Здоров’я і фізичної культури
„„“““
Історична довідка
Історія розвитку кафедри розпочалася в 1940 році зі створення Луцького вчительського інституту. На той час фізичне виховання в закладі було невід’ємною частиною навчально-виховного процесу. У 1950 році вчительський інститут реорганізовано в педагогічний і на його базі створено кафедру фізичного виховання, завідувачем якої призначено учасника Великої Вітчизняної війни Левицького Р. І. Склад кафедри в той час нараховував 6 викладачів, діяльність яких спрямовувалася на розвиток у студентів основних фізичних якостей, поліпшення здоров’я, формування рухових умінь і навичок, залучення їх до активної участі у фізкультурному та спортивному житті інституту.
Згодом у фізкультурно-оздоровчу діяльність студентів було впроваджено нові види спорту (ручний м’яч, фехтування, плавання, настільний теніс, спортивне орієнтування, біатлон, спортивна гімнастика), що сприяло комплектуванню збірних команд інституту для участі в обласних та республіканських змаганнях, на яких студенти неодноразово виборювали призові місця. 1975р. завідувачем кафедри фізичної культури було призначено Завацького В. І. Кількісний і якісний склад кафедри зріс, з’явилися викладачі з науковими званнями та вченими ступенями (Гітік Л. С., Палига В. Д. та ін.) покращилася науково-дослідна робота. Зокрема залучено до наукової діяльності викладачів: Байбулу В. О., Поляковського В. І., Гаврилейко Н. М., Демчука С. П., Ткача П. М. Значну роботу проведено викладачами, які брали участь у колективній науковій темі „Удосконалення масової оздоровчої, фізкультурної і спортивної роботи зі студентами педінституту”, закоординованій в Академії педагогічних наук СРСР. У 1979 Завацький В. І. був переведений на посаду декана факультету фізичного виховання, а завідувачем кафедри фізичної культури обрано Демчука С. П. Під його керівництвом на кафедрі працювало вже 19 викладачів.
Викладачами кафедри щорічно проводилася спартакіада студентів інституту із тринадцяти видів спорту, а також спартакіада групи здоров’я (викладачів і працівників інституту). Туризм і краєзнавство стали популярними серед студентської молоді. У 1994 році на базі ЛДПІ створено Волинський державний університет імені Лесі Українки. Завідувачем кафедри фізичного виховання призначено кандидата педагогічних наук, доцента Цьося А. В., який вніс вагомий вклад у науковий потенціал кафедри.
У 1999 році кафедру фізичного виховання перейменовано на кафедру здоров’я і фізичної культури. Протягом останніх років зріс науковий потенціал кафедри. Значна кількість викладачів, які захистили кандидатські дисертації, отримали звання доцента. У 2001 році завідувачем кафедри призначено доцента Ткача П. М., а в 2003 році на цю посаду обрано кандидата наук з фізичного виховання і спорту, доцента Вольчинського А.Я., який і до нинішнього часу очолює колектив кафедри.
Щороку викладачі організовують і проводять Спартакіаду студентів із семи видів спорту та спартакіаду професорсько-викладацького складу і працівників університету із чотирьох видів спорту.
Для студентів спеціальних медичних груп у 2018–2019 навчальному році організовано заняття зі скандинавської ходьби (тренер-викладач Касарда О.З.), та аква-аеробіки і оздоровчого плавання (тренер-викладач Іванюк О.А.).
Спільно з кафедрою теорії фізичного виховання, фітнесу та рекреації викладачі кафедри щосереди о 8.30 проводять MORNING-ФІТНЕС для всіх бажаючих створити бадьорий настрій та підвищити свою рухову активність.
