Кафедра економічної та соціальної географії
Кафедра туризму та готельного господарства працює на географічному факультеті Волинського національного університету імені Лесі Українки
43025, м. Луцьк, вул. Потапова, 9, каб. 608 (корпус С), E-mail: ktgg@vnu.edu.ua
Сторінка кафедри у Facebook[1]
Сторінка кафедри у Instagram[2]
Про кафедру
Рік заснування кафедри: 2008
26 червня 2008 року вчена рада Волинського національного університету імені Лесі Українки ухвалила рішення про створення кафедри туризму. З 2010 року кафедру туризму перейменовано на кафедру туризму та готельного господарства (наказ № 154-К/В від 01.11.2010 р.).
За період свого існування кафедра стала важливим у регіоні осередком підготовки фахівців для сфери обслуговування. Підготовка студентів на кафедрі проводиться відповідно до концепції ступеневої підготовки фахівців з вищої освіти, освітньо-кваліфікаційних характеристик, освітньо-професійних програм та навчальних планів за спеціальностями 242 «Туризм» та 241 «Готельно-ресторанна справа» галузі знань «Сфера обслуговування» освітніх рівнів „Бакалавр” і „Магістр”.
Студенти мають можливість безкоштовно навчатись за програмою „Подвійний диплом” згідно домовленостей між Східноєвропейським національним університетом імені Лесі Українки та Природничо-гуманітарним університетом імені Яна Длугоша в Ченстохові (Республіка Польща) за спеціальністю 242 „Туризм” (з 2018 р.) та 241 „Готельно-ресторанна справа” (з 2020 р.).
Створений Навчально-науково-виробничий комплекс при Волинському національному університеті імені Лесі Українки у складі: Волинський національний університет імені Лесі Українки та Відокремлений структурний підрозділ Фаховий коледж технологій, бізнесу та права Волинського національного університету імені Лесі Українки. Це сприяє ефективному використання матеріально-технічної бази учасників комплексу, науково-педагогічних кадрів, набуттю студентами спеціальних професійних компетенцій, належній підготовки фахівців за спеціальностями 241 «Готельно-ресторанна справа» і 242 «Туризм» галузі знань 24 «Сфера обслуговування», виконанню Галузевого стандарту вищої освіти України. Функціонує навчальна лабораторія організації готельного та ресторанного обслуговування «Світлиця» (завідувач – Пасічник М. П.). Важливе значення для практичної підготовки є функціонування навчально-виробничого комплексу "Гарт" у складі кафедри туризму та готельного господарства та база практик на озері Світязь.
Завданням кафедри є підготовка кваліфікованих кадрів, спроможних забезпечити туристичний та готельно-ресторанний бізнес, сприяти більш ефективному використанню людських ресурсів у рекреаційно-туристичному та готельно-ресторанному господарстві, підвищенню їх професійної та соціальної мобільності, здатності забезпечити структурну та технологічну перебудову галузі, формування творчої, соціально активної, духовно багатої особистості з урахуванням її інтересів, потреб і запитів суспільства та держави.
Кафедра туризму та готельного господарства ставить за мету підготовку для сфери обслуговування спеціалістів нової формації, які поєднують глибокі теоретичні знання з практичними навичками ефективної роботи в складному і динамічному конкурентному середовищі. Завдання колективу – удосконалення методичного забезпечення навчального процесу відповідно до стандартів Європейського освітнього простору і налагодження наукових і освітніх міжнародних контактів.
Пріоритетним напрямком науково-дослідної роботи кафедри туризму та готельного господарства є рекреаційно-туристична проблематика. Працівники кафедри залучені до виконання наукових тем, програм, присвячених вивченню природно-ресурсного потенціалу, рекреації і туризму, готельної і ресторанної справи в Північно-Західному регіоні України, обґрунтуванню функціональної і територіальної структури рекреаційно-туристичного комплексу, вирішенню актуальних завдань ринкової перебудови галузі та рекреаційного природокористування, обґрунтуванню конструктивно-географічних основ збалансованого розвитку рекреації на Волині і раціональному управлінню туристсько-рекреаційним процесом.
Базовими напрямами наукових досліджень працівників кафедри виступають: розробка концепцій і програм розвитку функціональної і територіальної структури рекреаційно-туристського комплексу Волинського регіону; експертиза проектів туристсько-рекреаційного освоєння регіону; розробка нових туристських маршрутів; обґрунтування системи раціонального рекреаційного природокористування, здійснення рекреаційного моніторингу і оцінки еколого-рекреаційної ситуації; робота з координації та розвитку оздоровчого, спортивного, пізнавального, екстремального, екологічного та інших видів туризму.
За роки існування кафедри захищені (одна докторська (Ільїн Л. В.) та чотири кандидатські (Каліновський Д. І., Гринасюк А. Р., Безсмертнюк Т. П., Громик О. М.) дисертації. До науково-дослідної роботи активно залучаються студенти, висвітлюючи результати власних досліджень у наукових публікаціях, приймаючи участь в олімпіадах та конкурсах студентських наукових робіт.
На кафедрі працюють навчальні гуртки і проблемні групи рекреаційно-туристичного спрямування. У 2007 р. створений туристський клуб «Меридіан» (керівник – Гринасюк А. Р.) з метою розвитку туризму серед студентів та набуття практичного досвіду, популяризації здорового способу життя, сприяння змістовному дозвіллю, екологічному та патріотичному вихованню, всебічному гармонійному розвитку. Гуртківці приймають участь у міжнародних і всеукраїнських туристичних конференціях, салонах і виставках, змаганнях і конкурсах.
Під час навчальних природничо-наукових, професійно-орієнтованих та виробничих практик студенти знайомляться з найрозвиненішими рекреаційно-туристськими регіонами України та зарубіжних країн. Студенти проходять практику на базі підприємств, установ та організацій туристичної та готельно-ресторанної галузі міста Луцька, Волинської області. Згідно угод виробничі практики проходять в Туреччині (туристські фірми "ANEХ TOUR", "CALYPSOTOUR"), Болгарії (кадрова компанія "STAFFORENT"), Польщі. При проходженні виробничих практик студенти виконують професійні обов’язки менеджерів, маркетологів, адміністраторів готелів, інструкторів, екскурсоводів, аніматорів, гідів-перекладачів.
