Презентація ОПП в засобах інформації
ЯрФест 2021
13 травня 2021 року навчальна лабораторія фізіології та біохімії рослин факультету біології та лісового господарства мала за честь представляти кафедру ботаніки і методики викладання природничих наук на ярмарку Фестивалю науки (ЯрФест) ВНУ імені Лесі Українки у формі сучасного, інтерактивного та доволі ефективного спілкування науковців із громадкістю.
Ми намагалися донести до відвідувачів ЯрФесту важливість збереження рослинного світу як основного продуценту молекулярного кисню, що особливо важливо у пору пандемії Ковід19.
Студентами факультету були представлені дослідження щодо особливостей рослинної клітини як осмотичної системи, її можливостей у газообміні із довкіллям, розглядалися особливості фотосинтезуючого апарату різних видів рослин, а також різноманіття фотосинтезуючих пігментів, розділених за допомогою паперової хроматографії.
Студенти демонстрували мікропрепарати, виготовлені безпосередньо на ярмарці, пояснювали сутність досліджуваних процесів.
Роль жінки в науці...
11 лютого 2021 р., з нагоди Дня жінок та дівчат в науці професор кафедри зоології Катерина Сухомлін та доцент кафедри ботаніки та методики викладання природничих наук Марія Зінченко взяли участь в програмі "Добрий ранок" на ТРК "Аверс"
https://www.youtube.com/watch?v=S9PUbq95N28
День з професором: Перші наземні вищі рослини
День з професором: Перші наземні вищі рослини
22 січня 2021 року доктор біологічних наук, професор кафедри ботаніки і методики викладання природничих наук Волгін Сергій Олександрович прочитав онлайн-лекцію для
слухачів Малої академіїнаук України.
Про що поговоримо❓
🔸Перші вищі рослини, які колонізували сушу і пізніше сформували її складний рослинний покрив.
🔸Рослинні угруповання-оселища численних та різноманітних тварин та інших організмів.
🔸В історичному аспекті дослідження характерні ознаки будови вищих рослин і особливості циклу їх відтворення.
🔸Комплекс проблем походження цієї групи рослинних організмів.
Науково-популярний майстер-клас «Аранжування зимових композицій»
«Аранжування зимових композицій»
На факультеті біології та лісового господарства відбувся науково-популярний майстер-клас «Аранжування зимових композицій» під керівництвом доцента кафедри ботаніки та методики викладання природничих наук Оксани Фіщук.
Студенти з великим задоволенням попрактикувалися у створенні композицій із квітів на зимову тематику з використанням сухого снігу. Проаналізували методологію підбору видів квітів, стилю, кольорової гами –важливі компоненти при створенні букетів і композицій до новорічних свят.
Студенти дізналися, що флористична композиція повинна відповідати таким вимогам: гармонійність, тобто всі елементи утворюють єдине ціле; вибір стилю; різноманітність фактур і структур рослин; добре підібрана кольорова гама: тут допоможе колірне коло; динамічність; наявність однієї або декількох фокусних точок; дотримання правила золотого перетину; збалансованість усіх частин композиції.
Такі заняття дають студентам змогу попрактикуватися у флористичному дизайні, побачити, як компонуються квіти й інші природні матеріали у різних поєднаннях, а в майбутньому й працевлаштуватися за фахом!
Карта мрій, або як правильно ставити цілі у житті
Карта мрій, або як правильно ставити цілі у житті
Психологи довели, що будь-яке бажання, яке було зафіксоване на папері, набагато частіше втілюється в реальність. Це пояснюється тим, що в момент написання своїх думок людина дуже чітко усвідомлює те, чого хоче, і посилає потужний енергетичний імпульс у Всесвіт.
24 грудня 2020 року на факультеті біології та лісового господарства студенти вчилися правильно ставити цілі і пріоритети у своєму житті, використовуючи техніку «Карта бажань» з організатором заходу доцентом кафедри ботаніки та методики викладання природничих наук Фіщук Оксаною Сергіївною.
Тиждень факультету біології та лісового господарства
Тиждень факультету біології та лісового господарства
9–13 листопада 2020 року відбувся тиждень факультету біології та лісового господарства.
