Формування компетентностей при викладанні інтегрованого курсу «Природничі науки»

Матеріал з wiki.vnu.edu.ua
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тренінг «Викладання інтегрованого курсу «Природничі науки»
Тренінг «Викладання інтегрованого курсу «Природничі науки»
Тренінг «Викладання інтегрованого курсу «Природничі науки»


1 жовтня 2020 року на факультеті біології та лісового господарства відбувся тренінг «Викладання інтегрованого курсу «Природничі науки».
Основним завданням тренінгу було розглянути усі позитивні і негативні сторони інтеграції природничих наук. А також, показати на прикладах можливості такої інтеграції.
Доцентка Іванців Оксана Ярославівна зупинилась на особливостях природничої компетентності. А саме, виклала основні позиції щодо інтеграції шкільних дисциплін. Висловила думку, що саме формування компетентності є виваженим лише на перший погляд. Адже, у науковців та педагогів виникають такі неоднозначні думки, щодо впровадження в навчальний процес елементів цієї компетентності. Вся справа в тому, що саме ця компетентність стимулює реформу природничої освіти у напрямку інтеграції таких навчальних дисциплін як: біологія, географія, фізика, хімія. Тобто, на місці існуючих у навчальному плані дисциплін виникає інтегрований курс «Природничі науки». Що він являтиме для учнів, педагогів ще не до кінця висвітлено.
На сучасному етапі триває всеукраїнський експеримент «Розроблення і впровадження навчально-методичного забезпечення інтегрованого курсу «Природничі науки»» у якому бере участь 141 заклад середньої освіти, а саме учні 10-11 класів суспільно-гуманітарного, спортивного, військового та мистецького спрямування . Така інтеграція зводить шкільний курс до засвоєння лишень окремих елементів вищезазначених наук, а решта спеціальних компетентностей, на думку педагогів, залишається поза увагою. Також значні занепокоєння викликає й можливість того, що значна кількість учнів обере цей предмет за для зменшення кількості дисциплін, що вивчатимуться. А в результаті зменшиться і кількість потенційних абітурієнтів, що здатні в подальшому здобувати освіту за природничо-математичними та технічними спеціальностями. Адже отриманих при вивченні інтегрованого курсу знань буде недостатньо для здачі зовнішнього оцінювання знань та подальшого навчання з окремих профільних предметів природничого циклу.
Ще одну важливу проблему окреслює процес інтеграції. Більшість закладів середньої освіти на даний момент не мають підготовлених фахівців, що здатні водночас якісно викладати усі складові інтегрованого курсу «Природничі науки». Щодо цієї проблеми, то певні позитивні зрушення уже відбулися. Адже, провідні заклади вищої освіти уже розпочали підготовку фахівців галузі знань 01 освіта педагогіка, спеціальності 014.15 Середня освіта (Природничі науки). Існуюче на сучасному етапі методичне забезпечення інтегрованого курсу «Природничі науки» свідчить, що на даний момент існує чотири проекти, які забезпечать нові можливості і підходи до викладання нового предмету. Колективами авторів розроблені навчальні програми, які пропонують нові методики та методи викладання інтегрованого курсу. Також, уже існують розроблені підручники для 10 та 11 класу. Інтернет ресурси пропонують розробки практичних робіт, що допоможуть вчителям та учням на основі подальших рекомендацій і запропонованого обладнання освоїти нові теми у дуже незвичному форматі.
Отже, усі вище перераховані застереження та зрушення, результати експерименту, що триває невдовзі дадуть відповіді на всі питання, що виникають та допоможуть вітчизняній освіті прийняти вірне рішення відносно впровадження інтегрованого курсу «Природничі науки». А саме яким шляхом піде Україна: чи вивчення ”Science”, що вивчатиме викладання біології, фізики, хімії, географії, чи залишиться зі своїми усталеним навчальним планом з окремими дисциплінами покаже час.