У перспективі діяльності кафедри туризму та готельного господарства географічного факультету Волинського національного університету імені Лесі Українки – збільшення наукового потенціалу, поглиблення розпочатих напрямів теоретико-методологічних досліджень і вибір нових, підготовка підручників, посібників, монографій, методичних рекомендацій, впровадження сучасних інформаційних технологій в освітній процес, розширення співпраці з осередками професійної освіти, обмін науковим і навчально-методичним досвідом, організація спільних конференцій, семінарів, що інтегрують наукову, методичну та освітню діяльність в Україні в галузі туризму та готельно-ресторанного господарства.
Завідувач кафедри туризму та готельного господарства:
доктор географічних наук, проф. Ільїн Леонід Володимирович
Професорсько-викладацький склад кафедри
Ільїн Леонід Володимирович, доктор географічних наук, професор, завідувач кафедри
Громко Лілія Сергіївна, кандидат економічних наук, доцент
Єрко Ірина Володимирівна, кандидат географічних наук, доцент
Ільїна Ольга Вікторівна, кандидат географічних наук, доцент
Лисюк Тетяна Василівна, кандидат педагогічних наук, доцент
Терещук Оксана Степанівна, кандидат географічних наук, доцент
Безсмертнюк Тарас Петрович, кандидат географічних наук, старший викладач
Гринасюк Анастасія Русланівна, кандидат географічних наук, асистент
Пасічник Михайло Петрович, доктор філософії, асистент
Голод Олена Миколаївна, старший лаборант
Пріоритетні напрямки наукового дослідження
- Розробка концепцій і програм розвитку функціональної і територіальної структури рекреаційно-туристського комплексу Волинського регіону
- Експертиза проектів туристсько-рекреаційного освоєння регіону
- Розробка нових туристських маршрутів
- Обґрунтування системи раціонального рекреаційного природокористування, здійснення рекреаційного моніторингу і оцінки еколого-рекреаційної ситуації
- Робота з координації та розвитку оздоровчого, спортивного, пізнавального, екстремального, екологічного та інших видів туризму
Основні навчально-методичні та наукові праці викладачів
- Ільїн Л.В. «Озерознавство: Українсько-російський словник. Поняття і терміни» (Луцьк, 2001).
- Ильин Л.В. «Озёроведение: Украинско-русско-английский словарь» (Минск, 2002).
- Ільїн Л.В. «Український словник-довідник з екології: словник, довідкові матеріали» (Луцьк, 2001, у співавторстві)
- Ільїн Л.В. «Загальне землезнавство: Навчальний посібник» (Тернопіль, 1997, у співавторстві),
- Ільїн Л.В. «Загальне землезнавство: Підручник» (Луцьк, 2017, у співавторстві),
- Ільїн Л.В. «Основи екологічних знань. Словник-довідник: Навчальний посібник» (Рівне, 1993, у співавторстві)
- Ільїн Л.В. «Охорона та використання природних ресурсів України» (Рівне, 1994, у співавторстві)
- Ільїн Л. В. Робоча програма навчальної дисципліни «Організація наукових досліджень» галузь знань 1401 «Сфера обслуговування» напрям підготовки 6.140103 «Туризм» (Рівне, 2016, у співавторстві)
- Ільїн Л. В. Робоча програма навчальної дисципліни «Зелений туризм» для студентів за напрямом підготовки 6.140103 «Туризм» (Рівне, 2017, у співавторстві)
- Ільїн Л. В. Робоча програма навчальної дисципліни «Методологія наукових досліджень» для студентів спеціальності 242 «Туризм» (Рівне, 2017, у співавторстві)
- Ільїн Л. В. Робоча програма навчальної дисципліни «Організація дитячого та молодіжного туризму» для здобувачів вищої освіти другого (магістерського) рівня спеціальності 242 «Туризм» / Program of the Discipline «Organization of Children and Youth Tourism» Specialty «242 Tourism» (Рівне, 2018, у співавторстві)
- Ільїн Л. В. Туризмологія (Рівне, 2019)
- Ільїна О.В. «Туризм. Рекреаційна географія: Поняття і терміни» (Луцьк, 2005)
- Ільїна О.В. «Туризм. Рекреаційна географія: Поняття і терміни» (Луцьк, 2009)
- Ільїна О.В. «Організація рекреаційних послуг: Навчальний посібник» (Луцьк, 2017, у співавторстві)
- Лисюк Т.В. Реклама в туризмі: Навчальний посібник (Луцьк, 2010)
- Лисюк Т.В. Організація туристичних подорожей: Методичні вказівки до курсу (Луцьк, 2013)
- Лисюк Т.В., Терещук О.С. Організація туристичних подорожей. (Туроперейтинг). Методичні рекомендації до практичних робіт (Луцьк, 2020)
- Лисюк Т.В., Терещук О.С. Організація туристичних подорожей. (Туроперейтинг). Конспект лекцій (Луцьк, 2020)
- Єрко І. В. Стандартизація, сертифікація та метрологія: Методичні вказівки до курсу (Луцьк, 2014)
- Єрко І. В. Організація анімаційної діяльності. Методичні вказівки до курсу (Луцьк, 2015)
- Єрко І. В. Організація готельного господарства. Методичні рекомендації щодо виконання курсових робіт (Луцьк, 2015)
- Єрко І. В. Організація анімаційної діяльності. Методичні вказівки до курсу (Луцьк, 2016)
- Єрко І. В. Організація анімаційної діяльності: методичні рекомендації / І. В. Єрко (Луцьк, 2020)
- Єрко І. В. Організація готельного господарства : методичні вказівки до виконання практичних робіт, частина 1 (Луцьк, 2020)
- Єрко І. В. Організація готельного господарства : методичні рекомендації щодо виконання курсових робіт (Луцьк, 2020)
- Терещук О. С. Ринок туристичних послуг: методичні рекомендації (Луцьк, 2014)
- Терещук О. С. Країнознавство. Європа: практикум (Луцьк, 2014)
- Терещук О. С. Туристичне країнознавство: методичні рекомендації (Луцьк, 2015)
- Громко Л. С Економіка підприємства. Методичні рекомендації до практичних робіт (Луцьк, 2016)
- Громко Л. С. Економіка підприємства. Методичні рекомендації до індивідуальної та самостійної роботи (Луцьк, 2016)
- Громко Л. С. Планування і контроль на підприємстві: методичні вказівки для практичної роботи (Луцьк, 2020)
- Громко Л.С. Програма навчальної дисципліни «Маркетинг туризму та готельно-ресторанного господарства» для студентів спеціальностей «241 Готельно-ресторанна справа», 242 «Туризм» (Луцьк, 2020)
- Безсмертнюк Т. П. Рекреаційне природокористування : методичні рекомендації до практичних занять та самостійної роботи (Луцьк, 2020)
- Безсмертнюк Т. П. Рекреаційне природокористування: конспект лекцій (Луцьк, 2020)
- Безсмертнюк Т. П. Правове регулювання туристичної діяльності : конспект лекцій (Луцьк, 2020)
Cпеціальності
Освітній ступінь «Бакалавр»:
242 „Туризм”
Кваліфікації “Бакалавр з туризму, фахівець з туристичного обслуговування, екскурсовод”, спеціалізації: “Міжнародний туризм”; “Зелений (сільський) туризм”.
