Тиждень географічного факультету 17-21.10.2022 р.
Упродовж 17–21 жовтня в Університеті відзначали Тиждень географічного факультету. У зв’язку з воєнним станом у країні цьогоріч формат заходів був дещо змінений. Не відбулося святкових урочистостей із нагоди відкриття дійства, а також традиційного звітного концерту. Розпочався тиждень із благодійного ярмарку «Бадьорий ранок». Студентів, працівників і гостей частували смаколиками та гарячими напоями, а вони натомість залишали кошти в скриньці для потреб ЗСУ, на які закуплено пальник для приготування їжі для наших Героїв на передову, солодощі тощо. Окрім того, в холі запрацювала святкова фотозона, виконана у кольорах символіки факультету і водночас патріотична.
Під час Тижня географічного факультету студенти разом із доцентами Іриною Нетробчук і Зоєю Карпюк й інженерами лабораторії краєзнавчих атласів Романом Качаровським та Оленою Антипюк відвідали Музей сучасного українського мистецтва Корсаків та Музей науки і техніки. У Музеї сучасного мистецтва Корсаків молодь ознайомилася з колекцією творів мистецтва (живописом, графікою, скульптурою, інсталяціями, відеоартом тощо) найкращих українських авторів ХХ–ХХІ ст. Особлива увага в експозиції приділена військовій тематиці, зокрема подіям російсько-української війни. У Музеї науки і техніки студенти відвідали 18 кафедр, зокрема музичну, архітектури та дизайну, світло-оптичну, фізико-хімічну, військову, медичну, геймінгу, фізики та механіки й інші. Окрім того, молодь ознайомилася з історією технічного прогресу, зокрема з експонатами телефонів, телевізорів, радіоприймачів, комп’ютерів тощо з різних часових проміжків. Родзинка музею – його інтерактивність, адже усього можна торкатися руками. За підтримки студентської ради факультету відбувся день настільних ігор. Ніщо так не об’єднує велику географічну родину, як теплий чай із солодощами, цікаві ігри та весело проведений разом час.
Інженери ІІ категорії навчальної лабораторії краєзнавчих атласів Роман Качаровський та Олена Антипюк і доценти кафедри фізичної географії Зоя Карпюк, Сергій Полянський, Лариса Чижевська провели день відкритих дверей лабораторії та виставку спільних результатів наукових досліджень студентів, викладачів кафедри, співробітників лабораторії – статей у вітчизняних й індексованих у наукових зарубіжних виданнях, тез доповідей науково-практичних конференцій, присвячених дослідженню сучасного стану природно-заповідного фонду області в розрізі територіальних громад і басейнів малих річок, туристично-рекреаційного потенціалу адміністративних районів й окремих громад. Під час заходу Зоя Карпюк презентувала сигнальний екземпляр монографії «Локальна екомережа Луцької міської територіальної громади». Студенти спеціальності 193 Геодезія та землеустрій під керівництвом старшого викладача Лариси Вакулюк відвідали екскурсію «Забудова древнього Лучеська». Надзвичайно цікавим і пізнавальним був тематичний супровід старшого наукового співробітника Державного історико-культурного заповідника у м. Луцьк, завдяки чому майбутні геодезисти та землевпорядники поглянули на Старе місто крізь призму часу. 18 жовтня відбулася традиційна ІV інтелектуальна гра «GeoGame». Учасників заходу супроводжували дружня атмосфера та дух суперництва. Переможці отримали подарункові сертифікати, а учасники дійства – почесні грамоти. У межах освітньої компоненти «Географія сфери обслуговування» студенти у супроводі викладачів Надії Ткачук й Оксани Новосад відвідали «Золотий Дукат» – кав’ярню із затишною атмосферою та цікавим тематичним інтер’єром.
Студенти І, ІІІ курсів, а також магістранти кафедри фізичної географії стали учасниками презентації навчально-дослідницького краєзнавчого відеопроєкту «Заказник Воротнів: Оповідки Воротнівського лісу», створеного за дослідженнями юних краєзнавців ВЦНПВТК, творчої студії «Буревітер», Лісівничого молодіжного центру в співпраці з викладачами кафедри фізичної географії (наукові консультанти – доценти Ніна Тарасюк, Олександр Вовк й Ірина Нетробчук).
Доцент Олександр Вовк у межах заняття з навчальної дисципліни «Геологія» провів цікавий конкурс «Придумай загадку про мінерал – отримай додатковий бал». Студенти разом із доцентом Тетяною Павловською побували на екскурсії у Волинському регіональному музеї українського війська та військової техніки. Подивитися було що. Фонди музею налічують близько 1000 експонатів, репрезентуючи авіаційну та бронетанкову техніку, артилерійське і зенітно-ракетне озброєння, стрілецьку зброю, апаратуру й обладнання військ зв’язку, а також різноманітні матеріали військової історії. Послухати також було що. Зберігач фондів Василь Карпюк розповів про експонати і їхню «долю». Лекція мала тісний зв’язок із воєнними реаліями сьогодення (новини, події, персоналії, факти, фейки, гіпотези) та географічними знаннями.
