Ботаніки і методики викладання природничих наук
Історична довідка
Кафедра ботаніки створена в 1993 році. У зв’язку з впровадженням мікробіологічного напрямку в 1998 році перейменована на кафедру ботаніки і мікробіології. У зв’язку з ліцензуванням напряму «Лісове і садово-паркове господарство» у 2006 р. кафедра отримала назву ботаніки і садово-паркового господарства, а у 2012 р. була реорганізована, в результаті чого сформовано дві окремі кафедри – ботаніки і лісового та садово-паркового господарства (15.09.2012 року згідно наказу ректора Волинського національного університету імені Лесі Українки №121-К/В від 31.08.2012 року „Про структурні зміни”). В 2018 кафедра перейменована на кафедру ботаніки і методики викладання природничих наук (згідно наказу ректора Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки №15-К/В від 29.01.2018 р.).
Діяльність кафедри здійснюється на медико-біологічному факультеті. Основні напрямки роботи кафедри – навчальний, науково-дослідний і виховний.
При кафедрі працює гербарій (LUU*), де зберігаються гербарії рослин флори України та прилеглих територій, створено каталоги наявного гербарного фонду.
Проводиться робота по реорганізації ботанічного саду СНУ „Волинь” та розбудові біостаціонару. Навчальні польові практики з ботаніки носять виїзний характер. Це дозволяє студентам не тільки закріпити набуті теоретичні знання, зібрати для наступних наукових досліджень гербарний матеріал, але й ознайомитися з історією та культурою свого краю. Студенти кафедри відвідують Національний ботанічний сад ім. М.М. Гришка (м. Київ), Кременецький ботанічний сад, ботанічний сад Львівського національного університету ім. Івана Франка, Козацькі могили під Берестечком, музей історії культури Волині, базу практики і відпочинку СНУ „Гарт” на озері Світязь.
Діяльність кафедри не обмежується лише стінами університету. Співробітники кафедри готують слухачів Волинського відділення Малої академії наук, які неодноразово займали призові місця, читають лекції вчителям-біологам в Волинському обласному інституті післядипломної освіти педагогічних кадрів з актуальних питань ботанічної науки та методики викладання біології в школі. Викладачі кафедри тісно співпрацюють з Волинським еколого-натуралістичним центром, Шепетівським ліцеєм, Поліською філією інституту ґрунтознавства і агрохімії ім. О.Н. Соколовського, Волинською обласною державною лабораторією ветеринарної медицини, Волинським державним лісогосподарським об’єднанням „Волиньліс”, Державним управлінням екоресурсів у Волинській області, Українським науково-дослідним інститутом лісового господарства і агролісомеліорації, ботанічними садами світу.
Завдяки цьому студенти біологічного факультету не лише одержують ґрунтовні теоретичні знання в галузі ботаніки, але вміють застосувати їх на практиці та зорієнтуватися серед величезного розмаїття рослинного світу.
Кафедру очолювали:
- 26 квітня 1990 р.- 01 липня 1996 р. - зав.кафедри природничих наук - к.б.н., доцент Володимир Карлович Терлецький .;
- 02 липня 1996 р.- 06 червня 2001 р. - зав.кафедри ботаніки та мікробіології – к.с./г.н., доцент Сергій Миколайович Голуб;
- 30 серпня 2001 р.- 31 серпня 2007 р.– к.с./г.н., доцент Василь Петрович Войтюк;
- 04 жовтня 2007 р.- 28 травня 2008 р. - зав.кафедри ботаніки і садово-паркового господарства – к.с./г.н., доцент Сергій Миколайович Голуб;
- 29 травня 2008 р.- 31 червня 2008 р. – д.б.н., професор Володимир Васильович Іванців;
- 04 лютого 2009 р.- 14 вересня 2012 р.– д.с./г.н., професор Михайло Йосипович Шевчук;
- 15 вересня 2012 р. – даний час - зав.кафедри ботаніки, а з 29.01.2018 - кафедри ботаніки і методики викладання природничих наук - д.б.н., професор Сергій Олександрович Волгін .
Склад кафедри
- Волгін Сергій Олександрович -д.б.н.,професор,зав.кафедри
- Голуб Валентина Олександрівна -к.с./г.н.,доцент
- Іванців Оксана Ярославівна -к.п.н.,доцент
- Коцун Лариса Олександрівна -к.б.н.,доцент
- Кузьмішина Ірина Іванівна -к.б.н.,доцент
- Фіщук Оксана Сергіївна -к.б.н.,ст.викладач
- Машевська Алла Степанівна -ст.викладач
- Антонюк Юрій Михайлович -старший лаборант
- Єрмейчук Тамара Музафарівна -старший лаборант
- Липянін Світлана Йосипівна -старший лаборант
Лабораторії кафедри
У структурі кафедри діють дві навчальних і навчально-наукова лабораторія. Працює ботанічний музей. Всі лабораторії оснащені сучасною комп'ютерною і мікроскопічною технікою, яка дозволяє на належному рівні проводити різноманітні дослідження за науковими тематиками кафедри.
- Гербарна лабораторія;
- Навчальна лаборатоія "Фізіології рослин";
- Навчальна лаборатоія "Систематики вищих рослин".
На базі лабораторій проводяться лабораторні заняття для студентів як біологічного факультету, так і інших факультетів, а також консультації, відпрацювання для студентів, аспірантів, що займаються науковою роботою. В лабораторіях проходить біотехнологічна практика.
