Анатомія та порівняльна морфологія квітки порядку Asparagales

Матеріал з wiki.vnu.edu.ua
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фіщук О.С. Виступ керівника групи про методи та методики вивченню будови квітки.

Кафедра ботаніки і методики викладання природничих наук
Факультет біології та лісового господарства

Назва: Анатомія та порівняльна морфологія квітки порядку Asparagales.

Керівник: доц., к.б.н. Фіщук Оксана Сергіївна

Мета: вивчення будови квітки у тропічних рослин.

Amaryllidaceae .jpg
Amaryllidaceae 1.jpg
Amaryllidaceae 2.jpg
Amaryllidaceae 3.jpg
Amaryllidaceae 4.jpg
Напрямок роботи, заходи Термін виконання Звіт про виконання
1 Загальні збори гуртка, вибори старости, обговорення плану роботи Вересень, 2020 Проведено загальні збори гуртка.

Обрано старосту проблемної групи – Новак Наталію
Обговорено та затверджено проєкт роботи групи.
Запропоновано продумати теми досліджень.

2 Затвердження тем досліджень на 2019-2020 н.р. студентами кафедри ботаніки і методики викладання природничих наук факультету біології та лісового господарства Вересень, 2020 Обговорення проміжних результатів дослідження, ознайомлення з вимогами оформлення наукових робіт:
  • Ковальський Сергій Сергійович Сучасні інтерактивні технології у вивченні біології і екології.
  • Кушнірчук Дмитро Володимирович Тропічні рослини в озелененні класу з природознавства.
  • Богайчук Марія Миколаївна Рід Hymenocallis Salisb. в озелененні приміщень.
  • Шмигельстка Юлія Олександрівна Рід Asparagus L. в озелененні приміщень.
3 Опрацювання та аналіз зібраного під час виконання індивідуальних літніх завдань гербарного матеріалу Вересень-жовтень, 2020 Визначення видів рослин під керівництвом викладача, складання екобіоморфних характеристик визначених видів рослин; підготовка до визначення рослинних асоціацій.
4 Опрацювання методик та рекомендацій по вивченню будови квітки Вересень, 2020 Виступ керівника групи про методи та методики вивченню будови квітки.
5 Вивчення видового різноманіття представників порядку Asparagales.

Проведення експерименту.

Осінь, 2020.

Весна, 2021

Порядок Asparagales складається з 14 родин, 1,122 родів та близько 42000 видів. Нами були вивчені і описані такі види як, Hymenocallis speciosa, Clívia miniáta, Нippeastrum papilio, Сhlidanthus fragrans та різні сорти роду Нippeastrum.
6 Вивчення морфологічної будови квітки Весна, 2021 Для усіх видів студенти укладали детальні морфологічні та анатомічні описи будови квітки, які ілюстрували рисунками та фотографіями. При цьому зовнішню морфологію квітки аналізували з використанням загальноприйнятої термінології. Ознаки будови тичинок були вивчені та описані за В. С. Чуповим. Для порівняльно-морфологічної характеристики зрослоплодолисткових гінецеїв використаний метод структурних типів, запропонований С. О. Волгіним і В. М. Тихоміровим для аналізу гінецея дводольних.

Мікроморфологічні ознаки квітки, переважно гінецея, виявляли за допомогою мікроскопічного дослідження зрізів квітки. Зокрема, при вивченні структури гінецея ми звертали увагу на спосіб зростання плодолистків (постгенітальний чи конгенітальний), форму, зональність гінецея, розміри частин квітки (у мікрометрах), відносні розміри частин маточки (у відсотках або частках від розмірів загальної структури), гістологічні особливості (наявність диференціації секреторного епідермісу, наявність обтураторів, диференціація плацент та ін.). Тип плацентації та насінного зачатка описували за І. Шамровим.

7 Індивідуальні консультації та корегування завдань наукової роботи Протягом навчального року Індивідуальні консультації та корегування завдань наукової роботи:
  • Коменди Олександра Олександровича – Вирощування представників родини Amaryllidaceae J.St.Hil. в умовах закритого ґрунту.
8 Захист наукових робіт Листопад, 2020

Січень, 2021

9 Проведення семінару за результатами досліджень членами проблемної групи Березень, 2021 «Характеристика квітки ліліоїдних однодольних»

Типовою ознакою квітки ліліоїдних однодольних є шість листочків оцвітини, розміщених у двох колах, як правило не диференційовані на пелюстки і чашолистки, шість тичинок у двох колах і три плодолистки. У ліліоїдних однодольних як в рацемозних, так і в цимозних суцвіттях, орієнтація пазушної квітки відносно материнської осі і характер закладання органів квітки залежить від наявності і числа філомів на квітконіжці та їх положення відносно брактей та осі суцвіття. У деяких представників однодольних рацемозні суцвіття часто мають термінальні структури різної будови. Стабілізація структури термінального псевдантія може бути еволюційним механізмом формування термінальної квітки.. Ліліїди – великий підклас однодольних. Серед ліліїд наявні як примітивні рослини, так і високоспеціалізовані. Але більшість родин з числа ліліїд є високоспеціалізовані, а деякі родини, в тому числі Orchidaceae Juss., досягли дуже високого рівня еволюційного розвитку.

10 Відбір кращої наукової роботи для участі у конкурсі студентських наукових робіт Квітень, 2021 Кушнірчук Дмитро «Тропічні рослини в озелененні класу з природознавства».
11 Підготовка до Дня науки на медико-біологічному факультеті Травень 2021 Оформлення фотовиставок « Морфологія квітки у родині Asparagaceae s.l.» та «Декоративнв тропічні рослини в озелененні приміщень».
12 Оформлення курсових та бакалаврських робіт студентами 3-4 курсів Квітень-травень 2020 «Підродина Agapanthoideae в озелененні присадибних ділянок» Дахновська Г. Р.
13 Підготовка та написання студентами публікацій по темі дослідження Березень-травень 2021 Використання елементів STEM –освіти на уроках біології у базовій та старшій школі Новак Н.Ю.
14 Узгодження індивідуальних завдань студентів кафедри на літній період Травень-червень 2021 Висадити цибулини представників родини Asparagaceae s.l. у відкритий і закритий грунт та порівняти темпи росту і розвитку рослин.

Графік роботи: середа о 15 год. по парних тижнях в ауд. 717.

Список студентів:

  1. Богайчук Марія Миколаївна – Біо-31
  2. Коменда Олександр Олександрович – Біо-61МБот
  3. Шмигельстка Юлія Олександрівна – БЗЛ м/с – 34Оз
  4. Ковальський Сергій Сергійович – БЗЛ-33О
  5. Кушнірчук Дмитро Володимирович – БЗЛ-33О
  6. Новак Наталія Юріївна – БЗЛ-5.3ОМ – староста гуртка
  7. Демчук Вікторія Ігорівна – Біо-21
  8. Бондарук Олена Леонтіївна– Біо-42О
  9. Дричик Анастасія Сергіївна – БЗЛ-22О
  10. Наумік Іванна Володимирівна – Біо-42О

Затверджено
на кафедрі ботаніки і методики викладання природничих наук протокол № 3 від 28 вересня 2020 р.