Відмінності між версіями «Навчально-наукова лабораторія мікробіології»
Tytiuk (обговорення | внесок) |
Tytiuk (обговорення | внесок) |
||
Рядок 44: | Рядок 44: | ||
=== У лабораторії проводять дослідження за такими темами: === | === У лабораторії проводять дослідження за такими темами: === | ||
# дослідження морфологічних ознак, тинкторіальних, культурних та біохімічних властивостей мікроорганізмів у складі бактеріального добрива «Azoter»; | # дослідження морфологічних ознак, тинкторіальних, культурних та біохімічних властивостей мікроорганізмів у складі бактеріального добрива «Azoter»; | ||
# вивчення морфологічних ознак тинкторіальних, культурних та біохімічних властивостей бактерій роду Agrobacterium sp. | # вивчення морфологічних ознак тинкторіальних, культурних та біохімічних властивостей бактерій роду Agrobacterium sp. збудника раку малини; | ||
# дослідження мікробіоти різних типів ґрунту та визначення чисельності мікроорганізмів домінуючих еколого-трофічних груп; | # дослідження мікробіоти різних типів ґрунту та визначення чисельності мікроорганізмів домінуючих еколого-трофічних груп; | ||
# виділення з природного середовища азотофіксувальних бактерій та дослідження їхніх фізіолого-біохімічних властивостей; | # виділення з природного середовища азотофіксувальних бактерій та дослідження їхніх фізіолого-біохімічних властивостей; |
Версія за 13:01, 20 лютого 2020
Навчально-наукова лабораторія мікробіології функціонує з вересня у 2016 року.
Керівник лабораторії – д.вет.н., професор Бойко Петро Костянтинович
Старший лаборант – к.б.н. Дяків Світлана Вікторівна
Лабораторія знаходиться у корпусі №9 санаторію-профілакторію за адресою вул. Ярощука, 30.
До складу лабораторії входять наступні приміщення:
- 2 робочі кімнати з ламінарними боксами (ауд. 210, 214);
- кімната для приготування середовищ, лабораторного посуду та реактивів (ауд. 212);
- лекційна аудиторія (ауд. 208);
- кабінет керівника лабораторії (ауд. 209).
Функціональна забезпеченість лабораторії дозволяє повноцінно виконувати учбові програми, проводити науково-дослідну роботу. Лабораторія розташована відокремлено від інших навчальних аудиторій та оснащена двома ламінарними боксами, розташування яких дозволяє одночасно працювати із різними об’єктами.
Кімната для проведення лабораторно-практичних занять і наукової роботи (ауд. 210) обладнана такими приладами і матеріалами: ламінарний бокс (вітчизняне виробництво), термостат, ваги, світлові мікроскопи, люмінесцентний мікроскоп із фазово-котрастним пристроєм, рН-метр, апарат Кротова для відбору зразків повітря для бактеріологічного дослідження, лічильник колоній, центрифуга ОПН-8, анаеростат Аристовського для культивування анаеробів, водяна баня, мікропіпетки змінного об’єму (10-100 мкл, 20-200 мкл, 100-1000 мкл), лабораторний посуд, поживні середовища для мікроорганізмів різних груп, барвники, реактиви (у т.ч. флуоресцентні) тощо для проведення бактеріологічних досліджень з метою виділення та диференціації мікроорганізмів у зразках біоматеріалів та ґрунту.
Кімната для знезараження відпрацьованого біоматеріалу та культур, миття та підготовки лабораторного посуду, виготовлення поживних середовищ (ауд. 212) обладнана такими приладами і матеріалами: автоклав, дві сушильні шафи, рН-метр, магнітна мішалка, дистилятор, центрифуга.
Кімната для проведення лабораторно-практичних занять і наукової роботи (ауд. 214) обладнана такими приладами і матеріалами: ламінарний бокс BDSL, термостат, ультразвуковий дезінтегратор УЗДН-А, центрифуга, фотоелектроколориметр ФЕК-56М, прилад для електрофорезу на різних носіях ПЕФ-3, мікротитратор Такачі, розділювальні колонки для проведення імунологічних досліджень.