241 „Готельно-ресторанна справа”
Кваліфікації “Бакалавр з готельно-ресторанної справи, фахівець з готельного обслуговування, фахівець з спеціалізованого обслуговування”, спеціалізації “Організація готельної та ресторанної справи”, “Менеджмент готельного господарства і туризму”
Освітній ступінь «Магістр»:
242 „Туризм”
Кваліфікації „Магістр з туризмознавства, туризмознавець, екскурсознавець, науковий співробітник (туризмологія, екскурсознавство)”, спеціалізації: “Міжнародний туризм”; “Зелений (сільський) туризм”.
241 „Готельно-ресторанна справа”
Кваліфікації „Магістр з готельної і ресторанної справи, професіонал із готельної та ресторанної справи, фахівець з готельної справи, фахівець із ресторанної справи, науковий співробітник”, спеціалізації “Організація готельної та ресторанної справи”, “Менеджмент готельного господарства і туризму”
Освітня діяльність кафедри
Метою освіти на кафедрі є формування системи підготовки кваліфікованих працівників, спроможної забезпечити туристичну галузь фахівцями належного освітньо-кваліфікаційного рівня, сприяти більш ефективному використанню людських ресурсів у рекреаційно-туристичному та готельно-ресторанному господарстві, підвищенню їх професійної та соціальної мобільності, здатності забезпечити структурну та технологічну перебудову галузі, формування творчої, соціально активної, духовно багатої особистості з урахуванням її інтересів, потреб і запитів суспільства та держави.
Кафедра туризму та готельного господарства ставить за мету творчий розвиток нагромадженого науково-методичного потенціалу і підготовку для сфери обслуговування спеціалістів нової формації, які поєднують глибокі теоретичні знання з практичними навичками ефективної роботи в складному і динамічному конкурентному середовищі. Завдання колективу – удосконалення методичного забезпечення навчального процесу відповідно до стандартів Європейського освітнього простору і налагодження наукових і освітніх міжнародних контактів.
Рекреаційно-туристична проблематика є пріоритетним напрямком науково-дослідної роботи кафедри туризму та готельного господарства. Працівники кафедри залучені до виконання держбюджетних та госпдоговірних тем, програм, присвячених вивченню природно-ресурсного потенціалу, рекреації і туризму, готельної і ресторанної справи в Північно-Західному регіоні України, обґрунтуванню функціональної і територіальної структури рекреаційно-туристичного комплексу, вирішенню актуальних завдань ринкової перебудови галузі та рекреаційного природокористування, обґрунтуванню конструктивно-географічних основ збалансованого розвитку рекреації на Волині і раціональному управлінню туристсько-рекреаційним процесом.
У 2007 р. створений туристичний клуб „Меридіан” з метою розвитку туризму серед студентів та набуття практичного досвіду організації подорожей, популяризації здорового способу життя, сприяння змістовному дозвіллю, екологічному та патріотичному вихованню, всебічному гармонійному розвитку та інших напрямів діяльності. Під час походів та екскурсій студенти знайомляться з рекреаційно-туристськими регіонами України та зарубіжними країнами. Гуртківці приймають участь у спортивних походах, міжнародних і всеукраїнських туристичних конференціях, салонах і виставках, змаганнях і конкурсах.
Під час навчальних природничо-наукових та професійно-орієнтованих та виробничих практик студенти знайомляться з найрозвиненішими рекреаційно-туристськими регіонами України та зарубіжних країн. Згідно угод виробничі практики проходять в Туреччині (туристські фірми, „ANEX TOUR”, „CALYPSOTOUR”), Греції (кадрова готельна агенція „JOB TRUST”) та ін.
При проходженні виробничих практик студенти виконують професійні обов’язки менеджерів, маркетологів, адміністраторів готелів, інструкторів, екскурсоводів, аніматорів, гідів-перекладачів, аналітиків та ін. на підприємствах туристсько-рекреаційного комплексу Західного регіону України та зарубіжних країн, в тому числі в санаторно-курортних закладах, туристичних і готельних комплексах, бюро подорожей і екскурсій, рекламно-інформаційних центрах, курортних і туристських асоціаціях, закладах харчування.
Анкета якості викладання навчальної дисципліни
Презентація "Аналіз результатів анкетування" (I семестр 2020/2021 н.р.)
Презентація "Аналіз результатів анкетування" (бакалаврат) (IІ семестр 2020/2021 н.р.)
Презентація "Аналіз результатів анкетування" (магістратура) (IІ семестр 2020/2021 н.р.)
