Відмінності між версіями «Здоров’я і фізичної культури»

Матеріал з wiki.vnu.edu.ua
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Рядок 71: Рядок 71:
Головним завданням кафедри є організація і здійснення на високому рівні навчальної роботи за дисципліною «Фізичне виховання» з використанням інноваційних технологій.
Головним завданням кафедри є організація і здійснення на високому рівні навчальної роботи за дисципліною «Фізичне виховання» з використанням інноваційних технологій.
До програми «Фізичне виховання» входять такі дисципліни: легка атлетика та пауерліфтинг,  аква-аеробіка та оздоровче плавання,  скандинавська ходьба, фрізбі та  бадмінтон,  гімнастика та різновиди оздоровчого фітнесу,  спортивні ігри (баскетбол, волейбол, футбол, флорбол), настільний теніс, шахи та шашки. Для студентів  факультету педагогічної освіти та соціальної роботи проводяться рухливі ігри із методикою їх викладання.
До програми «Фізичне виховання» входять такі дисципліни: легка атлетика та пауерліфтинг,  аква-аеробіка та оздоровче плавання,  скандинавська ходьба, фрізбі та  бадмінтон,  гімнастика та різновиди оздоровчого фітнесу,  спортивні ігри (баскетбол, волейбол, футбол, флорбол), настільний теніс, шахи та шашки. Для студентів  факультету педагогічної освіти та соціальної роботи проводяться рухливі ігри із методикою їх викладання.


У зв’язку із погіршенням здоров'я сучасної молоді, на що вказують наукові дослідження  одним із головних завдань дисципліни  «Фізичне виховання» є програма для спеціальної  медичної  групи.  
У зв’язку із погіршенням здоров'я сучасної молоді, на що вказують наукові дослідження  одним із головних завдань дисципліни  «Фізичне виховання» є програма для спеціальної  медичної  групи.  

Версія за 17:13, 19 березня 2020

Історична довідка

Історія розвитку кафедри розпочалася в 1940 році зі створення Луцького вчительського інституту. На той час фізичне виховання в закладі було невід’ємною частиною навчально-виховного процесу. У 1950 році вчительський інститут реорганізовано в педагогічний і на його базі створено кафедру фізичного виховання, завідувачем якої призначено учасника Великої Вітчизняної війни Левицького Р. І. Склад кафедри в той час нараховував 6 викладачів, діяльність яких спрямовувалася на розвиток у студентів основних фізичних якостей, поліпшення здоров’я, формування рухових умінь і навичок, залучення їх до активної участі у фізкультурному та спортивному житті інституту.

Згодом у фізкультурно-оздоровчу діяльність студентів було впроваджено нові види спорту (ручний м’яч, фехтування, плавання, настільний теніс, спортивне орієнтування, біатлон, спортивна гімнастика), що сприяло комплектуванню збірних команд інституту для участі в обласних та республіканських змаганнях, на яких студенти неодноразово виборювали призові місця. 1975р. завідувачем кафедри фізичної культури було призначено Завацького В. І. Кількісний і якісний склад кафедри зріс, з’явилися викладачі з науковими званнями та вченими ступенями (Гітік Л. С., Палига В. Д. та ін.) покращилася науково-дослідна робота. Зокрема залучено до наукової діяльності викладачів: Байбулу В. О., Поляковського В. І., Гаврилейко Н. М., Демчука С. П., Ткача П. М. Значну роботу проведено викладачами, які брали участь у колективній науковій темі „Удосконалення масової оздоровчої, фізкультурної і спортивної роботи зі студентами педінституту”, закоординованій в Академії педагогічних наук СРСР. У 1979 Завацький В. І. був переведений на посаду декана факультету фізичного виховання, а завідувачем кафедри фізичної культури обрано Демчука С. П. Під його керівництвом на кафедрі працювало вже 19 викладачів.

Викладачами кафедри щорічно проводилася спартакіада студентів інституту із тринадцяти видів спорту, а також спартакіада групи здоров’я (викладачів і працівників інституту). Туризм і краєзнавство стали популярними серед студентської молоді. У 1994 році на базі ЛДПІ створено Волинський державний університет імені Лесі Українки. Завідувачем кафедри фізичного виховання призначено кандидата педагогічних наук, доцента Цьося А. В., який вніс вагомий вклад у науковий потенціал кафедри.

У 1999 році кафедру фізичного виховання перейменовано на кафедру здоров’я і фізичної культури. Протягом останніх років зріс науковий потенціал кафедри. Значна кількість викладачів, які захистили кандидатські дисертації, отримали звання доцента. У 2001 році завідувачем кафедри призначено доцента Ткача П. М., а в 2003 році на цю посаду обрано кандидата наук з фізичного виховання і спорту, доцента Вольчинського А.Я., який і до нинішнього часу очолює колектив кафедри.

Щороку викладачі організовують і проводять Спартакіаду студентів із семи видів спорту та спартакіаду професорсько-викладацького складу і працівників університету із чотирьох видів спорту.

Для студентів спеціальних медичних груп у 2018–2019 навчальному році організовано заняття зі скандинавської ходьби (тренер-викладач Касарда О.З.), та аква-аеробіки і оздоровчого плавання (тренер-викладач Іванюк О.А.).

Спільно з кафедрою теорії фізичного виховання, фітнесу та рекреації викладачі кафедри щосереди о 8.30 проводять MORNING-ФІТНЕС для всіх бажаючих створити бадьорий настрій та підвищити свою рухову активність.

