Фауна України та її вивчення у шкільному курсі біології та природничих наук

Матеріал з wiki.vnu.edu.ua
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дисципліна Опис дисципліни
«Фауна України та її вивчення у шкільному курсі біології та природничих наук» Вибіркова дисципліна
Рівень BO Бакалавр
Назва спеціальності/освітньо-професійної програми Галузь знань 01. Освіта/педагогіка
Спеціальність 014. Середня освіта (Природничі науки). ОПП Середня освіта. Природничі науки.
Форма навчання Денна, заочна
Курс, семестр, протяжність 4 курс, 7 семестр, 7 кредитів
Семестровий контроль залік
Обсяг годин (усього: з них лекції/практичні) Усього: 210 год, денна – лекцій 34 год., лабораторні 32 год. / заочна - лекцій 10 год., лабораторні 8 год.
Мова викладання Українська
Кафедра, яка забезпечує викладання Зоології
Автор дисципліни Кандидат біологічних наук, доцент Бусленко Леся Володимирівна
Короткий опис
Вимоги до початку вивчення Студент повинен знати загальні риси організації, фізіології та екології тварин різних систематичних груп, методику викладання біології.
Що буде вивчатися Метою викладання навчальної дисципліни «Фауна України та її вивчення у шкільному курсі біології та природничих наук» є всебічне вивчення тваринного світу, його різноманіття, життєдіяльності тварин різних таксономічних груп, їх розповсюдження, зв’язок із зовнішнім середовищем існування, закономірності розподілу фауністичних комплексів по території України, а також господарське значення та роль в біосфері.

Основними завданнями вивчення дисципліни «Фауна України та її вивчення у шкільному курсі біології та природничих наук» є надання студентам базових знань про різноманітність фауни України від найпростіших одноклітинних форм до високоорганізованих ссавців. Завданнями дисципліни також є сформувати у студентів уявлення про особливості фауністичних комплексів різних ландшафтно-кліматичних зон України; висвітлення основних питань, пов'язаних з охороною і раціональним використанням тваринних ресурсів України.

Чому це цікаво/треба вивчати Курс «Фауна України та її вивчення у шкільному курсі біології та природничих наук» є дуже цікавим, оскільки дасть змогу студентам оволодіти знаннями стосовно становлення і еволюції фауни, ознайомить із видовим різноманіттям тварин в Україні; фоновими видами, ендеміками, рідкісними і зникаючими видами тварин та їх поширенням; значенням різних груп і видів тварин у народному господарстві і в природних екосистемах; сучасні напрямки досліджень фауни; проблеми охорони і раціонального використання тварин.

Також студенти навчатьсядавати характеристику фауни різних регіонів України; аналізувати біологію та особливості екології видів; проводити спостереження за тваринами у природі; здійснювати ідентифікацію видів.

Чому можна навчитися (результати навчання) Після вивчення курсу студенти отримають наступні програмні результати навчання:

Давати характеристику фауни різних регіонів України; аналізувати біологію та особливості екології видів; проводити спостереження за тваринами у природі; здійснювати ідентифікацію видів. Дотримуватися положень біологічної етики, правил біологічної безпеки і біологічного захисту у процесі навчання та професійній діяльності.

Як можна користуватися набутими знаннями й уміннями (компетентності) До кінця навчання студенти будуть компетентними у таких питаннях: об’єкт, предмет, значення науки, загальні проблеми, становлення і еволюцію фауни, видове різноманіття тварин в Україні; фонові види, ендеміки, рідкісні і зникаючі види тварин та їх поширення; значення різних груп і видів тварин у народному господарстві і в природних екосистемах; сучасні напрямки досліджень фауни; проблеми охорони і раціонального використання тварин.

Усвідомлення необхідності збереження біорізноманіття, охорони навколишнього середовища, раціонального природокористування.

Інформаційне забезпечення
  1. *Птахи України під охороною Бернської конвенції // Під загальною ред. Г.Г. Гаврися – Київ, 2003. – 87 с.
  2. Парникоза И.Ю. Фауна Украины: охранные категории (справочник) / И.Ю. Парникоза, Е.В. Годлевская, М.С. Шевченко, Д.Н. Иноземцева // Под ред. И.В. Загороднюка. – К.: Киевский эколого-культурный центр, 2005. – 60 с.
  3. Фауна Українив 40 томах /Ред. колегія: В. О. Топачевський [та ін.].– К.: Наукова думка, 1989.
  4. Фесенко Г. В. Птахи фауни України / Г. В. Фесенко, А. А. Бокотей. – К.: Українське товариство охорони птахів, 2002. – 416 с.
  5. Хребетні тварини західних областей України / Укл. Й.В. Царик, І.П. Яворський, І.В. Шидловський та ін. – Львів: видав. Центр ЛНУ ім. І. Франка, 2003. – 52 с.
  6. Башта А.-Т.В. Рідкісні види тварин Львівської області / Башта А.-Т.В., Канарський Ю.В., Решетило О.С., Лєснік В.В., Мартинов В.В., Мартинов О.В., Гураль Р.І., Сверлова Н.В., Гринчишин Т.Ю., Гірна А.Я. – Львів, 2006. – 220 с.
  7. Борейко В.С. Інструктивні матеріали із заповідної справи України / В.С. Борейко. – К.: КЕНЦ, Держ. сл. запов. справи Мінприроди, 2006. – Т.1. – 128 с.
  8. Давиденко В. М. Заповідна справа / В. М. Давиденко. – Миколаїв: МФНаУКМА, 2002. – 140 с.
  9. Нормативні та практичні аспекти виконання оцінки впливу на навколишнє середовище (Збірник матеріалів). – Київ: Веселка, 2002. – 149 с.
  10. Угода про збереження афро-євразійських мігруючих водно-болотних птахів. – Київ, 2001. – 51 с.
  11. http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=2894-14
  12. http://ebk.net.ua/Book/law/getman_ekopu/part14/1406.htm
  13. http://uastudent.com/pryrodno-zapovidnyy-fond-ukrayiny-ta-pravova-okhorona-tvarynnoho-svitu/
  14. http://www.nbuv.gov.ua/e-journals/FP/2010-1/10kviotc.pdf
  15. http://kharkovskiy-eco.narod.ru/books/books/OhoronaTvarinnogoSvitu/index.html
Web-посилання на (опис дисципліни) силабус навчальної дисципліни на вебсайті факультету (інституту) https://vnu.edu.ua/uk/structure/faculties-and-institutes/fakultet-biologiyi-ta-lisovogo-gospodarstva-0