Напрями наукових досліджень
Основні напрямки наукових досліджень кафедри:
- порівняльна морфологія квітки та філогенія покритонасінних;
- флористика, систематика, екологія, географія водоростей, лишайників, вищих рослин, біоіндикація, вивчення флори та рослинності у зв'язку з проблемою збереження біологічного різноманіття, дослідження стану та розвитку регіональної екомережі;
- підготовка фахівців-біологів до педагогічної діяльності в умовах класичного університету;
- розкриття сутності процесу формування наукових понять у методиці навчання біології.
Перспективні напрями наукових досліджень:
- Цитогенетичний моніторинг стану навколишнього середовища. Цитогенетична характеристика популяцій рідкісних і зникаючих рослин у Волинській області;
- Антропогенні зміни флори, урбанофлористика;
- Радіоекологічний моніторинг радіоактивно забруднених територій Західного регіону України;
- Моніторинг фіторізноманіття об єктів природно-заповідного фонду Волинської області;
- Інноваційні технології викладання біологічних дисциплін у вищій школі.
Тематика науково-дослідних робіт включає:
- Флористичні та онтогенетичні дослідження на заповідних територіях Західного Полісся;
- Структурно-функціональну організацію фітоценозів як індикатор стану і сталості довкілля;
- Дослідження систематичної, ценотичної та екоморфічної структури водних і наземних рослинних угруповань Полісся.
Напрям підготовки фахівців
Кафедра готує бакалаврів, магістрів та спеціалістів біології. Випускники кафедри (магістри та спеціалісти) можуть працювати в природоохоронних установах, на підприємствах біологічного та фармацевтичного профілів, в науково-дослідних інститутах біологічного напрямку; займатися викладацькою діяльністю в навчальних закладах. Найбільш талановиті випускники мають змогу продовжити навчання в аспірантурі.
Навчальна робота
Кафедра забезпечує викладання курсів:
- для бакалаврів: Фізіологія та біохімія рослин, Ботаніка, Географія рослин, Квітникарство, Методика викладання біології, Основи наукових досліджень, Анатомія рослин, Генетика, Теорія біологічної систематики, Вірусологія, Філогенія квіткових рослин, Флора і рослинність України.
- для спеціалістів: Генетика і селекція рослин, Основи еволюційної анатомії рослин, Паркова фітоценологія, Радіобіологія рослинного організму, Лікарські рослини, Охорона рослинного світу, Репродуктивна біологія рослин, Фітоценологія.
- для магістрів: Морфологія генеративних органів, Фітосоціологія, Цитогенетичні основи розвитку організмів, Радіоекологія фітоценозів.
Починаючи з 3-го курсу, студенти залучаються до наукових досліджень, виконують курсові, дипломні та магістерські роботи. Вони беруть участь в проведенні Днів науки на факультеті, республіканських і міжнародних наукових конференціях, публікують свої наукові праці у Науковому віснику СДУ. Кращі наукові роботи відмічені дипломами і грамотами СДУ та Волинської держадміністрації. За останні роки викладачами кафедри було підготовлено 2 навчальних посібника.
Гранти, проекти, держтеми:
- Держтема «Медико-біологічні аспекти показників здоров’я населення, потерпілого внаслідок аварії на ЧАЕС» (1997 – 1999 рр.).
- Держтема «Радіоекологічний моніторинг біогеоценозів Волинського Полісся» (2007-2009 рр.), № держреєстрації 0107U000739.
- Держтема «Професійна підготовка студентів» (2000 - 2003 рік).
- Держтема «Природа Західного Полісся (0113U002219)» (2013-2015 роки).
- Держтема «Рідкісні і зникаючі види флори Волинського Полісся та Волинського Лісостепу» (0108U000403) (2008-2009 рр.),
- Держтема «Рослинний світ Волинської області» (0111U002144) (2011-2012 рр.).
- Госпдоговірні теми:
- «Розробка наукового обґрунтування та експертного висновку щодо втрати природоохоронної цінності загально зоологічного заказника «Локоття», який розташований на території Серхівської сільської ради Маневицького району Волинської області площею 144 га (2014 р.) ;
- «Створення природоохоронних територій в кварталі 52 виділи 1–62 Вовчецького лісництва, в кварталі 12 виділи 14–39 Черевахівського лісництва ДП
- «Маневицьке лісове господарство» Маневицького району Волинської області площею 169,1 га (2014 р.);
- «Наукове обґрунтування доцільності надання природоохоронного статусу ділянкам лісових насаджень за участі вікового дуба звичайного на території державних підприємств «Володимир-Волинське лісомисливське господарство» та «Волинський лісовий селекційно-насіннєвий центр» (2018 р.);
- «Адвентивні та інвазивні види рослин у флорі Черемського природного заповідника» (2018 р.);
- «Розроблення (упорядкування) проекту створення парку-пам′ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення «Сидоруків парк» (2018 р.);
- «Розроблення (упорядкування) проекту створення гідрологічного заказника місцевого значення «Перемильський» (2019 р.);
- «Розроблення (упорядкування) проекту зміни меж ландшафтного заказника місцевого значення «Калинівські кринички» (2019 р.);
- Наукове обґрунтування необхідності створення ботанічного заказника місцевого значення «Фітеума» (2019 р.).
Дисципліни, викладання яких забезпечує кафедра
- «Ботаніка» 2 курс. Викладач – Волгін С. О.
- «Філогенія та еволюція рослин». Викладач – Волгін С. О.