Лабораторія забезпечує проведення лабораторних та практичних робіт, а також лекційних занять, для студентів біологічного та хімічного факультетів з наступних курсів (у дужках зазначена спеціальність):
- Мікробіологія (біологія, лабораторна діагностика, мікробіологія, біологія та здоров’я людини);
- Мікробіологія з основами вірусології (природничі науки);
- Мікробіологія з основами імунології (фармація, промислова фармація);
- Вірусологія (біологія, мікробіологія, лабораторна діагностика);
- Ґрунтова мікробіологія (біологія, лісове господарство);
- Епідеміологічні аспекти мікробного паразитизму (мікробіологія);
- Еволюція патогенності мікроорганізмів (мікробіологія);
- Молекулярно-генетичні методи діагностики інфекційних хвороб людини (мікробіологія);
- Класичні методи виділення та ідентифікації збудників бактеріальних хвороб людини (мікробіологія);
- Класичні методи виділення та ідентифікації збудників вірусних хвороб людини (мікробіологія).
Завдання лабораторії:
- організація лабораторних, практичних, а також лекційних занять для студентів університету;
- виконання експериментального дослідження в межах курсових, бакалаврських, дипломних та магістерських робіт;
- проведення консультацій для студентів, аспірантів що займаються науковою роботою на базі лабораторії;
- організація, планування виробничої практики на базі лабораторії;
- проведення науково-дослідної роботи;
- підготовка і публікація тез доповідей до вітчизняних і міжнародних конференцій, наукових статей, методичних рекомендацій.
У лабораторії проводять дослідження за такими темами:
- дослідження морфологічних ознак, тинкторіальних, культурних та біохімічних властивостей мікроорганізмів у складі бактеріального добрива «Azoter»;
- вивчення морфологічних ознак тинкторіальних, культурних та біохімічних властивостей бактерій роду Agrobacterium sp. збудника раку малини;
- дослідження мікробіоти різних типів ґрунту та визначення чисельності мікроорганізмів домінуючих еколого-трофічних груп;
- виділення з природного середовища азотофіксувальних бактерій та дослідження їхніх фізіолого-біохімічних властивостей;
- виділення та дослідження мікроорганізмів, збудників хвороб коренеплодів буряка, моркви тощо;
- перевірка харчової продукції на вміст умовно-патогенних мікроорганізмів;
- дослідження мікробіоти та виділення умовно-патогенних мікроорганізмів із сапропелю;
- розробка еритроцитарного діагностикуму для виявлення рівня антитіл проти збудника сальмонельозу в РНГА (реакції непрямої гемаглютинації).
Заходи
Лабораторія мікробіології підготувала матеріали (мікропрепарати, пофарбовані за різними техніками; культури мікроорганізмів на різних поживних середовищах) для «Наукові пікніки» під керівництвом к.б.н., доц.. Качинської Т.В. з метою професійної орієнтації та ознайомлення учнів шкіл Любешівського району із роботою мікробіолога як фахівця. (Лабораторія висловлює подяку за участь у підготовці матеріалів к.вет.н., зав. бактеріологічного відділу Волинської регіональної державної лабораторії Держпродспоживнагляду Бойко О.П.).
Магістри спеціалізації «Лабораторна діагностика» пройшли виробничу практику на базі державної лабораторії Держпродспоживнагляду під керівництвом к.вет.н., зав. бактеріологічного відділу Бойко О.П.
Студенти медико-біологічного факультету спеціалізацій «Мікробіологія» та «Лабораторна діагностика» відвідали наступні лабораторії:
- Лабораторія мікробіологічних досліджень Волинської філії ДУ «Інститут охорони ґрунтів України»
- Лабораторія Діагностики СНІДу
- Молекулярна-генетична лабораторія Держпродспоживнагляду
У лабораторії мікробіології професором, д.вет.н. Бойко П.К. неодноразово проводилась підготовка учнів шкіл м. Луцька до участі у Всеукраїнській олімпіаді з біології.
Керівник лабораторії професор, д.вет.н. Бойко П.К. щорічно проводить семінари з викладачами шкіл м. Луцька в рамках підвищення їхньої кваліфікації.
У рамках Тижня медико-біологічного факультету навчально-наукову лабораторію мікробіології відвідали учні шкіл м. Луцька, студенти педагогічного коледжу. Старшим лаборантом к.б.н. Дяків С.В. було проведено відкритий семінар (Workshop) «Техніка посіву мікробіологічного матеріалу», під час якого було продемонстровано основні техніки посіву на різні види поживних середовищ залежно від вимог мікроорганізмів. Учні слухали про завдання і мету функціонування лабораторій мікробіологічного профілю, обов’язкові правила техніки безпеки, також брали активну участь у обговоренні завдань та можливостей сучасних лабораторій європейського стандарту.