Упродовж цих днів викладачі представили студентам, гостям і друзям факультету багато цікавинок:
презентація «Кафедра ботаніки і методики викладання природничих наук: історія і розвиток» ;
практичні заняття;
відеоекскурсію кафедрою фізіології людини і тварин й факультетом біології та лісового господарства;
вебінар «Визначення локалізації джерел викликаної активності кори головного мозку під час рухової активності»;
відкриті лекції: «Сучасні технології викладання біології і екології у старшій школі» (Оксана Фіщук), «Біотехнологія та генетична інженерія – сучасні тренди біологічної науки» (Марія Зінченко) та «Біотехнологія лікарських рослин» (Ірина Кузьмішина), «Деякі особливості переключення і планування завдань при прокрастинації» (Ілля Кузнецов);
документальні фільми «У свідомості рослин» /“In the mind of plants”.
Размножение Павловнии и качество саженцев
Размножение Павловнии и качество саженцев
Доктор біологічних наук, професор.
Волгін Сергій Олександрович про розмноження Павловнії.
Охорона вікових дубів Губинського лісництва Волинської області
Охорона вікових дубів Губинського лісництва Волинської області
Доценти Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки Коцун Лариса Олександрівна, Коцун Борис Борисович, Войтюк Василь Петрович провели дослідження лісових насаджень в кв. 38 та кв. 49 Губинського лісництва державного підприємства «Володимир-Волинське лісомисливське господарство» Волинської області.
Підготовка здобувачів вищої освіти до позашкільної роботи. Виховання екологічної свідомості юного покоління
Останнім часом проблема взаємодії людини і природи стала вельми гострою, а вплив людського суспільства на навколишнє середовище приймає глобальні масштаби. В умовах екологічної катастрофи, що насувається, величезного значення набуває екологічне виховання як складова частина морального виховання людей будь-якого віку і професії.
Метою екологічної освіти і виховання
є формування особистості, яка має високий рівень екологічної культури, тобто володіє новою екологічною свідомістю, екологічним світоглядом, згідно з яким людина має взаємодіяти зі світом природи на основі розуміння його законів, співпрацювати з природою, а не керувати нею.
Екологічна освіта – це сукупність наступних компонентів: екологічні знання – екологічне мислення – екологічний світогляд – екологічна етика – екологічна культура.
Науковий вебінар на медико-біологічному факультеті
Науковий вебінар на медико-біологічному факультеті
У межах фестивалю науки на медико-біологічному факультеті відбувся вебінар на тему «Написання наукових статей із біології». Студентам було дуже цікаво послухати правила написання наукових статей, ознайомитися з прикладами статей в українських й іноземних журналах.
Студенти вчилися правильно обрати тему для статті; ознайомилися зі структурою написання дослідження, зокрема з постановкою проблеми, станом вивченості питання (аналіз останніх публікацій щодо теми); визначали мету статті (завдань дослідження), виклад основного матеріалу (тексту), висновки та перспективи подальших досліджень і список джерел та літератури. Також дізналися, що у кожного журналу власні вимоги до оформлення наукових статей, і що цікава наукова актуальність і висновки у статті – запорука успіху. Кожен автор повинен стежити за грамотністю написання й унікальністю статті.
На медико-біологічному факультеті провели День здоров’я
День здоров’я на медико-біологічному факультеті
Теплого жовтневого дня на медико-біологічному факультеті для студентів та викладачів організували День здоров’я.
Локацією стало село Дачне, де молодь та науковці на стадіоні провели зарядку і взяли участь у різноманітних естафетах і конкурсах. Декан медико-біологічного факультету Андрій Поручинський привітав усіх учасників і визначив найкращих.
Переможцями стали студенти першого курсу, але смачні подарунки отримали усі учасники змагань. Задоволені та повні енергії студенти повернулися до навчання на своєму рідному факультеті і ще довго ділилися між собою враженнями від відпочинку й естафет.
Тиждень медико-біологічного факультету
Тиждень медико-біологічного факультету
Тиждень медико-біологічного факультету пройшов насичено та цікаво: презентації, екскурсії, майстер-класи, практичні заняття, демонстраційні виступи, виставки колекцій рослин, колоній мікроорганізмів і багато цікавого для учнів загальноосвітніх навчальних закладів та студентів коледжів.
Викладачі Лесиного вишу взяли участь у науковому майстер-класі «Освітній десант»
Майстер-клас «Освітній десант»
У Тернопільському національному педагогічному університеті імені В. Гнатюка відбувся цікавий науковий майстер-клас «Освітній десант», який відвідали викладачі медико-біологічного факультету та факультету психології та соціології Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки для підвищення кваліфікації та запровадження у навчання новітніх методів викладання у закладах вищої освіти.