- «Ботаніка» 1 курс – Коцун Л.О.
- «Радіоекологія фітоценозів». Викладач – Голуб В.О.
- «Фізіологія та біохімія рослин». Викладач – Голуб В.О.
- «Лабораторні методи діагностики заразних хвороб рослин» Викладач – Голуб В.О.
- «Культурні рослини» – Голуб В.О.
- «Фітопатологія». Викладач – Голуб В.О.
- «Методика навчання біології та природознавства». Викладач – Іванців О.Я.
- «Основи інтегрованого курсу « Природничі науки» та методика його навчання» – Викладач – Іванців О.Я.
- «Інноваційні технології формування компетентностей в біології та природознавстві». Викладач – Іванців О.Я.
- «Охорона рослинного світу та методика її вивчення у шкільному курсі біології». Викладач – Іванців О.Я.
- «Методика вивчення природи Волинської області». Викладач – Іванців О.Я.
- «Репродуктивна біологія». Викладач – Коцун Л.О.
- «Синантропні зміни флори та фітоіндикація». Викладач – Коцун Л.О.
- «Декоративні рослини флори світу». Викладач – Коцун Л.О.
- «Географія рослин». Викладач – Кузьмішина І.І.
- «Лікарські рослини». Викладач – Кузьмішина І.І.
- «Флора і рослинність України». Викладач – Кузьмішина І.І.
- «Фітоценологія». Викладач – Кузьмішина І.І.
- «Генетика». Викладач – Викладач – Зінченко М.О.
- «Генетичні основи селекції». Викладач – Фіщук О.С.
- «Біоморфологія рослин» – Викладач – Фіщук О.С.
- «Великий практикум з ботаніки« – Фіщук О.С.
Основні навчально-методичні та наукові праці викладачів
Навчальні посібники
- Кузьмішина І.І Каталог лікарських рослин ботанічних садів і дендропарків України: Довідковий посібник. / Кузьмішина І.І // [За ред. А.П. Лебеди]. – Київ: Академперіодика, 2009. – 160 с.
- С. Волгін Гербарій Львівського національного університету імені Івана Франка/ Гербарій України. IndexHerbariorumUcrainicum / [Редактор-укладач к.б.н. Н.М. Шиян] // С. Волгін, Т. Хміль. О. Жук. – Київ „Альтис”, 2011. – С. 191-199.
- Волгін С.О. Англійська мова для біологів = Englishforbiologists:навч. посібник / (Рекомендовано Міністерством освіти і науки України як навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів. Лист № 1/11-7870 від 16.08.2010 р.) / Волгін С.О., М.С. Козолуп, Р.І. Комар. – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2011. – 248 с. http://esnuir.eenu.edu.ua/handle/123456789/2815
- Костіков І. Ю. Біологія : підручник для 6 класу загальноосвітніх навчальних закладі / [Костіков І. Ю., Волгін С. О., Додь В. В., Сиволоб А. В., Довгаль І. В., Жолос О. В., Скрипник Н. В., Ягенська Г. В., Толстанова Г. М., Ходосовцев О. Є.]. – Київ: Видавничий дім «Освіта», 2014. – 256 c.: іл. (Рекомендовано Міністерством освіти і науки України (наказ Міністерства освіти і науки України від 07.02.2014 р. № 123) http://svit.gov.ua/download/Biologia_6kl_pol.pdf
- Костиков И. Ю., Волгин С. А., Додь В. В., Сиволоб А. В., Довгаль И. В., Жолос А. В., Скрипник Н. В., Ягенськая Г. В., Толстанова Г. М., Ходосовцев О. Е. Биология: учебник для 6 класса общеобразователиных учебных заведений с обучением на русаком языке. – Киев: Издательский дом «Освіта», 2014. – 256 c.: илл. (Рекомендовано Министерством образования и науки Украины (приказ Министерства образования и науки Украины от 07.02.2014 р. № 123).
- Лісовська Т.П. Генетика : курс лекцій для студентів ІІІ курсу біологічного факультету денної та заочної форм навчання: Навчальний посібник. – Луцьк : Друк ПП Іванюк В.П., 2014. – 180 с. https://pick.net.ua/ru/6-class/2053-biolohiia
- Іванців О.Я. Теорія і практика підготовки студентів-біологів до педагогічної діяльності в умовах класичного університету. – Луцьк: СНУ імені Лесі Українки, 2015. – 156 с. (Монографія).
- Biologia [Text] : podręcznik dla klasy 6. szkół ogólnokształcących z polskim językiem nauczania / [Костіков І. Ю., Волгін С. О.; Додь В.В.; Сиволоб, А. В.; Довгаль, І. В.; пер. В. Т. Ільчук, І. Ф. Кресович]. - Львів : Світ, 2014. - 255 с. : кольор. іл. - Назва у вих. відом. : Біологія : підруч. для 6 кл. / І. Ю. Костіков [та ін.]. - Текст пол. - Дод. тираж 22 экз. - ISBN 978-966-603-887-9 (пол.). - ISBN 978-617-656-308-2 (укр.) (Рекомендовано Міністерством освіти і науки України (наказ Міністерства освіти і науки України від 07.02.2014 р. № 123)
- Biologie [Text] : manualdeclasaa 6-apentru şcolilecupredare înlimbaromânâ / [Костіков І. Ю. Волгін С.О., Додь В.В., Сиволоб А.В., Довгаль, І. В.; пер. з укр. І. К. Москал, Р. Р. Гумельник, В. М. Гумельник]. – Львів : Світ, 2014. - 255 с. : іл. - Назва на звороті тит. арк. : Біологія. 6 клас. - Текст рум. - Дод. тираж 22 экз. -ISBN 978-966-603-889-3 (рум.). - ISBN 978-617-656-308-2 (укр.) (Рекомендовано Міністерством освіти і науки України (наказ Міністерства освіти і науки України від 07.02.2014 р. № 123).