ОСВІТНЬО-ПРОФЕСІЙНІ ПРОГРАМИ
Рецензії-відгуки на освітньо-професійні програми
Рецензії-відгуки на ОПП "Туризм"
Рецензії-відгуки на ОПП "Готельно-ресторанна справа"
Витяги із протоколів засідань та семінарів кафедри
Витяги з протоколів засідань вченої ради факультету про затвердження освітньо-професійних програм
Витяги з протоколів засідань кафедри про затвердження освітньо-професійних програм
Витяги з протоколів засідань кафедри про удосконалення освітньо-професійних програм
Витяги з протоколів засідань кафедри про удосконалення навчальних курсів
Витяги з протоколів засідань кафедри затвердження тематики курсових проєктів (робіт)
Витяги з протоколів засідань кафедри про затвердження анкет для випускників і роботодавців
Витяги з протоколів засідань кафедри про результати опитування випускників
Витяги з протоколів засідань кафедри про результати опитування роботодавців
НАВЧАЛЬНІ КУРСИ
Освітньо-професійна програма "Туризм"
Освітньо-професійна програма "Готельно-ресторанна справа"
Угоди про співпрацю з стейкхолдерами
Договір про спільну діяльність в освітній галузі з КП "Центр туристичної інформації та послуг"
Договір про спільну діяльність в освітній галузі з рекреаційним комплексом "Рестпарк"
Договір про спільну діяльність в освітній галузі з ФОП Дунай Н.Є.
Договір про співпрацю в освітній галузі з ТзОВ "ПРИКАРПАТТЯ-ГОТЕЛЬ-СЕРВІС"
Договір про спільну діяльність в освітній галузі з туристичним оператором ТзОВ "Фрі Плейс Ін Тур"
Договір про спільну діяльність в освітній галузі з ТзОВ «Геоекспрес»
Договір про спільну діяльність в освітній галузі з ТОВ «НОБЛ»
Договір про спільну діяльність в освітній галузі з рестораном «Добра хата»
Договір про спільну діяльність в освітній галузі з піцерією «Престо Піцца»
Договір про спільну діяльність в освітній галузі з рестораном «Noble»
Договір про спільну діяльність в освітній галузі з готельно-ресторанним комплексом «Острів»
Договір про спільну діяльність в освітній галузі з ПрАТ «Готель Україна»
Договір про спільну діяльність в освітній галузі з КП Волинський обласний санаторій «Лісова пісня»
Договір про спільну діяльність в освітній галузі з Туристичною агенцією "Імперія-Тур"
Договір про співробітництво з ТзОВ "CALYPSO TOUR UA"
Договір про спільну діяльність в освітній галузі з Туристичною агенцією "МіксТур"
Договір про спільну діяльність в освітній галузі з Туристичною агенцією "Море турів"
Договір про спільну діяльність в освітній галузі з Туристичною агенцією "TUI"
Договір про спільну діяльність в освітній галузі з Туристичною агенцією "Like Travel"
Конференції
Міжнародна діяльність, подвійний диплом
Міжінституційна угода Erasmus +
Угода про співпрацю між Поморською академією в Слупську та СНУ ім. Лесі Українки
Договір про співпрацю з питань міжнародної практики студентів з ТзОВ "Стаффорент"
Договір про співпрацю з ТОВ "Центр міжнародних програм"
Студенти про навчання за програмою подвійного диплому
Опис результатів навчання для напрямку: Туризм та рекреація (бакалаврат,практичний профіль)
План навчання (спеціальність: Готельно-ресторанна справа)
План навчання (спеціальність: Туризм)
Програма спільного навчання (спеціальність: Готельно-ресторанна справа)
Програма спільного навчання (спеціальність: Туризм)
Дуальна освіта
Міністерство освіти і науки України про дуальну освіту
Договір про здобуття вищої освіти з використанням елементів дуальної форми навчання з ФОП Дунай Н.Є.
Договір про здобуття вищої освіти з використанням елементів дуальної форми навчання з ФОП Дунай Н.Є.
Наукові гуртки, проблемні групи
Тематика гуртків та проблемних груп
Перелік наукових праць здобувачів освіти
Випускники
Важливим індикатором якості підготовки фахівців на кафедрі є їх успішна кар’єра. За весь період свого існування кафедра дала путівку в життя значній кількості талановитих випускників. Випускники кафедри досягли вагомих успіхів в науці та на виробництві. Чимало з них знайшли своє покликання у бізнесі, роботі в установах готельно-ресторанного господарства та туристичних компаніях, а інші, навпаки, віддали перевагу кар’єрі викладачів, вчених-дослідників. Випускники кафедри працюють на підприємствах і компаніях як України, так і ближнього та далекого зарубіжжя. Є серед випускників кафедри і такі, хто успішно започаткував власну справу, і сьогодні здійснює реалізацію цікавих бізнес-проектів у галузі туризму та готельно-ресторанної справи, інших сферах діяльності.
Який би професійний шлях наші випускники не обрали, кафедра туризму та готельного господарства Волинського національного університету імені Лесі Українки назавжди залишиться в їхньому житті яскравим стартом!
Безсмертнюк Тарас Петрович,cтарший викладач кафедри туризму та готельного господарства Волинського національного університету імені Лесі Українки, кандидат географічних наук
Галяс Тарас Русланович, директор туристичної компанії «PRO Ukraine»
Дмитрук Ірина Володимирівна, адміністратор лісового ресторану «Yavir»
Зейко Віталій Олегович, керівник туристичного агентства «МіксТур», кандидат географічних наук
Пасічник Михайло Петрович, асистент кафедри туризму та готельного господарства Волинського національного університету імені Лесі Українки
Пасічник Наталія Володимирівна, менеджер туристичної агенції «Море турів»
Пилипчук Максим Миколайович, cервіс-менеджер рекреаційного комплексу «Рестпарк», асистент кафедри туризму та готельного господарства Волинського національного університету імені Лесі Українки
Савич Катерина Василівна, заступник керуючого готелем «Світязь»
Тимчук Анастасія Володимирівна, директор готельно-ресторанно-розважального комплексу «Maximus»
Фульмес Оксана Миколаївна , домашній кондитер, власниця особистого бренду @oksi_bakery
Ліщук Олег Володимирович , старший бартендер кав’ярні «IDEALIST COFFEE CO»
Потрапелюк Микола Володимирович , старший кухар зміни ресторану «Чевермето», викладач спецдисциплін і голова екзаменаційної комісії Луцького вищого професійного училища
Фотогалерея
Лабораторії
Навчальна лабораторія організації готельного та ресторанного обслуговування «Світлиця»
Навчально-виробничий комплекс "Гарт"
Навчально-науково-виробничий комплекс при СНУ ім. Лесі Українки
Нагороди, сертифікати
Новини
Проєкт "Туристична Олика" (28 червня 2021 р.)