Професорсько-викладацький склад кафедри:
- Пантік Василь Васильович –декан факультету фізичної культури, спорту та здоров’я, кандидат наук із фізичного виховання і спорту, доцент;
- Анатолій Ярославович– завідувач кафедри, кандидат наук із фізичного виховання і спорту, доцент;
- Іванюк Ольга Андріївна – кандидат біологічних наук, доцент, майстер з велоспорту;
- Іщук Олена Анатоліївна – кандидат педагогічних наук, доцент;
- Кліш Ірина Степанівна – кандидат наук із фізичного виховання і спорту, доцент;
- Мудрик Сергій Борисович – кандидат наук із фізичного виховання і спорту, доцент;
- Навроцький Едуард Миколайович – кандидат наук із фізичного виховання і спорту, доцент;
- Малімон Олександр Олександрович – кандидат наук із фізичного виховання і спорту, доцент;
- Захожа Наталія Яківна – кандидат наук із фізичного виховання і спорту, доцент; Мазурчук Олег Тарасович – кандидат наук із фізичного виховання і спорту, доцент;
- Касарда Ольга Зиновіївна – кандидат педагогічних наук, доцент, майстер міжнародного класу із спортивної ходьби;
- Панасюк Олександр Петрович – кандидат педагогічних наук, доцент;
- Ковальчук Андрій Дмитрович – асистент, суддя міжнародної категорії із волейболу.
Навчально-допоміжний персонал:
- Крвальчук Марія Карпівна – старший лаборант;
- Герасим’юк Петро Петрович – старший лаборант.
Основні напрямки наукових досліджень кафедри:
Наукові тематики кафедри:
- “Закономірність виникнення і розвитку фізичного виховання на території України”.
- “Організація і методика фізичного виховання дітей дошкільного та молодшого шкільного віку”.
- “Удосконалення системи фізичного виховання студентів, в контексті яких викладачі кафедри глибоко досліджують проблеми фізичного виховання як фактора фізичного розвитку і поліпшення здоров’я учнівської та студентської молоді”.
Проблемні наукові групи:
1. Організація і методика фізичного виховання учнів молодшого шкільного віку (керівник групи: доцент Вольчинський А. Я.). 2. Формування мотивації до занять фізичними вправами учнівської і студентської молоді (керівник групи: доцент Пантік В.В.). 3. Здоровий спосіб життя студентів (керівник групи: доцент Захожа Н.Я.). 4. Фізична підготовленість студентів 1-го курсу медико-біологічного факультету СНУ ім.Лесі Українки (керівник групи: доцент Іванюк О.А.). 5. Формування здоров’язбережувальної компетенції студентів у процесі фізичного виховання (керівник групи: доцент Іщук О.А.). 6. Професійно-прикладна фізична підготовка студентів (керівник групи: доцент Кліш І.С.). 7. Оптимізація фізичного виховання студентів (керівник групи: доцент Мазурчук О.Т.). 8. Диференційований підхід у фізичному вихованні студентів (керівник групи: доцент Малімон О.О.). 9. Витоки української народної рухливої гри (керівник групи: доцент Мудрик С.Б.). Метою роботи проблемних груп є поглиблене вивчення та з’ясування особливостей фізичного розвитку і поліпшення здоров’я учнів та студентів.
Матеріально-технічна база
інституту і спортивно-оздоровчого табору розширилась. При гуртожитках № 2, 3, 5 запрацювали спортивні майданчики з нестандартним обладнанням.
Наукова тематика кафедри:
1) „Закономірність виникнення і розвитку фізичного виховання на території України”; 2) „Організація і методика фізичного виховання дітей дошкільного та молодшого шкільного віку”; 3) „Удосконалення системи фізичного виховання студентів”, в контексті яких викладачі кафедри глибоко досліджують проблеми фізичного виховання та фактора фізичного розвитку і поліпшення здоров’я учнів та студентів.
Проблемні групи: При кафедрі працює 2 студентські проблемні групи: 1) „Українські народні ігри в системі фізичного виховання дітей дошкільного віку”. Керівником групи є кандидат наук із фіз. вих. і спорту, доцент Вольчинський А. Я.; 2) „Формування мотивації до занять фізичними вправами учнівської і студентської молоді”. Керівник групи: канд. наук із фіз. вих. і спорту, доцент Пантік В.В. Метою роботи проблемних груп є поглиблене вивчення та з’ясування особливостей фізичного розвитку і поліпшення здоров’я учнів та студентів. Назва держбюджетної теми кафедри „Комплексні фізкультурно-оздоровчі заняття з фітнес-йоги для жінок І-го зрілого віку”