Професорсько-викладацький склад кафедри:

Навчально-допоміжний персонал:

  • Крвальчук Марія Карпівна – старший лаборант;
  • Герасим’юк Петро Петрович – старший лаборант.

Основні напрямки наукових досліджень кафедри:

Наукові тематики кафедри:

  • “Закономірність виникнення і розвитку фізичного виховання на території України”.
  • “Організація і методика фізичного виховання дітей дошкільного та молодшого шкільного віку”.
  • “Удосконалення системи фізичного виховання студентів, в контексті яких викладачі кафедри глибоко досліджують проблеми фізичного виховання як фактора фізичного розвитку і поліпшення здоров’я учнівської та студентської молоді”.

Проблемні наукові групи:

  1. Організація і методика фізичного виховання учнів молодшого шкільного віку (керівник групи: доцент Вольчинський А. Я.).
  2. Формування мотивації до занять фізичними вправами учнівської і студентської молоді (керівник групи: доцент Пантік В.В.).
  3. Здоровий спосіб життя студентів (керівник групи: доцент Захожа Н.Я.).
  4. Фізична підготовленість студентів 1-го курсу медико-біологічного факультету СНУ ім.Лесі Українки (керівник групи: доцент Іванюк О.А.).
  5. Формування здоров’язбережувальної компетенції студентів у процесі фізичного виховання (керівник групи: доцент Іщук О.А.).
  6. Професійно-прикладна фізична підготовка студентів (керівник групи: доцент Кліш І.С.).
  7. Оптимізація фізичного виховання студентів (керівник групи: доцент Мазурчук О.Т.).
  8. Диференційований підхід у фізичному вихованні студентів (керівник групи: доцент Малімон О.О.).
  9. Витоки української народної рухливої гри (керівник групи: доцент Мудрик С.Б.).

Метою роботи проблемних груп є поглиблене вивчення та з’ясування особливостей фізичного розвитку і поліпшення здоров’я учнів та студентів.

Назва держбюджетної теми кафедри:

“Комплексні фізкультурно-оздоровчі заняття з фітнес-йоги для жінок І-го зрілого віку”.

Групи підвищення спортивної майстерності:

  1. Волейбол (чоловіки) – тренер-викладач Ковальчук А.Д.
  2. Волейбол (жінки) – тренер-викладач Ковальчук А.Д.
  3. Міні-футбол (чоловіки) – тренер-викладач Панасюк О.П.
  4. Міні-футбол (жінки) – тренер-викладач Мазурчук О.Т.
  5. Шахи і шашки – тренер-викладач Малімон О.О.
  6. Атлет. гімнастика – тренер-викладач Навроцький Е.М.
  7. Настільний теніс – тренер-викладач Мудрик С.Б.
  8. Скандинавська ходьба – тренер-викладач Касарда О.З.
  9. Баскетбол (чоловіки) – тренер-викладач Глушко П.В.
  10. Аква-аеробіка – тренер-викладач Іванюк О.А.

Дисципліни, викладання яких забезпечує кафедра:

Головним завданням кафедри є організація і здійснення на високому рівні навчальної роботи за дисципліною «Фізичне виховання» з використанням інноваційних технологій. До програми «Фізичне виховання» входять такі дисципліни: легка атлетика та пауерліфтинг, аква-аеробіка та оздоровче плавання, скандинавська ходьба, фрізбі та бадмінтон, гімнастика та різновиди оздоровчого фітнесу, спортивні ігри (баскетбол, волейбол, футбол, флорбол), настільний теніс, шахи та шашки. Для студентів факультету педагогічної освіти та соціальної роботи проводяться рухливі ігри із методикою їх викладання.

У зв’язку із погіршенням здоров'я сучасної молоді, на що вказують наукові дослідження одним із головних завдань дисципліни «Фізичне виховання» є програма для спеціальної медичної групи.

Основні науково-методичні та наукові праці викладачів:

  1. Sergiy Mudryk. The attitude of the clergy towards the bodily nurture and playing entertainments in the period of the ancient Christianity/ Sergiy Mudryk, Olga Ivaniuk, Olena Ischuk, Olha Kasarda, Natalia Zakhozha// Physical Educatijn, Sport and Helth in Modem Society : Collected Research Papers of Lesya Ukrainka Eastem European National University / compiled by A.V.Tsos, S.J.Indyka. – Lutsk : Lesya Ukrainka Eastem European National University, 2017. – № 3 (39). – S.88–92 p.
  2. Olha Roda. Heart Rate Variability in Athletes Specializing in Middle-Distance Running during Mesocycle/ Olha Roda, Svitlana Kalytka, Anatoliy Tsos , Olga Andriichuk , Oksana Shvets, Olena Ischuk// Research Journal of Pharmaceutical, Biological and Chemical Sciences January – February 2017 RJPBCS 8(1) Page No. 1061-1070. (Scopus)
  3. Pantik V.V. Стан та динаміка соматичних захворювань студентів закладів вищої освіти/ Pantik V.V., Ischuk O.A., Ivaniuk O.A.// Condition and Dynamics of Somatic Diseases of Higher Education Students. Physical Education, Sports and Health Culture in Modern Society, (3(47), 54-62.

Матеріально-технічна база

Матеріально-технічна база інституту і спортивно-оздоровчого табору “Гарт” розширилася. При гуртожитках 2, 3, 5 запрацювали спортивні майданчики з нестандартним обладнанням.