У рекреаційному комплексі "Рестпарк" відбувся майстер-клас з приготування кави та кавових напоїв
Підписання Угоди про спільну співпрацю в освітній галузі (27 січня 2021 року)
Обговорення освітньо-професійних програм 2021 р.
17 грудня 2020 року на засіданні разової спеціалізованої вченої ради ДФ 32.051.003 відбувся захист дисертаційної роботи Пасічника М. П. на здобуття ступеня доктора філософії за спеціальністю 103 Науки про Землю (науковий керівник – доктор географічних наук, професор, завідувач кафедри туризму та готельного господарства Ільїн Л. В.).== Історична довідка == Рік заснування:
1981 — створено кафедру економічної та соціальної географії
1993 — кафедру економічної та соціальної географії реорганізовано в кафедру країнознавства і міжнародних економічних відносин
2002 — створено кафедру суспільної географії
2007 — об’єднання кафедри суспільної та фізичної географії
2015 — створено кафедру економічної та соціальної географії
Кафедру очолювали:
- 1981 — 1983 р. к.с-г.н. В.В.Фалюш
- 1984 — 1990 р. к.г. н. О. О. Скаршевська
- 1991 — 1993 р. к. г. н. П. В. Луцишин
- 2002 — 2004 р. д. г. н. О. В. Краснопольський
- 2004 — 2007 р. к. г. н. А. М. Слащук
- 2015 — 2019 р. д. е. н., проф. Ю. М. Барський
- 2015 — 2019 р. д. е. н. Ю. М. Барський
- грудень 2019 — серпень 2020 р. в. о. зав. кафедри к. г. н. Маковецька Л. О.
- вересень 2020 р. — серпень 2021 д. е. н. Л. Ю. Матвійчук
- вересень 2021 р. - по даний час, в. о. завідувача кафедри к. г. н. Т. Г. Погребський
Економіко-географічна підготовка студентів та розвиток відповідних досліджень розпочався ще на природничо-географічному факультеті. Фалюш В. В. займався дослідженням агроекологічних закономірностей еволюції і генезису та проблемами деградації меліоративних торфових ґрунтів Волинського Полісся.
Скаршевська О. О. спрямувала діяльність кафедри на дослідження економіко-географічних проблем Волині і України. При О.О.Старшевській відбулися перші захисти кандидатських дисертацій з економічної та соціальної географії (В.С.Корчун, О.П.Самохвал, Т.І.Шпарага).
Луцишин П. В. (1949-2004) працював на факультеті після закінчення географічного факультету Львівського університету ( 1975), де пройшов шлях від асистента кафедри географії до професора, завідувача кафедри, декана факультету міжнародних відносин, Заслуженого діяча науки і техніки України (1997).
Краснопольський О. В. (1939-2004) працював на факультеті в 1979-1981(був першим кандидатом географічних наук, який почав викладати на природничо-географічному факультеті), 1999 – 2004 роках. Ним була започаткована тематика планування соціально-економічного розвитку районів Волині (1979-1981). В 1996 р. за бібліографічний довідник „Отечественные географы” (РГТ, Т-1-3, 1993-1995) був нагороджений Золотою медаллю ім. Ф. Літке. В 1999 році – нагороджено Почесною грамотою географічного товариства за великі заслуги перед географією і Географічним товариством.
Слащук А. М. закінчив природничо-географічний факультет Луцького педінституту імені Лесі Українки (1981) та аспірантуру Волинського державного університету (2000). В 2001 році захистив кандидатську дисертацію „Місцеві економічні центри в господарському розвитку обласного мезорайону (на прикладі Волинської області)”. Слащук А.М. автор понад 70 наукових та навчально-методичних праць з економічної та соціальної географії, в основному в галузі населення та удосконалення територіальної організації господарського комплексу Волинської області. Успіхи А.М. Слащука відзначені значком „Відмінник освіти України” (2005).
Діяльність Барського Ю. М. була спрямована на дослідження фінансового забезпечення соціально-економічного розвитку регіонів України. За результатами наукових досліджень опубліковано понад 150 наукових праць, в т. ч. 7 монографій, близько 50 методичних видань.
Науковий напрям Матвійчук Л. Ю. спрямований на дослідження природно-ресурсного потенціалу регіонів України та його раціональне використання. За тематикою дослідження опубліковано понад 150 наукових праць, з яких 12 монографій, 4 навчальних посібники, 1 підручник, 1 атлас та 4 авторських свідоцтва.
Наукові дослідження Погребського Т. Г. зосереджені навколо суспільно-географічних аспектів розвитку людського потенціалу. Є автором понад 100 публікацій.
Склад кафедри
1. Барський Юрій Миколайович, декан, доктор економічних наук, професор;
2. Погребський Тарас Георгійович, в. о. зав. кафедри, кандидат географічних наук, доцент
3. Слащук Андрій Миколайович, кандидат географічних наук, доцент;
4. Бенедюк Валентина Володимирівна, кандидат педагогічних наук, доцент;
5. Маковецька Лариса Олексіївна, кандидат географічних наук, доцент;
6. Ткачук Надія Михайлівна, кандидат педагогічних наук, доцент;
7. Мандрик Ірина Петрівна, кандидат географічних наук, доцент;
8. Потапова Алла Геннадіївна, кандидат географічних наук, доцент;
9. Пугач Сергій Олександрович, кандидат географічних наук, доцент;
10. Поручинський Володимир Іванович, кандидат географічних наук, доцент;
11. Поручинська Ірина Володимирівна, кандидат географічних наук, доцент;
12. Голуб Геннадій Сергійович, кандидат географічних наук, доцент;
13. Новосад Оксана Володимирівна, кандидат економічних наук, старший викладач;
14. Сосницька Ярослава Сергіївна, кандидат географічних наук, доцент;
15. Пасічник Олеся Володимирівна, старший лаборант кафедри.
Основні напрямки наукового дослідження кафедри
- Економічний потенціал та проблеми комплексного розвитку Північно-Західного регіону України та прикордонних територій (проф. Барський Ю. М., доц. Маковецька Л. О., доц. Потапова А. Г.);
- Територіальні особливості соціодемографічних процесів Північно-Західного регіону України та прикордонних територій (доц. Пугач С. О., доц. Поручинський В. І., ст. викл. Поручинська І. В., ст. викл. Голуб Г. С., ст. викл. Погребський Т. Г.);
- Агробізнес та продовольча безпека Північно-Західного регіону України (доц. Слащук А. М., ст. викл. Сосницька Я. С.).
