманітність плодів у рослинному світі»
Практичне заняття «Морфологічна різноманітність плодів у рослинному світі»
Практичне заняття «Морфологічна різноманітність плодів у рослинному світі»
Практичне заняття «Морфологічна різноманітність плодів у рослинному світі»
Практичне заняття «Морфологічна різноманітність плодів у рослинному світі»
Практичне заняття «Морфологічна різноманітність плодів у рослинному світі»

Мета заняття:

  • Ознайомити студентів із основними типами плодів (простими, складними, мнoжними) та їх морфологічними ознаками.
  • Розвинути навички класифікації плодів за зовнішньою будовою.
  • Сприяти формуванню вміння наглядно презентувати наукову інформацію.

Завдання:

  1. Вивчити теоретичні основи морфології плодів:
  • зрозуміти, що таке перикарп і які його шари;
  • розрізняти за будовою кістянки, ягоду, коробочку, сім’янку, зернянку тощо.
  1. Проаналізувати зразки плодів із гербарію або живі екземпляри:
  • описати форму, розміри, поверхневі особливості (волосистість, ребристість);
  • визначити тип плода.
  1. Підготувати міні-презентації у вигляді плакатів, у яких:
  • наочно показати декілька прикладів кожного типу плодів;
  • коротко підписати ключові морфологічні ознаки;
  • проілюструвати способи розповсюдження насіння (жирова, вітрова, водна та ін.).

Хід заняття
Вступ

  • Коротке повторення теорії: визначення плода, класифікація за будовою.
  • Розподіл студентів на групи по 3–4 особи.

Практична частина

  • Кожна група отримує набір зразків плодів або фото-зразки.
  • Студенти детально оглядають і описують морфологію кожного зразка, роблять ескізи в робочих зошитах.

Підготовка плакатів.

  • На великому аркуші ватману кожна група малює або клеїть зображення плодів, позначає перикарп, насінину, тип плода.
  • Додає короткі підписи із зазначенням прикладів видів рослин.

Презентація результатів.

  • Кожна група виступає з 3–5-ввилинною доповіддю, показуючи свій плакат.
  • Відповідь на питання однокурсників і викладача.

Підсумок.

  • Обговорення найцікавіших знахідок, порівняння плакатів.
  • Вказівки викладача щодо поглибленого вивчення окремих типів плодів.

Очікувані результати

  1. Студенти вміють розпізнавати та класифікувати плоди за морфологічними ознаками.
  2. Набуті навички наочного подання результатів (постерної презентації).
  3. Поглиблене розуміння взаємозв’язку будови плода та способу розповсюдження насіння в природі.