- Biologie [Text] : manualdeclasaa 6-apentru şcolilecupredare înlimbamoldovenească / [І. Ю. Костіков, Волгін С.О.; Додь В.В.; Сиволоб, А. В.; Довгаль, І. В. ; пер. з укр. О. О. Кройтор]. - Львів : Світ, 2014. - 255 с. : іл. - Назва на звороті тит. арк. : Біологія. 6 клас. - Текст молд. - Дод. тираж 22 экз. - ISBN 978-966-603-890-9 (молд.). - ISBN 978-617-656-308-2 (укр.) (Рекомендовано Міністерством освіти і науки України (наказ Міністерства освіти і науки України від 07.02.2014 р. № 123).
- Біологія [Текст] : підруч. для 6 кл. загальноосвіт. навч. закл. / [Костіков І. Ю., Волгін С. О.; Додь В.В.; Сиволоб, А. В.; Довгаль, І. В.; пер. В. Т. Ільчук, І. Ф. Кресович - Київ : Освіта, 2015. - 255 с. : іл. - 4040 экз. - ISBN 978-617-656-308-2 (Рекомендовано Міністерством освіти і науки України (наказ Міністерства освіти і науки України від 07.02.2014 р. № 123).
- Біологія: підручник для 8 кл.заганоосвіт.навч.закл. / [О.В.Жолос, Толстанова Г.М., Ягенська Г.В, Додь В.В., Довгаль І.В., Ходосовцев О.Є., Костіков І. Ю., Волгін С.О., Сиволоб А.В., Скрипнік Н.В.]. – Х. : ФОЛІО, 2016. – 304 с. : іл. (Рекомендовано Міністерством освіти і науки України (наказ Міністерства освіти і науки України від 10.05.2016 р., № 491) https://pidruchnyk.com.ua/894-biologiya-8-klas-zholos.html
- Біологія: підручник для 7 кл.заганоосвіт.навч.закл. / [Довгаль І.В., Ягенська Г.В, О.В.Жолос, Ходосовцев О.Є., Костіков І. Ю., Волгін С.О., Додь В.В., Сиволоб А.В., Скрипнік Н.В., Толстанова Г.М.,]. – К. : Видавничий дім «Освіта», 2015. – 256 с. : іл. (Рекомендовано Міністерством освіти і науки України (наказ Міністерства освіти і науки України від 20.07.2015 р., № 777) https://narodna-osvita.com.ua/2304-pdruchnik-bologya-7-klas-kostkov-ta-n-skachati-chitati-onlayn.html
- Кузьмішина І.І. Географія рослин : курс лекцій / Кузьмішина І.І. – Луцьк : Вежа-Друк, 2017. – 96 с. http://esnuir.eenu.edu.ua/handle/123456789/13224, https://www.twirpx.com/file/2733819/
- Фіщук О. С. Генетика і селекція рослин. Курс лекцій / Фіщук О. С., Андреєва В. В. – Луцьк, 2017. – 176 с. http://esnuir.eenu.edu.ua/handle/123456789/14416
- Фіщук О. С. Генетика і селекція рослин. Термінологічний словник / Фіщук О. С., Андреєва В. В. – Луцьк, 2017. – 32 с.http://esnuir.eenu.edu.ua/handle/123456789/14417
- Фіщук О.С. Порівняльна морфологія квітки роду Sansеvieria Thunb. (Asparagaceae s. l.) та споріднених таксонів : Монографія / Оксана Фіщук. – Луцьк : Вежа, 2017. – 232с.
- Фіщук О. С. Генетика і селекція рослин: конспект лекцій / Оксана Сергіївна Фіщук, Валентина Вікторівна Андреєва. – Луцьк, 2017. – 24 с.
- Кузьмішина І. Флора і рослинність України. Курс лекцій. Видання друге, доп.і перероб. / І.Кузьмішина. – Луцьк: Вежа Друк, 2018. – 152 с.
- Фіщук О.С. Біоморфологія. Конспект лекцій для занять з Біоморфології для студентів 3 курсу спеціальності "Біологія" біологічного факультету / О. С. Фіщук. – Луцьк: Вежа-Друк, 2018. – 64 с.
- Кузьмішина І. І. Фітоценологія. Курс лекцій. – Луцьк: Вежа-Друк, 2019. – 172 с.
Атласи, фотоальбом
- Голуб С.М. Волинська область. Моя мала Батьківщина. Географічний атлас. Волинська область. Моя мала Батьківщина / [Голуб С.М., Голуб В.О., Мельнійчук М.М., Білецька М.Г.]. – К.: «Картографія», 2009. – 20 с.
- Коцун Л.О. Атлас рідкісних рослин Волинської області. Наукове видання / [Коцун Л.О., Рало В.М., Романюк Н.З., Кузьмішина І.І. Войтюк В.П.] – Луцьк : ТзОв ТВКФ "Оксоль", 2011. – 72 с.
