Спосіб оцінки рівня відчуття ритму за показниками фонової ЕЕГ

Матеріал з wiki.vnu.edu.ua
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Спосіб оцінки рівня відчуття ритму за показниками фонової ЕЕГ - одна з авторських розробок викладачів кафедри фізіології людини і тварин медико-біологічного факультету.
Керівники-розробники - Коцан Ігор Ярославович, Моренко Алевтина Григорівна, Павлович Ольга Сергіївна.

Призначення та сфера застосування

Інтегральним критерієм рівня відчуття ритму кожної людини є індивідуальні особливості діяльності її головного мозку, що відображаються у електроенцефалограмі (ЕЕГ). При цьому особливу цінність виявляють дані так званої фонової електричної активності кори головного мозку. Вважається, що саме характер спонтанної електричної активності кори тієї або іншої людини визначається генетично обумовленими особливостями структурно-функціональної організації її мозку. Спосіб оцінки рівня відчуття ритму людиною за показниками фонової ЕЕГ передбачає реєстрацію фонової електроенцефалограми (ЕЕГ) та визначення співвідношення високочастотної складової спектру до низькочастотної. Корисна модель належить до галузі медицини, зокрема до функціональної та психомоторної діагностики, і може бути застосована для оцінки сенсо-моторних можливостей людини, зокрема вроджених можливостей, пов’язаних із відчуттям ритму.

Основні характеристики, суть розробки

В основу корисної моделі поставлено завдання удосконалення способу оцінки стану фонової ЕЕГ як інформаційного показника рівня відчуття ритму людини для отримання нового результату, що полягає у використанні коефіцієнту активації, що обраховується як відношення високочастотної (β і γ) спектральної потужності ритмічної активності ЕЕГ, усередненої в усіх частках кори, до низькочастотної (θ і α) її складової:
К ак. = (β+γ) /(θ+α).
Спосіб здійснюють таким чином. Електричну активність кори головного мозку реєструють із поверхні шкіри голови, наприклад, за допомогою апаратно-програмного комплексу „Нейроком” (НТЦ „ХАІ-Медика”). Показники потужності коливань ЕЕГ в класичних частотних смугах θ-, α-, β-, γ-активності оцінюють та усереднюють у всіх частках кори.

Основні переваги

Перевагою способу є врахування вроджених здібностей та нахилів людини, прямим відображеннях яких є фонова ЕЕГ, врахування ролі широкого кола частотних діапазонів, що відіграють важливу роль у формуванні фонової ЕЕГ людини, відсутність фактору суб’єктивної оцінки з боку педагога (експериментатора) та обстежуваного.

Вирішуємо проблему

Оцінка рівня відчуття ритму людиною за показниками фонової ЕЕГ. При цьому додатково враховуємо вроджені здібності людини, які відображені у фоновій ЕЕГ, реєструємо частотні діапазони ЕЕГ та додатково оцінюємо їх вплив на відчуття ритму людиною.

Пропонуємо

Для осіб різного віку (школярів та їх батьків, студентів, осіб зрілого та похилого віку).

Патент на корисну модель: Пат. 94815 Україна, МПК А61В 5/00 (2014.01). «Спосіб оцінки рівня відчуття ритму за показниками фонової ЕЕГ» №u2013 13746; заявл. 26.11.2013; опубл. 10.12.2014, Бюл. №23. – 4 с. [1]