Крім того, відповідно до колективної наукової тематики кожен викладач кафедри працює над індивідуальною темою наукового дослідження: «Забезпечення розвитку соціально орієнтованої економіки регіону» (проф. Барський Ю. М.); «Продовольча безпека України» (доц. Слащук А. М.), «Міграції населення Північно-Західного регіону України» (доц. Пугач С. О.), «Системи розселення Західного регіону України» (доц. Поручинський В. І.); «Регіональна економіка та проблеми комплексного розвитку територій» (доц. Маковецька Л. О.); «Економічний потенціал Волинської області» (доц. Потапова А. Г.); «Застосування краєзнавчого принципу у процесі формування географічних знань» (доц. Бенедюк В. В.); «Демографічний розвиток регіонів України» (ст. викл. Поручинська І. В.); «Нові форми господарювання у сільському господарстві Волинської області» (доц. Сосницька Я. С.); «Територіальна організація життєдіяльності населення Волинської області» (доц. Голуб Г. С.); «Територіальні аспекти охорони здоров’я Волинської області» (доц. Погребський Т. Г.). Про динамічність розвитку кафедри економічної та соціальної географії свідчить те, що за останні 5 років викладачі кафедри захистили: 1 дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук: Барський Ю. М. «Фінансове забезпечення розвитку соціально орієнтованої економіки регіону» (2013 р.); 5 дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата географічних наук: Пугач С. О. «Міграції населення Волинської області (суспільно-географічне дослідження)» (2011 р.), Поручинський В. І. «Система розселення регіону в умовах трансформації суспільства (на матеріалах Волинської області)» (2013 р.), Голуб Г. С. «Територіальна організація життєдіяльності населення Волинської області» (2014 р.), Поручинська І. В. «Демографічна ситуація Північно-Західного економічного району» (2015 р.), Погребський Т. Г. «Територіальні особливості системи охорони здоров’я Волинської області» (2015 р.); 2 викладачі кафедри отримали вчене звання доцента: Пугач С. О. та Поручинський В. І. При кафедрі функціонує аспірантура.
При кафедрі працюють наукові гуртки та проблемні групи:
- науковий гурток «Управління розвитком регіону», керівник – проф. Барський Ю. М.;
- науковий гурток «Розміщення продуктивних сил», керівник – доц. Маковецька Л. О.;
- проблемна група «Технології вивчення географічних дисциплін», керівник – Бенедюк В. В.;
- проблемна група «Інформаційні технології у суспільно-географічних дослідженнях»,керівник – Пугач С. О.;
Практична підготовка студентів кафедри
Формування конкурентноспроможних висококваліфікованих працівників з питань регіонального розвитку потребує обов’язкової практичної підготовки, що реалізується під час організації та проведення навчальних та виробничих практик. За їх тривалістю та кількістю напрям підготовки «Географія» є безперечним лідером в університеті. Спеціальність «Економічна та соціальна географія» згідно навчального плану у другому семестрі передбачає Навчальну комплексну природничо-наукову практику з виїздом, яка включає дослідження з «Метеорології та гідрології», «Кліматології», «Геології», «Грунтознавства», «Топографії», «Загального землезнавства», «Геоморфології» та інших навчальних дисциплін. Практика проходить у Волинському регіоні та Українських Карпатах. Комплексна професійно-орієнтована практика четвертого семестру відбувається на базі спортивно-оздоровчого комплексу «Гарт» і ставить за мету дослідження ландшафтних систем Шацького Національного природнього парку. Виробничу економіко-географічну практику у шостому семестрі студенти проходять на промислових та лісогосподарських підприємствах, у сільських та селищних радах, а також обласних та районних адміністраціях, сільськогосподарських, державних установах та організаціях, комерційних структурах і фірмах різних форм власності Волинської, Рівненської, Львівської, Тернопільської та інших областей. Головна увага під час виробничої практики зосереджена на питаннях господарської (економічної) оцінки раціонального використання природних умов і ресурсів, рівня освоєння території, розселення, господарської діяльності, а також охорони природи. При цьому важливим є вивчення географічних аспектів міжнародних інтеграційних процесів у господарських комплексах міста, району, транскордонного співробітництва в межах транскордонних об’єднань і різноманітних регіональних програм. Особливе значення має набуття навичок прогнозування та моделювання розвитку різних суспільно-регіональних систем. Після закінчення практики студенти отримують конкретні знання про економіку і технологію ряду основних виробничих процесів у промисловості, сільськогосподарському виробництві, невиробничій сфері, транспорті, про процеси розселення, соціально-економічні питання ведення менеджерської, маркетингової і організаційно-управлінської діяльності в умовах ринкової економіки. Також засвоюють нові методи аналізу виробничої діяльності та управління із застосування ЕОМ і інших сучасних технічних засобів. Після завершення практик та в результаті виконання всіх завдань у студентів формуються навички, які в майбутньому дають їм змогу виконувати роботу з аналізу, прогнозування, індикативного планування, програмування та конструювання раціональної територіальної організації людської діяльності, включаючи оцінку природно-ресурсного потенціалу, демографічної ситуації та процесів розселення, розміщення виробництва і організації території з урахуванням природних, соціальних, економічних і екологічних чинників; вирішувати комплексні територіальні завдання; складати проекти і схеми територіального розвитку; аналізувати сучасний стан, тенденції і проблеми територіального розвитку, комплексно оцінювати варіанти формування його функціональної структури; проводити практичні заняття з географії в школі, коледжі.
Напрями підготовки фахівців:
Кафедра здійснює підготовку фахівців у галузі географії усіх освітньо-кваліфікаційних рівнів (бакалавр, магістр, доктор філософії).
Бакалавр
У нас продовжують навчання:
- випускники середніх загальноосвітніх закладів;
Прийом проводиться на конкурсній основі, за результатами зовнішнього незалежного оцінювання з предметів: 1. Українська мова та література 2. Історія України 3. Географія або математика. Термін навчання 3 р. 10 міс. Випускникам присуджується ступінь вищої освіти „Бакалавр”, за спеціальностями : 014 „Середня освіта” – спеціалізація „Середня освіта. Географія. Економіка” та 106 „Географія” – спеціалізація „Економічна та соціальна географія”.