- Шацький національний природний парк: фотоальбом / уклад. Ф. В. Зузук, В. П. Войтюк, І. І. Кузьмішина, Л. О. Коцун, О. П. Зінченко, К. Б. Сухомлін, В. І. Матейчик; відп. ред. Ф. В. Зузук. – Луцьк: Східноєвроп. нац. ун-т ім. Лесі Українки, 2013. – 400 с.; іл.
Методичні рекомендації для студентів
- Іванців О.Я. Щоденник виробничої педагогічної практики за освітньо-кваліфікаційним рівнем„Бакалавр” / Іванців О.Я., Машевська А.С. – Луцьк: ПП Іванюк В.П., 2015. – 60 с.http://esnuir.eenu.edu.ua/handle/123456789/6247
- Іванців О.Я. Щоденник виробничої педагогічної практики за освітньо-кваліфікаційним рівнем „Спеціаліст” / Іванців О.Я., Машевська А.С. – Луцьк: ПП Іванюк В.П., 2015. – 64 с.http://esnuir.eenu.edu.ua/handle/123456789/6248
- Коцун Л.О. Мікологія. Робочий зошит до лабораторних занять для студентів І курсу біологічного факультету / [Коцун Л.О., Кузьмішина І. І., Лісовська Т.П.]. – Луцьк: Друк ПП Іванюк В.П., 2015. – 32 с
- Кузьмішина І. Типологія фітоценозів : методичні рекомендації до практичних занять для магістрів біологічного факультету заочної форми навчання / [Кузьмішина І., Коцун Л. ]. – Луцьк: Друк ПП Іванюк В.П., 2015. – 46 с.
- Лісовська Т.П. Генетика і селекція рослин: методичні рекомендації до виконання практичних занять для студентів V-го курсу біологічного факультету денної і заочної форми навчання / [ Лісовська Т.П., Кузьмішина І.І., Коцун Л.О.]. – Луцьк: Друк ПП Іванюк В.П., 2015. – 76 с.
- Лісовська. Т.П. Цитогенетичні основи розвитку організмів: методичні рекомендації до лабораторних занять для студентів – магістрів V курсу біологічного факультету денної і заочної форми навчання / [Лісовська, Т.П. Л. О. Коцун, І. І. Кузьмішина]. – Луцьк: Друк ПП Іванюк В.П., 2015. – 56 с.
- Машевська А.С. Фізіологія та біохімія рослин. Матеріали для опрацювання теми «Водний режим рослин» з курсу «Фізіологія та біохімія рослин» для студентів ІІ та ІІІ курсів денної та заочної форми навчання спеціальності «Біологія» біологічного факультету / Машевська А.С., Єрмейчук Т.М. – Луцьк: ПП Іванюк В.П., 2015. – 40 с.http://esnuir.eenu.edu.ua/handle/123456789/6267
- Машевська А. С., Єрмейчук Т. М., Голуб В. О. Фізіологія та біохімія рослин: Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт для студентів денної та заочної форми спеціальності «Біологія» біологічного факультету / Алла Степанівна Машевська, Тамара Музаффарівна Єрмейчук, Валентина Олександрівна Голуб. – Луцьк : Вежа-Друк, 2015. – 64 с.
- Голуб С.М., Голуб В.О. Ґрунтознавство з основами рослинництва Навчально-методичні рекомендації до виконання лабораторних робіт з курсу „Грунтознавство з основами рослинництва” для студентів біологічного факультету. – Луцьк: Вежа-Друк, 2015. – 82 с.
- Голуб С.М., Голуб В.О., Соколова О.С. Мікробіологія Навчально-методичні рекомендації до вивчення курсу „Мікробіологія” для студентів біологічного факультету. – Луцьк: Вежа-Друк, 2015. – 100 с.
- Голуб В.О., Машевська А.С., Соколова О.С. Класифікація вірусів людини і тварин. Навчально-методичні рекомендації до вивчення курсу „Вірусологія” для студентів біологічного факультету. – Луцьк: Вужа-Друк, 2015. – 52 с. http://esnuir.eenu.edu.ua/handle/123456789/13947
- Коцун Л., Кузьмішина І. Робочий зошит з ботаніки для студентів І курсу біологічного факультету освітньо-кваліфікаційного рівня „бакалавр” на базі молодшого спеціаліста для проведення лабораторних робіт з курсу „Ботаніка”. – Луцьк: Друк ПП Іванюк В.П., 2015. – 38 с.
- Кузьмішина І. І. Флора і рослинність України. Курс лекцій / Кузьмішина І. І. – Луцьк: Друк ПП Іванюк В. П., 2016. – 152 с.
- Коцун Л.О., Кузьмішина І.І. Альгологія: методичні рекомендації до лабораторних занять для студентів І курсу біологічного факультету / Л.О. Коцун, І.І. Кузьмішина – Луцьк : Вежа-Друк, 2016. 60 с.
- Голуб С.М., Голуб В.О. Лісова фітопатологія / Навчально-методичні рекомендації до вивчення курсу „ Лісова фітопатологія ” для студентів біологічного факультету. – Луцьк: ПП Іванюк В.П., 2016. – 104 с.
- Голуб В.О., Голуб С.М. Радіоекологія фітоценозів / Навчально-методичні рекомендації до вивчення курсу „Радіоекологія фітоценозів” для студентів біологічного факультету. – Луцьк: ПП Іванюк В.П., 2016. – 60 с.