Науковий пікнік медико-біологічного факультету
Науковий пікнік медико-біологічного факультету
22 вересня 2019 року лучани та гості міста мали змогу відчути себе справжніми науковцями, взявши участь у «Наукових пікніках у Луцьку» на Театральному майдані. Організатор заходу – Департамент сім’ї, молоді та спорту міськради.
Медико-біологічний факультет Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки взяв активну участь у житті міста. Факультет презентував низку цікавих дослідів та експериментів. Так, за допомогою бінокулярів і мікроскопів діти та дорослі мали змогу побачити мікроскопічну будову грибів, живі мікроскопічні організми. Усі охочі поспостерігали за великими слимаками ахатинами та мадагаскарськими тарганами. Відвідувачі наукових пікніків насолодилися гарними композиціями з осінніх квітів, зробленими студентами медико-біологічного факультету. Гості також мали змогу виміряти тиск, пульс, силу м’язів.
Захоплююча польова практика на біологічному факультеті
Захоплююча польова практика на біологічному факультеті
Десять днів польової практики першого курсу біологічного факультету промайнули непомітно, але запам’ятались захоплюючими екскурсіями та збором матеріалу.
Перед студентами стояло завдання зібрати водорості, гриби, лишайники, плауни та мохи. Зібрані зразки потрібно було визначити та оформити у презентабельні колекції, які можуть зацікавити студентів та відвідувачів біологічного факультету.
Студенти відвідали Центральний парк культури та мистецтва імені Лесі Українки, Ківерцівське лісове господарство, Луцький зоопарк і ботанічний сад Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки. Молодь описала маршрути екскурсій та після закінчення практики оформила звіти з видовим складом рослин.
Закінчення літньої зоолого-ботанічної практики на біологічному факультеті
Літня зоолого-ботанічна практика на біологічному факультеті
Останні дні навчальної комплексної зоолого-ботанічної практики на біологічному факультеті відзначились відвідуванням студентами парків і скверів міста Луцька та Музею історії сільського господарства Волині у селищі Рокині.
У музеї історії сільського господарства Волині була проведена екскурсія на території музею і описані види рослин, характерні для території Волинської області. Також на території музею представлені інтродуковані високо декоративні рослини. В експозиції під відкритим небом відвідувачі мають змогу познайомитися з пам'ятками древнього житлового, господарського, дерев'яного будівництва, а також поринути у цікаву подорож заповідними стежками мальовничого парку, помилуватись голубим плесом ставка і навіть побачити рідкісних птахів – мешканців орнітологічного заказника.
Відбулося вручення дипломів бакалавра на біологічному факультеті
Вручення дипломів бакалавра на біологічному факультеті
Теплого сонячного дня 2019 року відбулося вручення дипломів бакалавра на біологічному факультеті. Подію святкували в актовій залі головного корпусу Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки. Першим виступив декан біологічного факультету доцент Андрій Поручинський, який побажав успіху і здійснення всіх мрій на життєвому шляху як справжніх професіоналів у своїй галузі науки. Також до вітань і побажань приєдналися куратори випускників. З творчим музичним подарунком виступила доцент Марія Білецька, привітавши піснею «Рідна мати моя».
Найактивніші випускники отримали грамоти і цінні подарунки. Кожен випускник отримав диплом і символічний подаруночок на згадку про рідний біологічний факультет!
Навчальна комплексна зооботанічна практика на біологічному факультеті
Навчальна комплексна зооботанічна практика на біологічному факультеті
19-26 травня 2018 року студенти Біо-22О та Біо-21 біологічного факультету проходили навчальну комплексну (зоолого-ботанічну) практику. Керівники практики: доц. Кузьмішина Ірина Іванівна, доц. Коцун Лариса Олександрівна, старший викладач Фіщук Оксана Сергіївна, доц Степанюк Ярослав Васильович. Практика проходила в с. Світязь Волинської області на базі практик «Гарт» Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки.
База практик вразила студентів своєю комфортабельністю і ландшафтним дизайном! При в’їзді на базу зустрів чарівний та дружелюбний білий пес Бакс, який став символом удачі для студентів! Студенти одягнули йому нашийник та годували, за це він всю практику був поруч та охороняв їх!
Тиждень біологічного факультету 2018
Чудового сонячного осіннього дня відбулося урочисте відкриття тижня біологічного факультету, приурочене 25-й річниці створення однойменного факультету у Волинському державному університеті імені Лесі Українки.