Відбулися відкриті змагання зі спортивного орієнтування в закритих приміщеннях. Організатори заходу – географічний факультет і Луцька федерація спортивного орієнтування. У змаганнях взяло участь понад 70 осіб. Переможців нагородили почесними дипломами. Зазначимо також, що в переддень змагань відбувся майстер-клас зі спортивного орієнтування. Студенти, що не мали досвіду, проте мали бажання взяти участь у заході, отримали можливість підготуватися й ознайомитися з особливостями та правилами спортивного орієнтування.
Також відбувся науковий семінар «Організація охорони, використання і популяризації міської природної і культурної спадщини (на прикладі об’єктів м. Луцька)» за участі викладачів кафедри фізичної географії Зої Карпюк, Лариси Чижевської, Сергія Полянського, інженерів лабораторії краєзнавчих атласів Романа Качаровського, Олени Антипюк і студентів. Присутні обговорили питання важливості збереження природно-історичного середовища Луцька як одного з найдавніших східнослов’янських міст, що завдяки особливостям довкілля і культурним пам’яткам може конкурувати з іншими містами України та має значні перспективи для соціально-економічного розвитку. Студенти кафедри геодезії, землевпорядкування та кадастру прослухали лекцію доцента Володимира Радзія «Оцінка збитків, завданих земельному фонду України внаслідок збройної агресії Російської Федерації». Увагу присутніх було закцентовано на проблемі деградації ґрунтового покриву внаслідок ведення військових дій. На базі Центрального парку культури і відпочинку імені Лесі Українки відбулося практичне заняття на тему «Комплекс основних заходів експлуатації осушувальної системи» для здобувачів ОП «Гідрологія» магістерського, бакалаврського рівнів у межах співпраці зі стейкхолдерами. Його мета – проаналізувати комплекс основних заходів експлуатації осушувальної системи й основні відомості про осушення та осушувальні меліорації.
Також відбулася творча зустріч із заслуженим вчителем України Надією Синьою, організована доцентами Ніною Тарасюк і Ларисою Чижевською. Надія Антонівна поділилася багатолітнім досвідом роботи з учнями та дала студентам багато корисних настанов і порад. Проведенню заходу не завадила навіть повітряна тривога, тому спілкування продовжили в укритті, де попрацювали не менш продуктивно в дружній невимушеній атмосфері. На кафедрі геодезії, землевпорядкування та кадастру відбулося відкрите практичне заняття «Будова електронного тахеометра та порядок дій на станції тахеометричного знімання». Студенти-землевпорядники ІІ курсу під керівництвом старшого викладача Віктора Расюна ознайомилися з будовою, технічними характеристиками та базовими навичками роботи з сучасним геодезичним приладом – тахеометром Trimble 3305 dr. На кафедрі економічної та соціальної географії відбувся круглий стіл щодо центрів культурних послуг як інструменту згуртованості громад. Координатор проєкту Яна Мілевська ознайомила присутніх із досвідом реалізації однойменного міжнародного проєкту на базі пілотних територіальних громад із семи областей України. Палке обговорення серед учасників викликало питання розвитку будинків культури як дотаційних об’єктів на території громад, які передбачають зменшення видатків на фінансування сфери культури через надання додаткових послуг – оренди, різноманітних заходів тощо.
Студенти кафедри туризму та готельного господарства відвідали заклад «Okwine». Молодь ознайомилася з особливостями та технологіями виготовлення різноманітних напоїв, географією їх виробництва й експорту. Особливу увагу сомельє Володимир Темченко звернув на мистецтво споживання різних груп напоїв. Відбулася лекція-презентація доцента Олександра Мельника й аспіранта четвертого року навчання Павла Манька «Оцінка динаміки змін лісового покриву Волинської області за допомогою Google Earth Engine». Під час заходу увагу закцентовано на застосуванні сервісів для просторо-часового моніторингу лісового покриву на прикладі Волинської області. Студенти ІІ та ІV курсів разом із викладачами відвідали Музей Волинської ікони, де довідалися історію створення унікальних апостольських ікон, розвитку іконопису нашого краю. Цікаво було простежити динаміку цього виду мистецтва залежно від суспільно-політичних подій на Волині, панування тих чи тих релігійних поглядів. Особливо зворушила чудотворна ікона Холмської Божої Матері, що оберігає нашу землю і народ від початку ХІІІ століття.
Також відбувся тренінг «Вище гір можуть бути тільки гори», у межах якого студенти поспілкувалися з випускником географічного факультету, альпіністом Денисом Пєсковим. Організатор заходу – доцент кафедри туризму та готельного господарства Ірина Єрко. Тренінг через сигнал повітряної тривоги відбувся в укритті, проте це не завадило Денисові Пєскову поділитися зі студентами неоціненним досвідом підкорення гірських вершин, зокрема восьмитисячників. Яких зусиль потрібно докласти, щоб досягти таких висот, як готуватися до штурму, яке спорядження необхідно мати, наскільки важлива фізична та психологічна підготовка, що таке «гірська хвороба» та які її наслідки – все це і багато іншого студенти почули від нашого гостя. Окрім того, альпініст продемонстрував спорядження для сходження й одягнув одного зі студентів у все необхідне.