- Шевчук М.Й., Волгін С.О., Лісовська Т.П. Войтюк В.П., Кузьмішина І.І., Коцун Л.О. Курсова та кваліфікаційні роботи освітньо-кваліфікаційного рівня „Бакалавр”, „Спеціаліст”, „Магістр”. Методичні рекомендації до написання та оформлення. Для студентів біологічного факультету, які спеціалізуються на кафедрі ботаніки. Вид 2-е, доповнене. – Луцьк: ПП. Іванюк В. П., 2016. – 64 с. http://esnuir.eenu.edu.ua/handle/123456789/10032
- Лісовська Т. П. Генетика методичні рекомендації до лабораторних занять для студентів біологічного факультету заочної форми навчанняю Вид. 3-є, доповнене. Луцьк: Друк ПП Іванюк В.П., 2016. – 52 с. http://esnuir.eenu.edu.ua/handle/123456789/9993
- Лісовська Т. П. Генетика: Контрольні роботи і методичні рекомендації до виконання контрольних робіт для студентів ІІ курсу біологічного факультету заочної форми навчання. Вид. 3-є, доповнене. – Луцьк: Друк ПП Іванюк В.П., 2016. –28 с. http://esnuir.eenu.edu.ua/handle/123456789/9923
- Лісовська Т. П. Генетика: Методичні рекомендації до виконання лабораторних робіт для студентів ІІІ курсу біологічного факультету денної форми навчання. 3-е видання. – Луцьк: Друк ПП Іванюк В.П., 2016. –80 с.
- Фіщук О.С. Великий практикум з ботаніки. Методичні рекомендації до лабораторних робіт. Для студентів біологічного факультету напряму підготовки біологія / О. С. Фіщук, Л.О. Коцун, Кузьмішина І.І. – Луцьк: ПП Іванюк В.П., 2016. – 76 с. http://esnuir.eenu.edu.ua/handle/123456789/14401
- Машевська А.С. Методичні розробки до лабораторних занять з курсу «Ботаніка. Морфологія рослин»для студентів біологічного факультету спеціальності ЛСПГ / Машевіська А.С., Єрмейчук Т.М. – Луцьк : 2016. – 28 с.
- Іванців О.Я. Щоденник виробничої педагогічної практики за освітньо-кваліфікаційним рівнем„Бакалавр”/ Іванців О.Я., Машевська А.С. – Луцьк: СНУ імені Лесі Українки, 2016. – 60 с.
- Машевська А.С. Методичні розробки до виконання лабораторних робіт для студентів денної та заочної форми спеціальності «Біологія» біологічного факультету / Машевська А.С., Єрмейчук Т.М., Голуб В.О. – Луцьк :Вежа-Друк, 2016. – 56 с.
- Машевська А.С. Фізіологія та біохімія рослин: Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт (лабораторний журнал) для студентів ІІІ курсу заочної форми спеціальності «Біологія» біологічного факультету / Машевська А.С., Єрмейчук Т.М. – Луцьк :Вежа-Друк, 2016. – 40 с.
- Волгін С. О. Анатомія та морфологіїя рослин: Методичні рекомендації до лабораторних робіт з для студентів І курсу біологічного факультету / [Волгін С. О., Коцун Л. О., Кузьмішина І. І., Єрмейчук Т. М.]. – Луцьк : ПП Іванюк В. П., 2017. – 44 с. http://esnuir.eenu.edu.ua/handle/123456789/13319
- Голуб В. О. Фізіологія та біохімія рослин. Лабораторний журнал до виконання лабораторних робіт для студентів заочної форми спеціальностей «Біологія», «Лісове господарство», «Садово-паркове господарство» біологічного факультету / Голуб В. О., Голуб С. М., Єрмейчук Т. М. – Луцьк: Вежа-Друк, 2017. – 20 с.
- Голуб В. О. Фізіологія та біохімія рослин: методичні вказівки до виконання лабораторних робіт / Голуб В. О., Машевська А. С., Єрмейчук Т. М. – Луцьк : Вежа-Друк, 2017. – 62 с.
- Голуб С.М.Урбоекологія та фітомеліорація: методичні рекомендації для виконання лабораторно-практичних занять з курсу / Голуб С.М., Голуб В.О. - Луцьк: Вежа-Друк, 2017. – 51 с.
- Іванців О. Я. Щоденник виробничої педагогічної практики за освітньо-кваліфікаційним рівнем „Бакалавр” (для студентів денної та заочної форми навчання) галузі 09 «Біологія», освітньої програми «Біологія»; галузі 014 «Середня освіта (Біологія)», освітньої програми «Біологія»; галузі 0401 «Природничі науки», напряму підготовки 6.040102 «Біологія» за освітньою програмою «Біологія» / Іванців О. Я., Машевська А. С. – Луцьк : СНУ імені Лесі Українки, 2017. – 60 с.
- Коцун Л. О. Альгологія : Методичні рекомендації до лабораторних занять для студентів I курсу біологічного факультету / Коцун Л. О., Кузьмішина І. І. – Луцьк : Вежа-Друк, 2017. – 48 с. http://esnuir.eenu.edu.ua/handle/123456789/13317
- Коцун Л. О. Синантропні зміни флори та фітоіндикація: методичні рекомендації до лабораторних робіт для магістрів біологічного факультету / Коцун Л. О., Кузьмішина І. І. – Луцьк : Вежа-Друк, 2017. – 32 с .
