Навчально-методична робота
🇬🇧 Educational and methodical work
Навчально-методична робота на кафедрі спрямована на вирішення завдань з підвищення якості підготовки фахівців на основі комплексного підходу до вдосконалення змісту, організації та методів навчання засобами підвищення кваліфікації, професійної майстерності, розвитку творчого потенціалу членів кафедри. Вона спрямована на формування творчої особистості науково-педагогічного працівника та підтримки професійної форми його діяльності. Навчально-методична робота на кафедрі базується на принципах: навчально-методичної самостійності; органічного взаємозв'язку навчально-методичної діяльності науково-педагогічних працівників і науково-дослідницької діяльності здобувачів; визначення близької і віддаленої перспективи у процесі самовдосконалення членів кафедри. Навчально-методична робота охоплює всі види методичної роботи й узгоджується з основними напрямами роботи кафедри. Вона спрямована на удосконалення викладання освітніх компонентів, закріплених за кафедрою, оптимізацію й інтенсифікацію освітнього процесу, покращення його методичного забезпечення, підвищення педагогічної кваліфікації професорсько-викладацького складу кафедри.
Науково-методична комісія кафедри на чолі з завідувачем кафедри контролює внесення пропозицій щодо переліку вибіркових дисциплін навчального плану на затвердження вченої ради університету. На початку навчального проводиться оновлення та розробка тематики курсових і випускних кваліфікаційних робіт та методичних рекомендацій щодо їх виконання, контроль за написанням здобувачами наукових кваліфікаційних робіт, за роботою екзаменаційних комісій.
Загальне керівництво навчально-методичною роботою на кафедрі та контроль за її проведенням здійснює завідувач кафедри, який контролює правильність ведення навчально-методичної документації членами кафедри. Безпосереднє керівництво здійснюють голова науково-методичної роботи кафедри, який складає план навчально-методичної роботи кафедри і пише звіт про виконану роботу, та його замісник. Навчально-методична робота є обов’язковою складовою професійної діяльності кожного науково-педагогічного працівника. Заплановані види навчально-методичної роботи вносяться до індивідуального плану і реалізовуються протягом навчального року. В навчального року члени кафедри звітуються на засіданні кафедри про виконану навчально-методичну роботу. Обсяг та якість її виконання враховуються при обранні науково-педагогічного працівника за конкурсом (або при продовженні трудового договору) на новий термін.
Основними напрямками методичної роботи кафедри є аналіз забезпеченості навчального процесу навчально-методичною літературою, формування поточних планів видання підручників, навчальних та навчально-методичних посібників і методичних рекомендацій з метою викладання навчальних дисциплін у відповідності із сучасними вимогами до рівня підготовки фахівців. Навчально-методичні видання є завантаженими до електронної бази репозитарію бібліотеки університету, що дає змогу здобувачам освіти користуватися електронними ресурсами для покращення якості навчання. На кафедрі здійснюється використання інформаційно-комунікаційних технологій шляхом завантаження електронних ресурсів до репозитарію Moodle; використання Microsoft Teams, як он-лайн сервісу для командної роботи, який забезпечує в одному робочому просторі функції спілкування учасників освітнього процесу; створення власних електронних презентацій, тестів та методичного забезпечення навчально-виховного процесу; вироблення методичних рекомендацій із планування, організації й контролю самостійної роботи здобувачів освіти. Також здобувачі освіти мають можливість використовувати для навчання друковані навчально-методичні та навчальні посібники і методичні рекомендації, підготовлені науково-педагогічними працівниками, які є у наявності на кафедрі.
Основними формами методичної роботи на кафедрі є лекції, лабораторні та практичні заняття, засідання круглого столу, відвідування відкритих занять та взаємне відвідування науково-педагогічних працівників, проведення лекцій запрошеними фахівцями у сфері охорони здоров’я та реабілітації з інших закладів вищої освіти як в Україні, так і з-за кордону. Різновидом лекційного забезпечення здобувачів є лекції-бесіди, лекції-дискусії, лекції-обговорення та лекції у змішаному форматі, використовуються ресурси навчально-бібліотечного корпусу. На лабораторних заняттях використовується матеріально-технічна база факультету та реабілітаційна клініка університету з наявним обладнанням, яке дає змогу проводити навчальні заняття з максимальною наближеністю до подальшої професійної роботи у закладах охорони здоров’я за фахом, працюючи фізичним терапевтом, ерготерапевтом, асистентом фізичного терапевта та асистентом ерготерапевта. На кафедрі здійснюється використання інформаційно-комунікаційних технологій шляхом завантаження електронних ресурсів до репозитарію Moodle; використання Microsoft Teams, як он-лайн сервісу для командної роботи, який забезпечує в одному робочому просторі функції спілкування учасників освітнього процесу; створення власних електронних презентацій, тестів та методичного забезпечення навчально-виховного процесу; вироблення методичних рекомендацій із планування, організації й контролю самостійної роботи здобувачів освіти.
З метою підвищення професійної майстерності науково-педагогічні працівники кафедри беруть участь у навчально-методичних семінарах, конференціях, відкритих та інструктивно-методичних заняттях, майстер-класах, вебінарах та практичних тренінгах. Ввійшли у практику проведення методичних мостів, як різновиду дискусії, які проводяться між членами кафедри та науково-педагогічними працівниками з різних закладів вищої освіти, що дозволяє розглянути різні питання з освітньо-професійної програми з різних точок зору. Вивчення досвіду інших кафедр університету та закладів вищої освіти щодо впровадження сучасних інформаційно-комунікаційних технологій у навчальний процес дозволяє підвищити рівень викладання освітніх компонентів та зацікавити здобувачів освіти. Для здобувачів вищої освіти, згідно навчального плану та освітньо-професійної програми, підготовлені на розміщені на сайті університету силабуси до кожного освітнього компоненту, що дає змогу здобувачам ознайомитися з переліком компетентностей, які будуть сформовані під час навчання, змістом навчальної програми, завданнями для самостійного опрацювання, політикою оцінювання та списком рекомендованих джерел та інтернет-ресурсів.
Науково-методична комісія кафедри є структурним підрозділом науково-методичної комісії факультету, який здійснює функції організації, планування та контролю науково-методичної роботи, стажування та підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників кафедри у наукових та освітньо-наукових установах, ЗВО в Україні та за кордоном.
Науково-методична комісія долучається до внесення пропозицій щодо розвитку навчально-лабораторної бази кафедри, укладення договорів із клінічними базами практик, проведення виробничих, клінічних практик здобувачів освіти. Науково-педагогічні працівники кафедри, згідно вимог, проходять стажування та підвищення кваліфікації.
Науково-педагогічні працівники кафедри працюють над проблемою формування особистості здобувачів освіти, толерантних до оточення та мотивованих до подальшої професійної діяльності. У процесі входження України до єдиного Європейського та світового освітнього простору зусилля науково-методичної комісії кафедри спрямовані на підвищення якості підготовки фахівців і забезпечення конкурентної спроможності випускників університету. З цією метою науково-педагогічними працівниками кафедри в освітній процес запроваджуються нові технології навчання, використовують в навчальному процесі електронні курси освітніх компонентів, які мають вихід у мережу Internet. На кафедрі активно використовуються сучасні технології та інноваційні методики навчання для ефективного донесення знань та формування умінь та навичок у здобувачів освіти. Це сприяє розвитку критичного мислення, творчості та самостійності, таких необхідних для фахівців у сфері реабілітації та вміння знайти індивідуальний підхід до кожного здобувача освіти.
Вибрані навчально-методичні праці НПП кафедри