- випускники середніх спеціальних навчальних закладів (коледжів) на базі освітнього рівня „Молодший спеціаліст”;
Прийом проводиться на конкурсній основі, за результатами вступних випробувань. Випускникам присуджується ступінь вищої освіти „Бакалавр”, за спеціальностями : 014 „Середня освіта” – спеціалізація „Середня освіта. Географія. Економіка” та 106 „Географія” – спеціалізація „Економічна та соціальна географія”.
Магістр
- випускники вищих навчальних закладів після здобуття освітнього рівня „Бакалавр” усіх галузей знань для продовження навчання за освітнім рівнем „Магістр”;
Прийом проводиться на конкурсній основі, за результатами вступних випробувань (фаховий іспит та іспит з іноземної мови). Випускникам присуджується ступінь вищої освіти „Магістр”, за спеціальностями : 014 „Середня освіта” – спеціалізація „Середня освіта. Географія. Економіка” та 106 „Географія” – спеціалізація „Економічна та соціальна географія”.
Доктор філософії
- випускники вищих навчальних закладів після здобуття освітнього рівня „Магістр” галузі знань 103 „Науки про Землю”, 106 „Географія” для продовження навчання за освітнім рівнем „Доктор філософії”.
Прийом проводиться на конкурсній основі, за результатами вступних випробувань.
Основні навчально-методичні та наукові праці викладачів
1. Барський Ю.М. Проблеми фінансового забезпечення соціального розвитку України в умовах глобалізації / Ю.М.Барський // науковий журнал «Економічний форум». Луцький національний технічний університет. № 3– Редкол.: гол. ред. д.е.н., професор Герасимчук З.В. – Луцьк, 2013. – 484с. 260–268 с.
2. Барський Ю.М. Формування сучасної системи трудових показників / Ю.М. Барський, М.В. Саган // Економічний форум. – Луцьк: РВВ Луцького НТУ, 2013. – №4. – С. 87-93.
3. Yuriy Barsky Indexes of evaluation of the financial provision of the regions / Y. Barsky // Zeszyty naukowe Panstwowej wyzszej szkoly techniczno-ekonomicznej im. Ks. Bronislawa Markiewicza w Jaroslawiu. Europeistyka problemy europejskie w swietle badan interdyscyplinarnych. ) – 2013. – Nr 2. – Jaroslaw. – S. 253-275. (0,7 ум. друк. арк.) Impact Factor – 0.439
4. Барський Ю.М. Конкурентоспроможність та приріст трудових показників – запорука ефективної діяльності підприємства / Ю.М. Барський, М.В. Саган // Економічний форум: [наук. журнал]. – Луцьк: ЛНТУ, 2014. – Вип. 3. – С. 150-159.
5. Барський Ю.М. Стратегія управління персоналом як напрям розвитку підприємств молочної галузі Рівненської області [Електронний ресурс] / Ю.М. Барський, Т.П. Панюк // Ефективна економіка. – 2014. – №12. – Режим доступу до журналу: http://www.ekonomy. nayka.com.ua
6. Барський Ю.М.Статистика водокористування як пріоритетний напрямок економіко-екологічного моніторингу розвитку регіону / Ю.М. Барський // Зб. наук. пр. «Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону: фінансова політика та інвестиції». – Випуск XІХ. – №3. – Київ СЕУ/ Рівне: НУВГП, 2014. – 362 с. – С. 180–188
7. Барський Ю.М. Шляхи вдосконалення методологічного забезпечення регіональної статистики природокористування / Ю.М. Барський // Зб. наук. пр. «Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону: фінансова політика та інвестиції». – Випуск XІХ. – №4. – Київ СЕУ/ Рівне: НУВГП, 2014. – 362 с. – С. 167–180.
8. Барський Ю.М. Статистичний аналіз торговельних відносин регіонів України / Ю.М. Барський // Інвестиції: практика та досвід: [науково-практичний журнал]. – №6 березень 2015 р. – Київ. – С. 6-11.
9. Барський Ю.М. Перспективи підвищення економічної активності населення України [Електронний ресурс] / Ю.М. Барський // Ефективна економіка. – 2015. – №4. – Режим доступу до журналу: http://www.ekonomy. nayka.com.ua
10. Барський Ю.М. Економіко-статистичний аналіз природокористування регіонів України / Ю.М. Барський // Економіка та держава: [наук. журнал]. – №4 – 2015р. – Київ – С. 11-14
11. Барський Ю.М. Моніторинг сучасного ринку праці України: проблеми та перспективи / Ю.М. Барський // Економічний простір [зб. наук. праць] – №95 березень 2015р. – Київ – С. 8-12
12. Поручинський В. І. Система розселення Волинської області в умовах трансформації суспільства: монографія / В. І. Поручинський, І. В. Поручинська, А. М. Слащук, М. М. Мельнійчук. – Луцьк: ПП Іванюк В. П., 2015. – 193 с.
13. Влах М. Р. Історико-географічні передумови формування системи розселення Волинської області / М. Р. Влах, В. І. Поручинський // Історія української географії. – Тернопіль : Підручники і посібники, 2007. – Вип. 15. – С. 32–39.
14. Влах М. Р. Поняттєво-термінологічна система розселення населення обласного реґіону України / М. Р. Влах, А. М. Слащук, В. І. Поручинський // Науковий вісник ВДУ ім. Лесі Українки. Геогр. науки. – 2007. – № 2. – С. 98–105.
15. Поручинський В. І. Адміністративний статус поселень та реформування адміністративно-територіального устрою Волинської області / В. І. Поручинський // Наук. зап. Терноп. держ. пед. ун-ту ім. В. Гнатюка. Сер. : Географія. – 2007. – № 1. – С. 100–104.
16. Поручинський В. І. Теоретичні засади розселення населення / В. І. Поручинський // Науковий вісник СНУ імені Лесі Українки. Серія : Географічні науки. – № 11 (288) . – 2014. – С. 89-94.
17.Поручинський В. І. Класифікація і типологія міських поселень України / В. І. Поручинський // Часопис соціально-економічної географії: міжрегіон. зб. наук. праць. – Харків, ХНУ імені В.Н. Каразіна, 2015. – Вип. 18 (1). – С. 98-101.