- Коцун Л.О. Мікологія. Робочий зошит до лабораторних занять для студентів І курсу біологічного факультету / Коцун Л.О., Кузьмішина І.І. – Луцьк : Вежа, 2017. – 28 с. http://esnuir.eenu.edu.ua/handle/123456789/13315
- Коцун Л.О. Репродуктивна біологія рослин на уроках біології. Методичні рекомендації до проведення лабораторних занять для магістрів біологічного факультету спеціальності 014 Середня освіта (Біологія)» освітньої програми «Біологія» / Коцун Л.О., Кузьмішина І.І., Коцун Б.Б.– Луцьк : Вежа-Друк, 2017. – 36 с.
- Кузьмішина І. І. Географія рослин. Методичні рекомендації до практичних занять для студентів біологічного факультету / Кузьмішина І. І., Коцун Л.О. – Луцьк, ПП Іванюк В.П., 2017. – 48 с.
- Кузьмішина І. І. Лікарські рослини. Методичні рекомендації до лабораторних занять для магістрів біологічного факультету / Кузьмішина І. І., Коцун Л.О. – Луцьк, ПП Іванюк В.П., 2017. – 64 с. http://esnuir.eenu.edu.ua/handle/123456789/13314
- Кузьмішина І. І. Фітоценологія та методика викладання фітоценозів у школі : методичні рекомендації до лабораторних занять для студентів біологічного факультету / І. І. Кузьмішина, Л. О. Коцун, Б. Б. Коцун. – Луцьк : Друк ПП Іванюк В. П., 2017. – 80 с. http://esnuir.eenu.edu.ua/handle/123456789/13159
- Лісовська Т. П. Цитогенетичні основи розвитку організмів: методичні рекомендації до виконання практичних робіт для студентів - магістрантів біологічного факультету денної і заочної форми навчання. – Луцьк: Друк ПП Іванюк В.П., 2017.– 52 с.
- Машевська А. С. Фізіологія та біохімія рослин: збірник вправ, питань для студентів ІІ та ІІІ курсів денної та заочної форми навчання спеціальності «Біологія» біологічного факультету / Машевська А. С., Єрмейчук Т. М. – Луцьк: Вежа-Друк, 2017. – 40 с.
- Машевська А. С. Фізіологія та біохімія рослин: методичні вказівки до виконання лабораторних робіт для студентів денної та заочної форми навчання спеціальності «Біологія» біологічного факультету / Машевська А. С., Єрмейчук Т. М., Голуб В. О. - Луцьк: Вежа-Друк, 2017. – 64 с.
- Фіщук О. С. Генетика і селекція рослин. Методичні рекомендації до лабораторних робіт / О. С.Фіщук, Андреєва В. В. – Луцьк: ПП Іванюк В. П., 2017. – 32 с. http://esnuir.eenu.edu.ua/handle/123456789/14414
- Волгін С. О. Ботаніка: Методичні рекомендації до лабораторних занять з ботаніки для студентів І курсу спеціальностей «Лісове господарство» та «Садово-паркове господарство» біологічного факультету / [Волгін С. О., Коцун Л. О., Фіщук О.С., Кузьмішина І. І., Єрмейчук Т. М.]. – Луцьк : Вежа-Друк, 2018. – 84 с.
- Зінченко М.О. Генетика: Методичні рекомендації до виконання лабораторних робіт / Зінченко М.О., Фіщук О.С. – Луцьк: Медіа, 2018. – 52 с.
- Коцун Л. О., Кузьмішина І. І., Коцун Б.Б. Репродуктивна біологія рослин на уроках біології. Методичні рекомендації до проведення лабораторних занять для магістрів біологічного факультету спеціальності 014 «Середня освіта (Біологія)» освітньої програми «Біологія» /Укладачі: Л. О. Коцун, І. І. Кузьмішина, Б.Б.Коцун. – Луцьк: Вежа Друк, 2018. – 36 с.
- Коцун Л.О. Синантропні зміни флори та фітоіндикація: методичні рекомендації до лабораторних робіт для магістрів біологічного факультету. Видання 2-е, доп. і перероб. / Л. О. Коцун, І. І. Кузьмішина. – Луцьк : Вежа-Друк, 2018. – 31 с .
- Коцун Л.О. Декоративні рослини флори світу: методичні рекомендації до лабораторних робіт для магістрів біологічного факультету. Видання 2-е, доп. і перероб. /Укладачі: Л. О. Коцун, І. І. Кузьмішина. – Луцьк : Вежа-Друк, 2018. – 39 с .
- Кузьмішина І. І. Флора і рослинність України. Методичні рекомендації до лабораторних занять для студентів біологічного факультету / І. І. Кузьмішина, Л. О. Коцун. Видання 3, доп. і перероб. – Луцьк: Вежа Друк, 2018. – 55 с.
- Машевська А. С. Фізіологія та біохімія рослин: збірник, вправ, задач, питань для студентів ІІ та ІІІ курсів денної та заочної форми навчання спеціальності «Біологія» біологічного факультету / А. С. Машевська, Т. М. Єрмейчук . – Луцьк : ПП Іванюк В.П., 2018. – 40 с.
- Машевська А. С. Фізіологія та біохімія рослин: Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт (лабораторний журнал) для студентів ІІ курсу заочної форми навчання спеціальності «Біологія» біологічного факультету / А. С. Машевська, Т. М. Єрмейчук . – Луцьк : Вежа-Друк, 2018. – 32 с.
- Фіщук О.С. Методи біологічних досліджень, що використовуються на уроках біології у старшій школі (методична розробка) факультету / О. С. Фіщук. – Луцьк: Вежа-Друк, 2018. – 60 с.