Триває тиждень біологічного факультету
Тиждень біологічного факультету: як минув другий день
Біологічний факультет: третій день свята!
Четвертий день тижня біологічного факультету
Біологи святкують ювілей
25 жовтня 2018 року в Центрі культури і дозвілля Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки відбулося святкове дійство на честь 25-річчя від дня заснування біологічного факультету. Можна його назвати урочистою академією з концертними номерами, а можна – просто ювілеєм/
Упродовж усього дійства, режисером якого була заступник декана з виховної роботи, кандидат біологічних наук, старший викладач Оксана Фіщук, розповіді ведучих про основні віхи ще невеликої історії та сучасні досягнення біофаку чергувалися з вітальними словами випускника факультету, депутата Волинської обласної ради В’ячеслава Рубльова (передав вітання від голови облради Ігоря Палиці і вручив подяку деканові Андрію Поручинському), директора Волинського відділення Малої академії наук Галини Толстіхіної, очільницею Волинського обласного еколого-натуралістичного центру Валентини Остапчук, колишнього декана факультету Людмили Шварц, доктора медичних наук, професора Василя Пікалюка, завідувача кафедри екології Луцького національного технічного університету Василя Іванціва, директора Луцького зоопарку Людмили Денисенко, керівника центру “Гемомедика” Романа Каліщука. Більшість виступів супроводжувалася врученням нагород і подарунків (узагалі, якщо назвати всіх нагороджених того дня, треба, мабуть, писати окрему статтю, а то й брошуру). Природно, що не міг того дня не виступити й керівник факультету – його декан Андрій Поручинський. Він констатував значний рух уперед, розповів про можливості, які надаються студентам, пообіцяв зберігати і розвивати кращі традиці, що склалися на факультеті.
Студенти біологічного факультету подарували казку дітям із вадами зору
Студенти біологічного факультету подарували казку дітям із вадами зору
Волонтери біологічного факультету вкотре, озброївшись чарівними посмішками і теплими обіймами, завітали у Крупівський реабілітаційний центр для дітей із вадами зору, щоб подарувати свій гарний настрій вихованцям закладу і привітати усіх зі святом Святого Миколая. Кожен із викладачів та студентів біологічного факультету мав змогу долучитися до збору подарунків, іграшок та коштів для доброї справи.
Викладачі вишу взяли участь у «Ярмарку професій»
29 листопада 2018 року у містечку Турійську відбувся «Ярмарок професій» за підтримки відділу освіти Турійського району. У Турійській гімназії були присутні учні 9–11 класів та вчителі. На ярмарку представили 16 закладів вищої та середньої спеціальної освіти. Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки презентували трьома факультетами: географічний – декан географічного факультету доцент, к.г.н. Мельнійчук М. М.; біологічний – заступник декана з виховної роботи, к.б.н. Фіщук О.С.; психологічний – асистент кафедри загальної та соціальної психології та соціології, к.псих.н. Коструба Н. С.
«Квітникарство з основами аранжування»
Квітникарство з основами аранжування
15 травня 2017 року на біологічному факультеті відбувся науково-популярний майстер-клас «Квітникарство з основами аранжування» під керівництвом старшого викладача кафедри ботаніки та методики викладання природничих наук Оксани Фіщук і доцента кафедри лісового та садово-паркового господарства Валентини Андреєвої.
"Цвітіння дерев восени" – не рідкісне для Волині явище
"Цвітіння дерев восени" – не рідкісне для Волині явище
Рідкісне для Волині явище
«Цвітіння дерев восени – не рідкісне для Волині явище, а за останній декілька років його можна назвати навіть типовим. Перш за все, це можна пов’язати із стресовими ситуаціями, а ці ситуації бувають різними. По-перше, великий відсоток дерев, що квітнуть, ростуть біля доріг, де дуже висока концентрація токсичних речовин. Вони й провокують незвичне явище», – розповідала у коментарі Інфомаційному агентству Волинські Новини кандидат біологічних наук Лариса Коцун.