18. Поручинський В. І. Природно-географічні чинники розселення населення Волинської області / В. І. Поручинський // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія: географія. – Тернопіль: СМП "Тайп". – №1 (випуск 38). – 2015. – С. 92-96.
19. Технології організації педагогічної практики студентів: Методичні матеріали. – Луцьк: ПП Іванюк В. П., 2015. – 40с.
20. Потапова А. Г. Регіональні закономірності перетвореності природних агроландшафтів Волинської області / А. Г. Потапова // Науковий вісник Волинського національного університету імені Лесі Українки. Географічні науки. – 2011. – № 9. – С. 29 – 33.
21. Потапова А. Г. Природний агроресурсний потенціал території у контексті господарської діяльності регіону / А. Г. Потапова // Науковий вісник Волинського національного університету імені Лесі Українки. Географічні науки. – 2011. – № 18. – С. 23 – 26.
22. Потапова А. Г. Особливості сучасного сільськогосподарського землекористування Волинської області / А. Г. Потапова // Природа Західного Полісся та прилеглих територій : зб. наук. пр. – Луцьк : Волин. нац. ун-т ім. Лесі Українки, 2011. - № 8. – С. 59-64.
23. Потапова А. Г. Оцінка економічного потенціалу Волинського регіону / А. Г. Потапова // Науковий вісник Волинського національного університету імені Лесі Українки. Географічні науки. – 2012. – № 9 (234). – С. 64-69.
24. Потапова А. Г. Економіко-організаційні основи розвитку сільськогосподарського підприємства ТзОВ ,,Городище”Луцького району Волинської області / А. Г. Потапова, О. М. Васильчик // Науковий вісник Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки. Географічні науки. – 2013. – № 5 (255) – С. 133-137.
25. Потапова А. Г. Вплив природно-ресурсного потенціалу на спеціалізацію сільськогоподарського виробництва у Луцькому районі / А. Г. Потапова, О. М. Васильчик // Природа Західного Полісся та прилеглих територій : зб. наук. пр. / за заг. ред. Ф. В. Зузука. – Луцьк : Східноєвроп. нац. ун-т ім. Лесі Українки, 2014. – № .11 – С. 114-119.
26. Потапова А. Г. Особливості сучасного розвитку агропромислового комплексу Волинської області / А. Г. Потапова, А. С. Лемехова // Часопис соціально-географічної географії. – Випуск 16 (1). – Харків : ХНУ імені В. Н. Каразіна, 2014. – С. 123-126.
27. Потапова А. Г. Екологічний стан міста Луцька / А. Г. Потапова, М. І. Ільїна // Науковий вісник Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки. Географічні науки. – 2014. – № 11 (288) – С. 177-183.
28. Потапова А. Г. Характеристика трудового потенціалу Волинської області / А. Г. Потапова, О. В. Гоць // Науковий вісник Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки. Географічні науки. – 2014. – № 11 (288) – С. 94-99.
29. Потапова А. Г. Територіальна організація сфери послуг Волинської області / А. Г. Потапова, Н. В. Краснопольська // Вісник Волинського інституту економіки та менеджменту. – 2015. – № 11. – С. 201-211.
30. Пугач С. О. Міграції населення Волинської області : суспільно-географічний аналіз : монографія / С. О. Пугач. – Луцьк : ПФ «Смарагд», 2012. – 190 с.
31. Пугач С. О. Закордонні трудові міграції населення Рівненської області / С. О. Пугач // Географія Рівненщини та суміжних областей. Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції / редкол. : А. С. Дем’янчук (голов. ред.) та ін. – Рівне : Червінко А. В., 2014. – С. 129–135.
32. Пугач С. О. Суспільно-географічна характеристика житлового фонду Волинської області / С. О. Пугач, А. О. Сліпчук // Науковий вісник Чернівецького університету. Географія. – 2015. – Вип. 744–745 : – С. 173–176.
33.Пугач С. О. Суспільно-географічна картографія : методичні рекомендації / С. О. Пугач. – Луцьк : ПП Іванюк В. П., 2015. – 72 с.
34. Бенедюк В. В. Технології вивчення географічних дисциплін: Практикум з основами теорії. – Луцьк: ПП Іванюк В. П., 2013. – 79 с.
35. Бенедюк В. В. Освітній комплекс Волинської області // Журнал «Педагогічний орієнтир»: Відділ освіти Локачинської районної держадміністрації. – 2013. - № 20. – С. 26 – 27 (співавтор – Ільїв О. М.).
36. Бенедюк В. В. Краєзнавство: Практикум. – Луцьк: ПП Іванюк В. П., 2014. – 76 с.
37. Бенедюк В. В. Технології застосування краєзнавчого принципу при вивченні географії // Науковий вісник СНУ імені Лесі Українки. – 2014, № 1. – с. 29 – 35.
38. Бенедюк В. В. Технології застосування краєзнавчого принципу в процесі вивчення фізичної географії України // Педагогіка формування творчої особистості у вищій і загальноосвітній школах : зб. наук. пр. / [редкол. : Т. І. Сущенко (голов. ред.) та ін.]. – Запоріжжя : КПУ, 2015. – Вип. 40 (93). – С. 382 – 389.
39. Бенедюк В. В. Технології застосування краєзнавчого принципу при вивченні географії у 6 класі // Педагогіка формування творчої особистості у вищій і загальноосвітній школах : зб. наук. пр. / [редкол. : Т. І. Сущенко (голов. ред.) та ін.]. – Запоріжжя : КПУ, 2015. – Вип. 41 (94). – С. 407 – 414.
40. Бенедюк В. В. Психолого-педагогічні особливості використання наочності при формуванні географічних знань // Педагогіка формування творчої особистості у вищій і загальноосвітній школах : зб. наук. пр. / [редкол. : Т. І. Сущенко (голов. ред.) та ін.]. – Запоріжжя : КПУ, 2015. – Вип. 42 (95). – С. 66 – 73.
Контакти
43021, м. Луцьк, вул. Потапова, 9, географічний факультет ВНУ імені Лесі Українки Тел.: +38 (0332) 740417 geosocial@eenu.edu.ua