- Фіщук О.С. Методичні рекомендації до організації навчально-дослідницької діяльності студентів та написання наукових робіт студентів біологів / О.С. Фіщук, О.Я. Іванців – Луцьк, СНУ ім. Лесі Українки, 2018. – 68 с. http://esnuir.eenu.edu.ua/handle/123456789/14419
- Волгін С. О. Ботаніка: Методичні рекомендації до лабораторних занять з ботаніки для студентів І курсу спеціальності 091 «Біологія» освітньої програми «Лабораторна діагностика» / [Волгін С. О., Коцун Л. О., Кузьмішина І. І.]. – Луцьк : Вежа-Друк, 2019. – 52 с.
- Волгін С. О. Анатомія та морфологія рослин : Методичні рекомендації до лабораторних занять для студентів І курсу спеціальностей 091 «Біологія», 014 «Середня освіта (Біологія)» біологічного факультету / [Волгін С. О., Коцун Л. О., Кузьмішина І. І., Єрмейчук Т. М.]. – Луцьк : Вежа-Друк, 2019. – 20 с.
- Голуб С. М. Інженерне обладнання садово-паркових об’єктів / Голуб С. М., Голуб В. О. // Методичні рекомендації для виконання лабораторно-практичних занять з курсу. – Луцьк: Вежа-Друк, 2019. – 56 с.
- Голуб С. М. Лісова радіоекологія / Голуб С. М., Голуб В. О. // Методичні рекомендації для виконання лабораторно-практичних занять з курсу. – Луцьк: Вежа-Друк, 2019. – 63 с.
- Голуб В. О. Фізіологія та біохімія рослин. / Голуб В. О., Голуб С. М., Єрмейчук Т. М. – Лабораторний журнал до виконання робіт для студентів заочної форми спеціальностей «Біологія», «Лісове господарство», «Садово-паркове господарство» біологічного факультету – Луцьк : Вежа-Друк, 2017. – 21 с.
- Зінченко М.О. Генетика. Методичні рекомендації до лабораторних занять / Зінченко М.О., Фіщук О.С. – Луцьк: Вежа-Друк, 2019. – 52 с.
- Іванців О. Я. Щоденник виробничої педагогічної практики за освітньо-кваліфікаційним рівнем „Бакалавр” (для студентів денної та заочної форми навчання) галузі 09 «Біологія», освітньої програми «Біологія»; галузі 01 «Освіта», спеціальності 014 «Середня освіта (Біологія)», освітньої програми «Біологія»; галузі 0401 «Природничі науки», напряму підготовки 6.040102 «Біологія» за освітньою програмою «Біологія» / Іванців О. Я., Машевська А. С. – Луцьк : СНУ імені Лесі Українки, 2019. – 56 с.
- Іванців О. Я. Методика проведення позакласної роботи та факультативних занять з біології та природознавства. Методичні рекомендації до проведення практичних робіт за освітнім ступенем « Магістр» / О. Я. Іванців. – Луцьк: ПП Іванюк В. П., 2019. – 44 с.
- Іванців О. Я. Інноваційні технології формування компетентностей в біології та природознавстві. Опорний конспект лекцій для студентів денної і заочної форм навчання за освітнім ступенем « Магістр» - Луцьк. ПП. Іванюк , 2019. – 56 с.
- Іванців О. Я. Основи інтегрованого курсу «Природничі науки» та методика його навчання. Робоча програма нормативної навчальної дисципліни підготовки магістра галузі знань 01«Освіта»/ Педагогіка спеціальності 014 «Середня освіта (Біологія та здоров’я людини)» освітньо-професійної програми «Біологія та здоров’я людини»- Луцьк. ПП. Іванюк, 2019. – 15 с.
- Кузьмішина І.І. Фітоценологія: методичні рекомендації до лабораторних занять / І.І. Кузьмішина, Л.О. Коцун, О. С. Фіщук. – Луцьк: Вежа-Друк, 2019. – 83 с.
- Машевська А. С. Фізіологія та біохімія рослин: Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт для студентів денної та заочної форми навчання спеціальності 091 «Біологія» біологічного факультету / Машевська А. С., Єрмейчук Т. М., Голуб В. О. – Луцьк: ФОП Байбула К.В., 2019. – 42 с.
- Навчальна практика з ботаніки. Методичні рекомендації до проходження комплексної (зоолого-ботанічної) практики з ботаніки для студентів 2 курсу спеціальностей 091 "Біологія", 014 "Середня освіта (Біологія)" біологічного факультету / Укладачі: І. І. Кузьмішина, Л. О. Коцун, Б. Б. Коцун. – Луцьк: Вежа-Друк, 2019. – 44 с.
- Фіщук О. С. Біоморфологія. Методичні рекомендації до лабораторних занять з Біоморфології рослин для студентів 4 курсу спеціальності "Біологія" біологічного факультету / О. С. Фіщук. – Луцьк: Вежа-Друк, 2019. – 64 с.
- Піхало О.В. Інженерне обладнання садово-паркових об’єктів: методичні вказівки до виконання лабораторних робіт / Піхало О.В., Гетьманчук А.І., Голуб С. М., Голуб В.О. - Луцьк: Вежа-Друк, 2019. –56 с.
- Фіщук О.С. Світлова мікроскопія та її використання на уроках біології у старшій школі (методична розробка) / О. С. Фіщук. – Луцьк: Вежа-Друк, 2019. – 38 с.