Кінець літа, а у Луцьку цвітуть каштани
Кінець літа, а у Луцьку цвітуть каштани
Листя на деревах засохло, потемніло та почало опадати, а на деяких гілках з'явилися молоді пагони і цвіт. "Це спостерігається у багатьох рослин помірних широт, зокрема каштана, сливи, вишні, яблуні. У рослин у бруньках, які заклалися уже на наступний рік, починаються процеси квітування, вони розпускаються вже цього року. Вчені пов'язують це явище зі стресовими ситуаціями, наприклад кліматичними змінами, різкими змінами температури, довгими періодами вологи чи посухи. Це для рослин не шкідливо", - доцент кафедри ботаніки Лариса Коцун.
Борщівник Сосновського представляє реальну загрозу для волинян.
Борщівник Сосновського представляє реальну загрозу для волинян. Це небезпечна рослина, яка на тілі людини може викликати страшні опіки та навіть вбити.
Борщівник Сосновського представляє реальну загрозу для волинян.
Проте знищення рослини технікою не дасть бажаного тривалого результату, пояснює біолог Ірина Кузьмішина.
Борщівник походить із Кавказу. У Луцькому ботанічному саду вперше його в 80-х роках висадили біологи. Але ніхто не чекав, що через 20 років рослина загрожуватиме людям.
ОСІННЯ АНОМАЛІЯ: БІЛЯ ЛУЦЬКА ЗАЦВІЛИ ВИШНІ ТА БУЗИНА.
ОСІННЯ АНОМАЛІЯ: БІЛЯ ЛУЦЬКА ЗАЦВІЛИ ВИШНІ ТА БУЗИНА.
Свого часу факт осіннього цвітіння дерев Інформаційному агентству Волинські Новини пояснила й доцент, кандидат біологічних наук кафедри ботаніки Східноєвпропейського національного університету імені Лесі Українки Лариса Коцун.
«Цвітіння дерев восени – не рідкісне для Волині явище, а за останній декілька років його можна назвати навіть типовим. Перш за все, це можна пов’язати із стресовими ситуаціями, а ці ситуації бувають різними. По-перше, великий відсоток дерев, що квітнуть, ростуть біля доріг, де дуже висока концентрація токсичних речовин. Вони й провокують незвичне явище», - коментує ситуацію науковець. Зі слів біолога, найчастіше осіннє цвітіння спостерігають у гіркокаштанів, яблунь, груш та вишень. Є й інші причини – кліматичні фактори. До прикладу, була велика посуха, а потім прийшли рясні дощі. На думку Лариси Коцун, можливою причиною є й аномально тепла осінь, що спостерігається останні роки на території не лише Волинської області, а й усієї України.
Чи безпечні на Волині кавуни і дині?
Чи безпечні на Волині кавуни і дині?
Доцент кафедри ботаніки СНУ ім. Лесі Українки Лариса Коцун переконана: краще вживати кавуни і дині, вирощені власноруч.
"На ринку зараз ми купуємо ранні сорти кавунів, їх можуть наситити всякими нітратами, щоб швидше доспіли. А коли купуємо в серпні, то знижується рівень нітратів. Адже спілих кавунів вже є вдосталь", – зазначила Лариса Коцун.
Біолог радить не купувати кавуни і дині, особливо дітям. А ще краще – вирощувати свої. Переконана, що волинська земля для цього підходить.
"Смак не відрізняється, навіть кращий, ніж куповані. Єдине, що треба садити їх із розсади, як помідори, огірки, перець. А все решта – як вирощування будь-яких предтсавників родини гарбузових. Кавуни і дині люблять місця, де багато сонця, відкритий простір, нема застою води. Якщо холодна весна, то бажано обробити їх так, як огірки, від грибкових захворювань", – пояснила Лариса Олександрывна.
На Волині восени зацвіли вишні
На Волині восени зацвіли вишні
Доцент, кандидат біологічних наук кафедри ботаніки Східноєвпропейського національного університету імені Лесі Українки Лариса Коцун стверджує, що цвітіння дерев восени – не рідкісне для Волині явище.
За останній декілька років осіннє цвітіння дерев можна назвати навіть типовим.
Найчастіше осіннє цвітіння спостерігають у гіркокаштанів, яблунь, груш та вишень.
«Перш за все, це можна пов’язати із стресовими ситуаціями, а ці ситуації бувають різними. По-перше, великий відсоток дерев, що квітнуть, ростуть біля доріг, де дуже висока концентрація токсичних речовин. Вони й провокують незвичне явище», - каже Лариса Коцун.
«Є й інші причини: кліматичні фактори. До прикладу, була велика посуха, а потім прийшли рясні дощі. Або ж коли тривалий час восени тримається тепло» - додає біолог.